پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰
رییس‌جمهور و معاونانش آمار ساختگی به مردم می‌دهند؟

سکوت 4 هفته‌ای دولت درباره یک آمار بسیار مهم

چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
عدم اعلام جزئیات سرمایه‌گذاری خارجی 3.3 میلیارد دلاری که آنکتاد اعلام کرده، بار دیگر این شبهه را مطرح می‌کند که سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، در حال ارائه آمارهای غلط است.
سکوت 4 هفته‌ای دولت درباره یک آمار بسیار مهم
به گزارش خدمت؛ حدود یک‌ماه از گزارش آنکتاد در خصوص وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در ایران طی سال 2016 می‌گذرد، اما سازمان سرمایه‌گذاری خارجی به‌عنوان متولی جذب سرمایه خارجی در کشور، همچنان در خصوص جزئیات آمار سال گذشته، سکوت کرده است.

20 خردادماه امسال، جدیدترین گزارش سازمان کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد یا همان آنکتاد منتشر شد که نشان دهنده سرمایه‌گذاری 3 میلیارد و 300 میلیون دلاری خارجی در ایران طی سال گذشته میلادی بود. این عدد گر چه نسبت به میزان 2 میلیارد و 50 میلیون دلاری سال گذشته رشد کرده بود، اما همچنان نتواسته تا به آمار آخرین سال دولت گذشته و دوران اوج تحریم‌ها که عددی نزدیک به 5 میلیارد دلار بود، برسد.

اما همین آمار 3.3 میلیاردی دلاری هم چندان مورد پذیرش کارشناسان و فعالان اقتصادی نیست! فریال مستوفی -رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران- که اتفاقا از نمایندگان حامی دولت در اتاق بازرگانی هم به‌شمار می‌رود، در جدیدترین اظهار نظر خود این آمار را تنها روی کاغذ دانست و اعلام کرد که تنها یک میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در سال 2016 که همان نخستین سال اجرای برجام است، جذب اقتصاد ایران شده است. پیش از این، مقامات دولتی، اعم از رئیس جمهور، معاون اول وی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزیر اقتصاد، از جذب 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ماه‌های پس از برجام سخن به میان می‌آوردند، اما با گزارش آنکتاد، این آمار رسما رد شد.

گر چه بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولتمردان تدبیر و امید در بدعتی جدید، با آمار غلطی که سازمان سرمایه‌گذاری خارجی به آن‌ها اعلام کرده بود، آمار سرمایه‌گذاری مصوب را به جای سرمایه جذب شده اعلام می‌کردند. با این وجود عدم اعلام جزئیات سرمایه‌گذاری خارجی 3.3 میلیاردی دلاری که آنکتاد اعلام کرده، بار دیگر این شبهه را مطرح می‌کند که سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در حال ارائه آمارهای غلط است و گزارش جدید آنکتاد هم بر اساس آمارهای غلطی است که محمد خزاعی و مدیرانش در سازمان سرمایه‌گذاری خارجی به مدیران آنکتاد ارائه کرده‌اند؟! باید دید سکوت سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در مورد گزارش آنکتاد، چه زمانی تمام می‌شود و جزئیات آمار سرمایه‌گذاری خارجی سال گذشته، چه زمانی از محرمانگی خارج می‌شود؟

در هر حال اغلب کارشناسان بر این باورند که دولت حسن روحانی، هر چه سریع‌تر جزئیات آمار 3.3 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری خارجی را به‌صورت شفاف اعلام کند. اینک بیش از یک‌ماه از اعلام آمار رسمی می‌گذرد؛ اما تاکنون جزئیات آن برای رسانه‌ها، افکار عمومی و مردم مشخص نیست. این شبهات می‌تواند تبعات ناگواری را برای اقتصاد ایران به بار بیاورد.

منبع: مشرق
کد مطلب: 74395
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر