شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - 24 Mar 2018
۰

نامه سرگشاده ۴۰ استاد اقتصاددان به رئیس جمهور

يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۵
۴۰ اقتصاددان، با ارسال نامه‌ای برای رئیس جمهور، با اشاره به اشتباه بودن سیاست‌های اقتصادی دولت، بر لزوم تهیه یک بسته نجات اقتصادی، مشتمل بر ۵ محور اساسی تاکید کردند.
نامه سرگشاده ۴۰ استاد اقتصاددان به رئیس جمهور
به گزارش خدمت؛ 40 استاد و پژوهشگر اقتصاد در نامه‌ای به رئیس جمهور، ابتدا به اشتباه بودن سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم اشاره کرده و از بی‌توجهی مسئولان دولتی به دیدگاه‌های غیر سیاسی و کارشناسی اقتصاددان‌های بی‌طرف، انتقاد کرده‌اند.

این افراد در ادامه نامه خود، اعتراف به اشتباه بودن سیاست‌های اقتصادی را گام نخست اصلاح این روند دانسته و بر لزوم تهیه و اجرای یک بسته نجات اقتصادی تاکید و 5 محور اساسی را در این زمینه برشمرده‌اند.

نامه 40 اقتصاددان به رئیس جمهور به شرح زیر است:

«جناب حجه الاسلام آقای دکتر حسن روحانی

رئیس جمهور محترم

سلام علیکم

چنانچه مستحضرید و گزارش‌های رسمی نهادهای دولتی و نیز گزارش‌های میدانی نشان می­‌دهند، وضعیت اقتصادی کشور -به‌وی‍ژه اشتغال جوانان، ترازنامه بانک‌ها، بدهی دولت و رکود در واحدهای تولیدی-، در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته است. هر چند می­‌توان قبول کرد برخی از این مشکلات از دولت‌های قبل به ارث رسیده، اما نمی‌توان انکار کرد که بخش بزرگی از وخامت اوضاع موجود، نتیجه سیاست‌های دولت شما بوده است.

جناب آقای رئیس جمهور! ای کاش از ابتدای کار دولت، به توصیه‌های مکرر و خیرخواهانه عمل می­‌کردید و سیاست‌های اقتصادی دولت را به نتایج مذاکرات گره نمی‌­زدید. وقتی علنا و صریحا به جامعه وعده فتح الفتوح و حل همه مشکلات بعد از توافق هسته‌ای دادید، طبیعی بود که فعالان اقتصادی از هر سرمایه­‌گذاری و کاری دست کشیدند و تصمیم‌­های کاری را به تعویق انداختند تا نتایج برجام را ببینند و متاسفانه شد آنچه نباید می­‌شد: رکود فراگیر و هم‌افزا، کسب و کارها را فلج کرده و بسیاری از واحدهای تولیدی را در معرض ورشکستگی و تعطیلی کشانده است.

جناب آقای رئیس جمهور! متاسفانه تیم اقتصادی شما مرید و مروج لیبرال سرمایه­‌داری است. این تیم، به بهانه استقلال بانک مرکزی، دولت را در بازار پول منفعل کرده و بانک‌های غیر دولتی را برای مسابقه در افزایش کاذب نرخ سود از یک‌سو و از سوی دیگر خلق پول، آزاد گذاشته‌اند که در نتیجه، نقدینگی در دولت شما به رقم بی‌سابقه 13000 هزار میلیارد ریال رسیده که به تولید هم راه ندارد و منشا بخش بزرگی از مشکلات امروز اقتصاد ایران شده است.

جناب آقای رئیس جمهور! شیفتگان لیبرال سرمایه­‌داری گفته‌­اند، عصر برنامه‌ریزی گذشته است و امروز نباید با برنامه‌­ریزی کشور را اداره کرد. بر اساس این تفکر اشتباه، دولت شما حتی برای اولین‌بار طی دهه­‌های اخیر، لایحه برنامه را هم تهیه نکرد. لازم است به تیم‌تان یادآوری کنید شاید اقتصادهای توسعه یافته امروز نیازی به برنامه­‌ریزی نداشته باشند؛ اما برای کشوری که هنوز تولیدات قابل رقابت در عرصه جهانی ندارد، داشتن راهبرد و برنامه توسعه برای تخصیص منابع محدود و تعیین و حمایت از بخش‌های پیشران، ضروری است.

جناب آقای رئیس جمهور! مروجان مکتب لیبرال سرمایه­‌داری که در دولت شما مصادر اصلی تصمیم‌گیری را به عهده دارند، چنین تصور و تلقین می­‌کنند که مبارزه با فساد، باعث فرار سرمایه­‌ها می‌شود. این اشتباه است. مدت‌هاست ثابت شده فساد مالی با سرمایه‌گذاری نسبت معکوس دارد و در کشورهای فاسدتر، سرمایه‌­گذاری و رفاه هم کمتر است.

جناب آقای رئیس جمهور! طرفداران لیبرال سرمایه‌داری تصور می­‌کنند دولت نباید از تولیدکنندگان حمایت کند و تولیدکننده داخلی باید در بازار بین­‌المللی به حال خود رها شود. این تصور کاملا اشتباه است. دولت‌ها در همه کشورهای پیشرفته، هم در دوران شروع رشد اقتصادی و هم در دوران رسیدن به توسعه، به بهانه‌­های مختلف از تولیدکنندگان حمایت کرده و می‌­کنند.

جناب آقای رئیس جمهور! دولت شما در محدود ساختن نقش دولت در اقتصاد، حتی از دولت‌های بانی و پیشتاز جهانی سرمایه‌­داری هم جلوتر رفته است؛ تا جایی که به شما القا کرده‌­اند دولت نباید در حساب‌های بانکی شهروندان سرک بکشد، این اشتباه محض است. دولت باید جابه‌جایی کلان وجوه را رصد و پیگیری کند و جلوی پولشویی و قاچاق را بگیرد. تیم اقتصادی شما به همان بهانه موهوم، ابزارهای شفافیت را یکی‌یکی ساقط کرده‌­اند و حتی قراردادهای خارجی را هم محرمانه کرده‌­اند. به تیم اقتصادی خود تفهیم کنید شفافیت به نفع کشور است و مخفی کردن اطلاعات و قراردادها، زمینه‌ساز فساد خواهد بود.

جناب آقای رئیس جمهور! شیفتگان لیبرال سرمایه­‌داری، معتقدند دولت باید به‌جای تاکید بر عدالت و تقسیم عادلانه کیک اقتصاد و فرصت‌ها و منافع اقتصادی، تلاش کند کیک اقتصاد بزرگ‌تر شود تا به هر کس نسبت به وضع قبلی خود، کیک بیشتری برسد. این اشتباه است؛ به‌خصوص در جامعه‌ای که حرص در مصرف رواج دارد و مردم دایم وضع اقتصادی خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. بی‌­عدالتی نه تنها با ارزش‌های دینی ناسازگار است، بلکه همراه شدن آن با حرص و تفاخر عمومی، باعث ایجاد احساس حرمان، فقر احساسی و در نهایت، کینه طبقاتی و سقوط سرمایه اجتماعی می شود و در نتیجه هیچ‌کس، حتی ثروتمندان از داشته ها و زندگی خود لذت نمی‌برند.

جناب آقای رئیس جمهور! تفکر اقتصادی مسلط بر دولت شما، تنها راه نجات اقتصادایران را سرمایه­‌گذاری خارجی می­‌داند. این اشتباه است. در کشوری که در تصمیم‌­های ناگهانی و غافلگیرکننده مسئولان و بی‌تعهدی ادارات دولتی به عمل به قراردادها و پرداخت مطالبات پیمانکاران؛ امنیت اقتصادی را به‌شدت پایین آورده، در کشوری که مقررات اقتصادی مبهم و بدون ضمانت اجراست، اطلاعات اقتصادی شفاف نیست و رانت و رانت‌جویی به‌شدت رواج دارد، کسی داوطلب سرمایه‌گذاری نمی‌شود؛ چه داخلی و چه خارجی. به تیم اقتصادی‌تان بگویید به‌جای این‌که به سرمایه‌گذاران خارجی بیهوده التماس کنند، محیط کسب وکار را سهل و با اصلاح مقررات و رفتارهایشان، امنیت اقتصادی را برقرار سازند. به تیم اقتصادی‌تان یادآوری کنید، امروزه منشا خلق ثروت، فناوری دست اول است و فناوری گران‌قیمت دست اول را با تلاش و زحمت در آزمایشگاه و پ‍ژوهشگاه می‌توان خلق کرد و به‌دست آورد و نه با درخواست از شرکت‌های خارجی.

جناب آقای روحانی! طرفداران و مروجان مکتب لیبرال سرمایه‌داری که در دولت و اطرافیان شما حضور پر رنگ دارند، طی 30 سال گذشته، همواره نظرات و توصیه‌های خود را به اقتصاد ایران تحمیل کرده‌اند و تقریبا هیچ‌گاه، مسئولیت نتایج توصیه‌های خود را نپذیرفته‌اند. بن‌بست فعلی اقتصاد ایران، به روشنی، نتیجه توصیه‌­ها و اقدامات این گروه است. از شما انتظار داریم با پذیرش مسئولیت وضع فعلی اقتصادکشور، مسببان آن را مرخص و دولت را از مسیر اشتباه فعلی که روز به روز اقتصاد ایران را بیشتر در باتلاق رکود و ضعف فرو می‌­­برد، بازگردانید.

اصلاح مسیر اشتباه پیموده شده، مشکل، اما ممکن است. در گام اول، باید به اشتباه و ناکارآمدی سیاست‌های موجود اعتراف و بسته نجات را برای اقتصاد ایران را با هم‌فکری و وفاق عموم نخبگان کشور تدوین و با قاطعیت و دقت اجرا کرد. این بسته باید شامل 5 محور اساسی باشد:

1. مبارزه صریح و دقیق و قاطع با مفاسداقتصادی، از طریق ایجاد شفافیت حداکثری، محو رانت‌های ضد تولیدی و غیر مولد و معرفی صاحبان اموال غیر قانونی.

2. خروج بانک مرکزی از انفعال موجود، منع بانک‌ها از مسابقه بالا نگه‌داشتن نرخ سود، هدایت نقدینگی به سمت بنگاه‌های تولیدی.

3. تدوین راهبرد توسعه صنعتی شامل شناسایی و معرفی حوزه‌های کسب وکار مورد حمایت دولت، به‌ویژه کسب وکارهای دانش‌بنیان و صادراتی که محصولات با فناوری بالا تولید و صادر می‌کنند.

4. شناسایی فعالیت‌های غیر مولد موازی و مزاحم تولید با استفاده از تقاطع سامانه‌­های اطلاعاتی و اخذ مالیات از آن‌ها، بدون هیچ ملاحظه‌ای.

5. تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و حذف کاغذبازی مزاحم تولید و سرمایه‌گذاری.


اینجانبان به‌عنوان معلمان و پژوهشگران اقتصادی، امید و انتظار داریم رئیس جمهور کشورمان سخنان مختلف و متفاوت را استماع کند و راه درست­‌تر را برگزیند.

اسامی امضا کنندگان:
محمد اکبری، پ‍ژوهشگر اقتصادایران
سید مهدی پاکذات، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه امام حسین(ع)
مجتبی توانگر، پ‍ژوهشگر اقتصاد انرژی
احمد توکلی، عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه شهید بهشتی
حسن حاج علی اکبری، عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع)
احسان حسینی پور، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
سیدمحمدرضا حسینی، پژوهشگر حقوق و اقتصاد
سید محمد حسینی فرد، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
احسان خاندوزی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی
مهدی خوش خوی، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
عبدالعزیز راددرویش، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
مهدی رزم آهنگ، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
محسن رضایی، عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع)
سیدحسین رضوی پور، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
قاسم رستم پور، پ‍ژوهشگر اقتصاد اسلامی
سیدمهدی زریباف، رییس مرکز تحقیقات مبانی و مدل‌های بومی اقتصاد ایران
جواد سرجوقیان، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
علی سعیدی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مبانی و مدل های بومی اقتصاد ایران
سیدامیر سیاح، پ‍ژوهشگر محیط کسب و کار
محمدرضا شکوهی، پ‍ژوهشگر اقتصاد انرژی
موسی شهبازی غیاثی، پ‍ژوهشگر پولی و بانکی
عبدالمجید شیخی، هیت علمی دانشگاه ازاد اسلامی
حسین عباسی فر، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
حسن عباسی متقیان، پ‍ژوهشگر اقتصاد انرژی
بیژن عبدی، پ‍ژوهشگر و مدرس اقتصاد اسلامی
حجة اله عبدالملکی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع)
صمد عزیزن‍ژاد، پ‍ژوهشگر پولی و بانکی
جعفر قادری، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز
محمود کریمی بیرانوند، پ‍ژوهشگر اقتصادانرژی
محمد کهندل، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
غلامرضا محمدپور، عضو هیئت علمی سابق دانشگاه خلیج فارس
مهدی مذهبی، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
مهدی موحدی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع)
الیاس نادران، عضو هیات علمی دانشگاه تهران
سیدرضا نخلی، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
محمدتقی نظریان مفید، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
محمد نعمتی، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
سیدمحسن نیکوخواه خوش‌کلام، پ‍ژوهشگر اقتصاد ایران
سجاد یگانه، پژوهشگر اقتصاد ایران و مدرس مدعو دانشگاه ارومیه
علی یوسفی نژاد، عضوهیات علمی بازنشسته دانشگاه امام حسین(ع)»

منبع: تسنیم
کد مطلب: 65259
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند