دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 19 Mar 2018
۰

آیا FATF، تنها نهاد مبارزه با پولشویی در جهان است؟

يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
یک کارشناس ارشد اقتصادی گفت: مبارزه با پولشویی و کاهش ریسک آن در جهان فقط با FATF انجام نمی‌شود. این موسسه فقط یکی از راه‌ها است که ایران به طرزی غیر عادی به آن اکتفا کرده است.
آیا FATF، تنها نهاد مبارزه با پولشویی در جهان است؟
به گزارش خدمت؛ مجید شاکری، دکترای اقتصاد مالی، به مهر گفت: ایندکس ۲۰۱۷ پولشویی بال منتشر شده و به رویه سال‌های قبل ایران در قعر جدول ریسک پولشویی است. کسانی در داخل کشور گمان می‌کنند راه کاهش ریسک پولشویی فقط از FATF می‌گذرد، در حالی‌که از ۱۰۰ نمره ایندکس بال تنها ۳۰ نمره مربوط به FATF است و بقیه موارد، حوزه‌های جداگانه‌ای را شامل است.

وی افزود: در حالی‌که برای آن ۳۰ نمره FATF، همه ظرفیت وزارت خارجه و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پای کار است و برای کاهش ریسک از بعضی منافع حیاتی ملی چشم‌پوشی شده است، در سایر اجزای ایندکس، از برقراری ارتباط ساده و ارائه مدارک اولیه هم غفلت شده است.

وی اظهار کرد: قابل حدس است که در مواردی مثل محرمانگی اطلاعات مالی، شفافیت و عدالت مالیاتی و تنظیم‌گری اوراق بهادار و مانند آن، ایران اگر از کشورهای منطقه بالاتر نباشد، پایین‌تر نیست. بسیاری از کشورهای منطقه که در نمره شفافیت مالیاتی وضعیتی بهتر از ایران دارند، اصلا مالیات نمی‌گیرند.

شاکری تصریح کرد: مثلا با توجه به ساختار بسیار گسترده ذی‌حسابی و حساب‌رسی در ایران، چه دلیلی وجود دارد که از ۵ درصد امتیاز آن گذشته‌ایم و هیچ تلاشی برای آن نمی‌کنیم؟ آیا کسر زیر ساخت کشور در ثبت مالکیت شرکت‌ها و اعلام عمومی آن -که یک جستجوی کوتاه در روزنامه رسمی است- مسئله بسیار حادی است که از ۲۰ نمره TJN گذشته‌ایم؟

این کارشناس ارشد مالی گفت: این‌ها همه در حالی است که بانک مرکزی به جهت تعاملات با بال در بخش بانک‌داری، به‌راحتی امکان شروع این مسیر را داراست. حداقل حسن توجه به سایر اجزای ایندکس پولشویی بال، خنثی کردن فشار همه یا هیچ تبلیغاتی در موضوع FATF و متنوع کردن مسیرها برای کاهش ریسک پولشویی است.

شاکری تاکید کرد: مبارزه با پولشویی و کاهش ریسک آن در جهان، فقط با FATF انجام نمی‌شود. این موسسه فقط یکی از راه‌ها است که ایران به طرزی غیر عادی به آن اکتفا کرده است.
کد مطلب: 76869
نام شما

آدرس ايميل شما

مومیایی عجیب با سه انگشت در دست و پا (+عکس)
چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب