شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - 24 Mar 2018
۰

تكرار «باتلاق برجام» در اجاره هواپيما

يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۳
«برگزاري نشست مشترك نمايندگان ايران و 1+5 در ژنو» و «فرود نخستين هواپيماي ايرباس 321-A در مهرآباد» دو اتفاق مهم هفته گذشته است كه موجي از اخبار و تحليل‌ها را حول محور «برجام» شكل داد.
تكرار «باتلاق برجام» در اجاره هواپيما
به گزارش خدمت؛ محمد اسماعیلی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت:

تفسير گروهي از اين دو اتفاق آن است كه برجام حاوي دستاوردهاي مناسبي مانند ورود هواپيماي ايرباس بوده و نفس برگزاري جلسه اخير ايران 1+5 پاسخ قاطعي در مواجهه با نقض توافق هسته‌اي است؛ در حالي‌كه بر اساس آنچه در ادامه خواهد آمد، اين دو اتفاق نه تنها منافع عمومي را تأمين نكرده، افزون بر آن حجمي از «هزينه‌ها» را به سمت كشور و بخش وسيعي از«امتيازات»را به‌سمت ايالات متحده سرازير مي‌كند.

1ـ ايجاد اشتغال و تزريق رونق به شركت‌هاي نيمه‌ورشكسته غربي نتيجه مستقيم خريد هواپيما است كه بايد از آن تحت عنوان «فروش نياز به جاي امتياز» ياد كرد؛ به دو دليل عمده نخست «فقدان مالكيت هواپيما براي ايران» و ديگري «گران‌فروشي هواپيما به ايران»؛ چرا كه قرارداد ايران با فرانسه «اجاره به شرط تمليك» مي‌باشد.

بر اساس كنوانسيون بيع بين‌المللي كالا(CISG)، در بيع بين‌المللي، ملكيت بلافاصله به خريدار منتقل مي‌شود؛ بر خلاف اجاره به شرط تمليك(مصداق قرارداد ايران با ايرباس) كه مبيع(مورد اجاره يا هواپيما) در ملكيت فروشنده(فرانسه) باقي مي‌ماند و فقط منافع(استفاده ايران از هواپيما) منتقل مي‌شود و ثمن(پول) به شكل تدريجي به فروشنده تحويل مي‌شود.

بر پايه قرارداد كنوني ايران با شركت ايرباس، مادامي كه ايران تمام اقساط خود را پرداخت نكند، ملكيت هواپيماها به خريدار(كشورمان) منتقل نخواهد شد. چنانچه به هر دليل برجام فسخ يا لغو و تحريم‌ها بازگشت داده شود(مكانيسم ماشه)، بر اساس قواعد حاكم بر اجاره به شرط تمليك، مبيع(هواپيماها) بايد به فرانسه بازگردد؛ چرا كه ملكيت مبيع همچنان در اختيار فرانسه است.

ثمن(مبالغ عودت داده شده توسط ايران به فرانسه) نيز به عنوان اجاره عين مستاجره توسط فرانسه به ايران بازگشت داده نخواهد شد؛ چرا كه ايران مالك منافع عين مستاجره بوده و ملكيت نداشته است.

نكته مهم ديگر آن‌كه اجاره‌بها در اجاره به شرط تمليك، بيشتر از نرخ اجاره است؛ چرا كه در اين نوع قرارداد، هدف غايي انتقال مالكيت است و به همين دليل فروشنده اجاره‌ها را طوري تنظيم و وضع مي‌كند كه سود قابل‌توجهي نيز همراه با ثمن معامله اخذ شود. با توجه به اين بايد گفت كه فرود هواپيماهاي فرانسوي به‌صورت قطره‌چكاني تا روز برگزاري انتخابات به معناي تأمين منافع ايران و اجراي تعهدات طرف غربي مندرج در متن برجام نيست؛ چرا كه با اهداف تبليغاتي انتخاباتي صورت مي‌گيرد.

2ـ مقامات ارشد دولت يازدهم از جمله آقاي حسن روحاني، محمدجواد ظريف و عباس عراقچي، قبل از برگزاري دور ششم كميسيون مشترك ميان نمايندگان ايران و 1+5 در ژنو، وضع قانون(ISA) از سوي آمريكا را نقض صريح برجام اعلام كردند و در نامه‌اي به مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا خواهان برگزاري نشست مشترك دو طرف مذاكره شدند. به‌راستي چرا به‌رغم آن‌كه كميسيون مشترك 15 روز زمان داشت تا به شكايت ايران رسيدگي كند و آن را فيصله دهد(كه قطعاً در صورت اصرار ايران بر موضع خود مي‌توانست متن بيانيه نهايي را تغيير دهد)، از ادامه پيگيري خود صرف‌نظر كرد؟

انتظار آن بود كه دستگاه سياست خارجه تنها به «صرف اعتراض» و «نامه‌نگاري» بسنده نكرده و مراحلي را كه در برجام به‌عنوان راهكارهاي چهارگانه حل و فصل اختلافات مبني بر «كميسيون مشترك»، «هيئت وزيران طرفين»، « كارگروه حل اختلاف رفع تحريم‌ها» و «شوراي امنيت» پيش‌بيني شده را به ترتيب پيگيري و در دستور اجرا قرار دهد؛ نه آن‌كه به يك بيانيه مطبوعاتي بي‌محتوا و ناقص كه در آن تصميمي داراي اعتبار به نفع ايران گرفته نشده، بسنده كنند. همان‌طور كه ماه‌هاي قبل نيز در يادداشتي تحت عنوان «نامه‌نگاري، تضمين شفاهي و حقوق بين‌الملل» اشاره شد، پيگيري مراحل چهارگانه نيز قطعاً منتج به نتيجه دلخواه ايران و محكوم كردن آمريكا به‌عنوان ناقض برجام نخواهد شد؛ اما با اين‌حال طرف ايراني نبايد به برگزاري يك جلسه سه‌ساعته اكتفا كرده و روند حل و فصل موجود در متن برجام را نيمه‌كاره رها كند، اين در حالي است كه جامعه ايراني فراتر از اين مراحل ناقص چهارگانه، از وزارت امور خارجه انتظار احقاق حقوق ملي در قالب ابزارهاي پيش‌بيني شده در حقوق بين‌الملل نظير «انتشار بيانيه رسمي»، «نامه‌نگاري مكتوب با دبيركل سازمان ملل تحت عنوان گلايه مستند از نقض برجام توسط آمريكا»، « طرح دعوا در مكانيزم‌هاي بين‌المللي نظير ديوان بين‌المللي دادگستري»، «مكاتبات و تقاضاي رسمي از وزراي 1+5 جهت اعلام نظرقطعي درباره نقض برجام» و «استفاده ازظرفيت اجلاس نم» را داشته چرا كه حداقل دستاورد پيگيري از طريق چنين فرآيندهايي افزايش هزينه‌هاي ايالات متحده براي نقض‌هاي آينده است؛ اما صرف‌نظر از دلايل انتخاباتي مي‌توان از دلايل عمده عدم پيگيري قاطع تيم مذاكره‌كننده را تله‌اي حقوقي-سياسي به نام مكانيسم ماشه دانست. در بند 37 از مقدمه مي‌آيد: «ايران متعهد شده در صورتي كه يكي از اعضاي 1+5 تحريم را «بازگردانند»، روند اجراي تعهدات خود را تنها «متوقف» كند و نه اين‌كه «بازگرداند.»

به بيان بهتر، در متن برجام زماني كه بحث بازگشت‌پذيري طرف مقابل مي‌شود -مكانيسم ماشه- از واژه «بازگردانيدن»(REINSTATE) استفاده و در مقابل آنجايي كه قرار است از بازگشت‌پذيري تعهدات ايران صحبت به ميان بيايد واژه«متوقف»(CEASE)به‌كار گرفته مي‌شود.

هر چند كه در ماده 37 مقدمه براي ايران «حقي» ايجاد نشده است؛ اما با اين‌حال دليل عمده ترس از ادامه پيگيري‌هاي حقوقي نقض برجام به‌دليل مفاد بند 36 و 37 برجام و بند 11 و 12 قطعنامه 2231 است كه در صورتي كه شكايت نهايتاً به چهارمين مرحله حل اختلاف يا همان شوراي امنيت ارجاع داده شود، با توجه به تركيب اين شورا، «كليه تحريم‌هاي هسته‌اي» اعم از شش قطعنامه صادره، ظرف 30 روز عليه ايران اعمال مي‌شود.

3ـ با توجه به سخنان تيلرسون، وزير پيشنهادي امور خارجه ترامپ، در نشست تأييد صلاحيت وزراي دولت، «بايد برجام را كامل بازبيني كنيم... ايران نبايد غني‌سازي كند و مواد غني‌سازي داشته باشد» و با نظر به فقدان اراده لازم براي پيگيري قاطع حقوقي-سياسي فراتر از متن برجام توسط دستگاه ديپلماسي، دولت ترامپ قطعاً با وضع تحريم‌هاي جديد به‌طور مستمر برجام را نقض و حتي به‌صورت رسمي از ايران و ساير اعضاي 1+5 درخواست خواهد كرد تا بار ديگر برجام مورد بازبيني قرار گيرد. خروجي چنين فرضيه‌اي در صورت تحقق مشخص است؛ چرا كه ايران ابزارهاي چانه‌زني خود در دور قبلي مذاكرات(نظير غني‌سازي 20 درصد، رآكتور آب سنگين اراك، 13 هزار تن مواد غني شده و سايت فردو) را در اختيار نداشته و قاعدتاً بايد امتيازات خيره‌كننده ديگري را به طرف آمريكايي واگذار كند.

منبع: مشرق
کد مطلب: 61592
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند