شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
۰

شعبده‌بازی «مرکز آمار» برای دورقمی کردن نرخ رشد اقتصادی

شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
مرکز آمار، در ادامه اقدامات سیاسی‌کارانه خود در ماه‌های اخیر، اکنون با تغییر سال پایه آماری محاسبه تولید ناخالص داخلی کشور، در یک شعبده‌بازی جدید، نرخ رشد اقتصادی سال 95 را نزدیک به 4 درصد بالا برد.
شعبده‌بازی «مرکز آمار» برای دورقمی کردن نرخ رشد اقتصادی
به گزارش خدمت؛ 8 خردادماه امسال، مرکز آمار با انتشار گزارش تولید ناخالص داخلی کشور در سال 1395، رشد اقتصادی کشور را 8.3 درصد و رشد اقتصاد غیر نفتی را 6.3 درصد اعلام کرد.

اواخر خردادماه، بانک مرکزی با انتشار آمار حساب‌های ملی کشور اعلام کرد که نرخ رشد اقتصادی کشور در سال 1395، به 12.5 درصد رسیده است. رشد دورقمی اقتصاد ایران در سال 1395، نه‌تنها در تاریخ ایران، بلکه در سطح جهان هم کم‌سابقه محسوب می‌شود.

اما اختلاف 4 درصدی آمار این دو نهاد دولتی درباره رشد اقتصادی مورد انتقاد واقع شد و کارشناسان، آمار مرکز آمار را به واقعیت نزدیک‌تر دانستند و این مسئله احتمالا موجب آن شده که مرکز آمار راه را در دست‌کاری آمارش به بهانه تغییر سال پایه ببندد.

بر این اساس، به‌تازگی مدیرکل دفتر حساب‌های اقتصادی مرکز آمار ایران، تغییر سال پایه شاخص‌های اقتصادی را از 1376 به 1390 اعلام کرد. به گفته این مسئول مرکز آمار، نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت بر اساس سال پایه 1376 معادل 8.3 درصد بود، اما هم اکنون با تغییر سال پایه نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت 11.1 درصد شده است.

بدین‌ترتیب، مرکز آمار هم با یک شعبده‌بازی آماری، نرخ رشد اقتصادی سال 1395 را دورقمی اعلام کرد تا دیگر کسی به دولت یازدهم خرده نگیرد که آمار رشد اقتصادی بانک مرکزی آمارسازی است.

لازم به ذکر است که پیش از این،‌ مرکز آمار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری برای دستاوردسازی برای دولت یازدهم، اقدام به دست‌کاری آمار اشتغال ناقص دولت دهم کرده بود که در رسانه‌ها افشا شد.

مسئولان مرکز آمار باید پاسخ دهند که چطور با تغییر سال پایه، به ناگاه رشد اقتصادی سال 1395، از 8.3 درصد به 11.1 درصد جهش پیدا کرده است؟ آیا ارتقاء 4 درصدی آمار رشد اقتصادی با تغییر سال پایه فقط شامل حال دوره‌های تصدی دولت یازدهم شده یا آمار سال‌های 1391 به قبل را هم شامل شده است؟

مرکز آمار، قبلا نرخ رشد اقتصادی کشور در سال 1391 را بر مبنای سال پایه 1376 برابر با منفی 5 درصد اعلام کرده بود که این رشد منفی، همواره دست‌مایه تخریب عملکرد دولت قبل توسط مسئولان دولت فعلی بوده است.

اگر لطف جهش 4 درصدی رشد اقتصادی با تغییر سال پایه به 1395 شامل حال سال 1391 هم شده باشد، در نتیجه دیگر مسئولان دولت فعلی نمی‌توانند مدعی رشد منفی 5 درصدی دولت قبل شوند.

البته با توجه به سابقه مرکز آمار دولت یازدهم در دست‌کاری آمار اشتغال دولت قبل، بیم آن می‌رود که با تغییر سال پایه به 1395، نرخ رشد اقتصادی دولت قبل، منفی‌تر هم شده باشد.

منبع: مشرق
کد مطلب: 75408
نام شما

آدرس ايميل شما

9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
مصرف "چای" این ۷ عارضه و بیماری را به‌همراه دارد
اختلال عملکرد کلیه در زنان، شایع‌تر از مردان است