پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

برنامه فرهنگی دولت دوازدهم، با دولت سکولار فرقی ندارد

سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۶
نماینده مردم قم در مجلس گفت: برنامه‌ای که برای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران تبیین شده، تفاوتی با دولت سکولار ندارد.
برنامه فرهنگی دولت دوازدهم، با دولت سکولار فرقی ندارد
به گزارش خدمت؛ حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات کابینه دوازدهم، اظهار داشت: ای‌کاش رئیس‌جمهور با توجه به این‌که این جلسه 4 سال یک‌بار برگزار می‌شود، در جلسه حضور داشت و نظر موافقان و مخالفان را گوش می‌دادند.

وی اظهار داشت: به رئیس‌جمهور عرض می‌کنم که شما دولت اولیه نیستید. ای‌کاش گزارشی از عملکرد دوره‌ اول خود ارائه می‌دادید تا برنامه‌های دولت دوم شما در راستای آن ارائه می‌شد، اما تشابهی میان برنامه‌ دولت دوره اول شما با دوم دیده نمی‌شود.

ذوالنوری افزود: عمل به وعده‌ها حداقل‌ترین توقع مردم است. اگر یک نفر وزیر جوان را که معرفی کرده‌اید، محاسبه نکنیم، سن کابینه یک‌سال افزایش پیدا کرده و این در حالی‌ است که وعده‌ جوان‌سازی کابینه را داده بودید.

وی خاطر نشان کرد: شما در 9:20 صبح، زمانی که سخنرانی می‌کردید، اعلام داشتید که در تعیین کابینه هیچ فشاری بر من نبود؛ اما در 9:40 فرمودید من سه وزیر زن را در نظر گرفته بودم تا معرفی کنم، اما به خاطر بعضی فشارها این موضوع اتفاق نیفتاد! اگر قرار باشد در 20 دقیقه حرفتان را عوض کنید، چه توقعی به اجرای وعده‌های دیگر است؟

نماینده مردم قم افزود: حدود 100 هزار نفر هیئت علمی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی وجود دارد و این که دانشگاه محل تولید مدیر برای مناصب کشور است، اما شما یک نفر از این 100 هزار نفر را به‌عنوان وزیر علوم معرفی نکردید. وزیر علوم باید شخصی علمی و اجرایی باشد که ما از این افراد کم نداریم. شاید به دلیل سهم‌خواهی‌های جریان‌های سیاسی نتوانستید کسی را به‌عنوان وزیر علوم معرفی کنید که پاسخ به سهم‌خواهی‌ها باشد.

ذوالنوری با اشاره به برنامه فرهنگی دولت اظهار داشت: زمانی که برنامه فرهنگی را مرور کردم، رنگ و بویی از فرهنگ دینی برای جامعه دینی و مردم مسلمان پیدا نکردم. این برنامه‌ای که برای جمهوری اسلامی تبیین شده، چه تفاوتی با برنامه‌ای برای دولت سکولار دارد؟ برنامه‌های دینی شما در چه جایگاهی قرار دارد؟

وی اظهار داشت: دغدغه‌های فرهنگی مراجع و مقام معظم رهبری که همیشه اعلام شده است، کجای برنامه‌های شما قرار دارد؟ همچنین در بررسی معضلات اجتماعی به کدام نسخه‌ی دینی مراجعه شده است و بودجه‌های قرآنی کجا قرار دارد؟

وی در مورد برنامه فرهنگی دولت روحانی اظهار داشت: در مورد فرهنگ دولت فخیمه‌ی شما دو مورد را در برنامه‌ی ششم توسعه آورده بود که با مواردی که مجلس به آن افزود به تصویب رسید. من مخالفتی با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارم. من ایشان را قبول دارم و به او رأی مثبت خواهم داد.

وی در مورد نگاه فرهنگی اشاره داشت: سه نگاه فرهنگی وجود دارد: 1- نگاه خشن و برخوردهای سخت که مردود است؛ 2- ولنگاری فرهنگی که متأسفانه در مدیریت کشور همین را می‌بینیم؛ مانند زمانی که رئیس جمهور می‌گوید ما مسئول بهشت و جهنم رفتن مردم نیستیم؛ 3- نگاه دیگر هم نگاه رهبری است که می‌فرمایند فرهنگ به مثابه هواست و در آن هوا گیاه رشد می‌کند و دولت به‌عنوان باغبان است.

ذوالنور افزود: فضای مجازی امروز مهمترین دغدغه مردم دین‌دار و کسانی که نگران سلامت جامعه‌اند است. شما به‌عنوان رئیس شورای مجازی در چهار سال دوره‌ی اول خود در یک‌پنجم جلسات حضور پیدا کردید و بقیه جلسات به‌دلیل عدم حضور شما تشکیل نشد.

چرا شبکه اطلاعات را فعال نمی‌کنید؟ آیا چهار سال زمان کافی‌ای نبود با افتتاح شبکه ملی اطلاعت جلوی ورود سم مهلک به جامعه گرفته شود و به‌دلیل فعال نکردن این شبکه، گران‌ترین قیمت و خطرناک‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین اینترنت را به مردم می‌دهید؟ با افتتاح شبکه ملی اطلاعات، یک میلیون شغل ایجاد می‌شد.

وی اظهار داشت: بیمه‌ی هنرمندان کجا حل شد؟ با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود. با ژست حمایت از هنرمندان مشکل برطرف نخواهد شد.

ذوالنور با اشاره به وضع فرهنگی کشور اظهار داشت: در چهار سال گذشته، بدترین عملکرد وزارتخانه‌های فرهنگی را شاهد بودیم.

در سیاست خارجی، سه اصل حکمت، عزت و مصلحت را داریم؛ اما رئیس جمهور با تأکید بسیار بر موفقیت برجام من را مجبور کرد که در مورد برجام حرف بزنم. مگر برجام توسط آمریکا نقض نشده است؛ در این صورت سه راه وجود دارد. یک راه این است که از این نقض برجام بگذریم و راه دوم این است که آمریکا از برجام بگذرد و راه سوم نیز این است که ما شکایت خود را در قبال نقض برجام توسط آمریکایی‌ها به شورای امنیت ببریم که در آنجا با توجه به درنظر گرفته نشدن تضمین‌ها تمام تحریم‌ها بازخواهد گشت.

آقای رئیس جمهور، شما اظهار داشتید که مشکل بانکی برطرف شده است که در این صورت سه سؤال پیش خواهد آمد. سوال اول این‌که آیا ما با بانک‌های کوچک ارتباط داریم؟ سوال دوم این است که نرم‌افزاری که از آن برای مبادلات بانکی استفاده می‌کنیم، برای بانک‌های کوچک و بزرگ تفاوت می‌کند؟ و سوال سوم این‌که بانک‌های بزرگ چرا با ایران همکاری نمی‌کنند؟ پاسخ این است که اگر این بانک‌ها با جمهوری اسلامی یک میلیون دلار مبادله مالی داشته باشند، آمریکا آن‌ها را صدمیلیون دلار جریمه خواهد کرد و اینجاست که سایه‌ی آمریکا بر روی منافع برجام است. کجا سه اصل مهم سیاست خارجی درنظر گرفته شده بود؟!

وی افزود: یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توجه به بازارهای منطقه‌ای است ولی شما توجهی به بازارهای منطقه نداشتید.

وی اظهار داشت: کاهش تورم جای تقدیر دارد؛ اما تورم و رکود دو کفه‌ی ترازو هستند. زمانی کاهش تورم پیروزی محسوب می‌شود که رکود به‌وجود نیاید و این‌که شما هیچ برنامه‌ای در مورد قاچاق ارائه نداده‌اید.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 76588
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر