شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
۰

میانه سنی ایران به ۳۰ سال رسید/ جمعیت جوان کشور کم شد

چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۸
بر اساس نتایج سرشماری ۹۵ کشور، میانه سنی ایران به ۳۰ سال رسیده است که نسبت به سال ۹۰، حدود ۳ سال افزایش را نشان می‌دهد.
میانه سنی ایران به ۳۰ سال رسید/ جمعیت جوان کشور کم شد
به گزارش خدمت؛ از شاخص‌های مهم در بررسی ساختار سنی جمعیت کشور، میانگین و میانه سنی جمعیت است. بررسی میانگین و میانه سنی جمعیت، تصویر واضح‌تری از جوانی جمعیت را نمایش می‌­دهد.

الف- میانگین سنی
میانگین سنی، متوسط سن افراد یک جامعه است و از تقسیم مجموعه حاصل‌ضرب­‌های هر یک از سنین منفرد در فراوانی افراد در آن سن، به کل جمعیت حاصل می­‌شود.

میانگین سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵، برابر ۳۱.۱ سال محاسبه شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۰، ۱.۳ سال افزایش نشان می­‌دهد. در سال ۱۳۹۵، میانگین سنی مردان، برابر ۳۰.۹ و زنان، ۳۱.۳ سال بوده است.

برای هر دو جنس، این میانگین در نقاط شهری، به‌مراتب بیشتر از نقاط روستایی است. میانگین سنی مردان و زنان در نقاط شهری، به ترتیب برابر ۳۱.۳ و ۳۱.۶ سال و در نقاط روستایی، ۲۹.۷ و ۳۰.۵ سال است.

نکته قابل توجه این‌که میانگین سنی زنان، اندکی از میانگین سنی مردان بالاتر است. این موضوع به‌دلیل بالاتر بودن امید زندگی زنان در مقایسه با مردان می‌­باشد. انتظار می‌­رود در سال­‌های آتی، با افزایش شکاف امید زندگی بین زنان و مردان و زنانه شدن سالمندی جمعیت، میانگین سنی زنان از میانگین سنی مردان همچنان سرعت بیشتری به خود بگیرد.

ب- میانه سنی
میانه سنی، سنی است که در آن دقیقا نصف جمعیت پیرتر و نصف دیگر در سنین جوان‌تر از آن قرار دارند. یافته‌های سرشماری ۱۳۹۵ در مقایسه با نتایج سرشماری سال‌­های قبل، نشان از کاهش جوانی جمعیت دارد.

میانه سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵، برابر ۳۰ سال است که در مقایسه با سال ۱۳۹۰، ۳ سال افزایش را نشان می­‌دهد. میانه سنی در نقاط روستایی، ۲ سال کمتر از نقاط شهری است. در مناطق شهری و نیز مناطق روستایی، میانه سنی هر دو جنس با هم برابر است.

از منظری، در مطالعات جمعیت‌شناسی، جمعیتی را که میانه سنی آن زیر ۲۰ سال باشد، جوان، جمعیتی را که میانه سنی آن بین ۲۰ تا ۳۰ سال باشد، میانسال و جمعیتی را که میانه سنی آن ۳۰ سال یا بیشتر باشد، پیر به حساب می‌آورند. با این تعبیر، مناطق شهری ایران دارای جمعیت پیر و مناطق روستایی، دارای جمعیت میانسال هستند.
کد مطلب: 77055
نام شما

آدرس ايميل شما

9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
مصرف "چای" این ۷ عارضه و بیماری را به‌همراه دارد
اختلال عملکرد کلیه در زنان، شایع‌تر از مردان است