پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

چرا سفیر قطر به ایران بازگشت؟

جمعه ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۲۰
وزیر خارجه قطر گفت: این کشور سفیر خود را به ایران بازگرداند؛ زیرا علتی که باعث شده بود دوحه وی را از ایران فرابخواند، منتفی شد.
چرا سفیر قطر به ایران بازگشت؟
به گزارش خدمت؛ شیخ محمد بن عبد الرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر، گفت که قطر سفیر خود را به ایران بازگرداند؛ زیرا علتی که باعث شد سفیر خود را از ایران خارج کنیم منتفی شد.

وزیر امور خارجه قطر در کنفرانس خبری در پارلمان اروپایی در پاسخ به سوالی در خصوص مشکل قطر با چهار کشور عربی گفت: اتهامات آشکار بود؛ اما این کشورها این اتهامات را بدون هیچ دلیلی مطرح کردند؛ دلیلی که نشان دهد قطر در امور داخلی دیگر کشورها مداخله می‌کند و با ایران روابط ویژه دارد.

وی تاکید کرد: این در حالی است که امارات یکی از کشورهای محاصره کننده قطر، بیشترین روابط را با ایران دارد و این در حالی است که قطر سفیر خود را برای همبستگی با سعودی، از ایران خارج کرد؛ یعنی هنگامی که عده‌ای در ایران به ساختمان‌های سیاسی سعودی حمله کردند، اما در ادامه، قطر سفیر خود را به ایران بازگرداند؛ زیرا این علت منتفی شد و با این‌حال همان کشوری که ما با آن ابراز همبستگی کردیم، امروز ما را محاصره کرده است.

وزیر خارجه قطر افزود: اتهام دیگر حمایت از تروریسم بود و تلاش کردند این موضوع را با آب و تاب فراوان مطرح و رسانه‌ای کنند؛ به‌ویژه در غرب و بگویند که قطر از تروریسم حمایت می‌کند؛ اما این کشورها از رفتار دولت قطر به‌خوبی آگاه هستند و با این‌حال در برابر کشورهای غربی، به این اتهامات پاسخ ندادند؛ زیرا کشور قطر در زمینه مبارزه با تروریسم فعال است و ما با امور مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنیم.

به گفته وی، در مورد اتهام حمایت قطر از گروه‌های سیاسی هم که امنیت کشورهای محاصره کننده را به خطر می‌اندازند، بخشی از ادعای این کشورها مبنی بر دخالت قطر در امور سیاسی آنان است که به اثبات نرسیده است؛ زیرا قطر نه در امور دیگر کشورها دخالت می‌کند و نه می‌پذیرد که دیگر کشورها در امور آن دخالت کنند؛ بلکه این چهار کشورند که در امور داخلی قطر دخالت می‌کنند، از طریق تحریک مردم قطر برای تغییر حکومت قطر و حمایت از اقدامات خشونت‌آمیز.

شیخ محمد بن عبد الرحمان آل ثانی -وزیر امور خارجه قطر- تاکید کرد: مشکل این کشورها با قطر این است که مایل نیستند هیچ کشوری در شورای همکاری، دیدگاه دیگری داشته باشد؛ ما در شورای همکاری بر سر اصول کلی توافق کرده‌ایم؛ اما هر کشوری حاکمیت خود را دارد و باید به آن احترام گذاشته شود و قطر در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نکرده است.

منبع: مشرق
کد مطلب: 77461
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر