شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
۰

تغییر اقلیم، موجب خشکی رودخانه‌های نواحی روستایی می‌شود

چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۶
مطالعات نشان داده است که افزایش دما در اثر تغییرات آب و هوایی موجب شده تا طوفان‌های شدیدتر در شهرها منجر به جاری شدن سیلاب‌های بزرگ و در نتیجه خشکیدن زمین‌های زراعی روستاها شود.
تغییر اقلیم، موجب خشکی رودخانه‌های نواحی روستایی می‌شود
به گزارش خدمت؛ محققان دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا دریافتند، در حالی‌که هوای داغ‌تر موجب شده تا طوفان های سنگین‌تر منجر به جاری شدن سیل در مناطق شهری مملو از ساختمان شود، باعث کاهش رطوبت خاک نیز می‌شود که در نتیجه به سرعت، هر گونه آب اضافی جذب شده و جریان آب در رودخانه‌های روستایی کاهش می‌یابد.

آشیش شرما، عضو تیم تحقیق، در این‌باره می‌گوید: «با وقوع بارش‌های شدید، سهم بزرگی از آن در خاک ذخیره می‌شود، در نتیجه آب کمی برای جاری شدن به سوی رودخانه‌ها می‌ماند.»

کارشناسان می‌گویند، کاهش حجم آب در آبراهه‌ها در مناطق کشاورزی، باعث تهدید کشاورزی و امنیت غذایی می‌شود که با وجود پیش‌بینی افزایش جمعیت جهان تا ۲۳ درصد و رسیدن به ۹ میلیارد نفر در طول دو دهه آینده، توجه به این مسئله ضرورت دارد.

محققان در ادامه می‌افزایند: «با مهاجرت روز افزون مردم به شهرها، جاری شدن سیل بدتر می‌شود. در عین حال، در مناطق روستایی نیاز به جریان کافی آب برای حمایت از کشاورزی به‌منظور تامین نیازهای جمعیت شهری است.»

این تجزیه و تحلیل گسترده، مبتنی بر داده‌های حدود ۵۰ هزار سایت نظارت بر بارندگی و رودخانه در ۱۶۰ کشور است.

منبع: مهر
کد مطلب: 77056
نام شما

آدرس ايميل شما

9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
مصرف "چای" این ۷ عارضه و بیماری را به‌همراه دارد
اختلال عملکرد کلیه در زنان، شایع‌تر از مردان است