شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 Oct 2017
۲
۰

وقتی رییس مجلس برادرش را به مجلس راه نداد

جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۰
رئیس مجلس که برادرش بود -برادر کوچک‌ترش هم بود- راهش نداد؛ این یعنی اقتدار مجلس، هیبت مجلس این است؛ این را باید حفظ کنید.
وقتی رییس مجلس برادرش را به مجلس راه نداد
به گزارش خدمت؛ مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خرداد 1395 با نقل خاطره‌ای از مجلس دوره مشروطه می‌پردازند و با اشاره به اقتدار مجلس در آن زمان می‌فرمایند: «مجلس را باید در رأس امور قرار داد. احترام مجلس، وقار مجلس، هیبت مجلس باید محفوظ باشد. من یک‌وقت -ظاهراً یا با آقای لاریجانی یا یکی از رؤسای مجلس- گفتم که از اوّل مشروطه این‌جوری بود تا وقتی رضاخان سرِ کار آمد. رضاخان که آمد، مجلس و قانون و قانون‌گذاری و مانند این‌ها همه دود شد رفت هوا؛ امّا قبل از آمدن رضاخان -که خب مسئله‌ی قانون‌گذاری و مجلس و مجلس شورا است و تازه هم مشروطیّت سرِکار آمده بود.

ظاهراً در دوره‌ی دوّم یا سوّم مجلس؛ بالاخره قبل از قدرت گرفتن رضاخان- رئیس مجلس مؤتمن‌الملک بود که از رجال خوشنامِ زمان قاجار است، برادر مؤتمن‌الملک، نخست‌وزیر بود که مشیرالدّوله است. او هم اتّفاقاً از رجال خوشنام است؛ یعنی این دو برادر جزو رجال نسبتاً خوشنام دوره‌ی قاجار و اوّل پهلوی هستند. پس برادر بزرگ‌تر که مشیرالدّوله بود، رئیس دولت بود، نخست‌وزیر بود؛ مؤتمن‌الملک -برادر کوچک‌تر- رئیس مجلس بود.

رئیس دولت -نخست‌وزیر- از مجلس وقت گرفت که بیاید آنجا یک گزارشی بدهد؛ مثلاً ساعت هشت صبح یک سخنرانی بکند. ساعت هشت صبح شد، مشیرالدّوله نرسید؛ مؤتمن‌الملک به ساعتش نگاه کرد، دید پنج‌دقیقه از هشت گذشت، گفت نخست‌وزیر را دیگر راه ندهید؛ نخست‌وزیر را راه ندهید؛ پنج‌دقیقه بعد مشیرالدّوله رسید به مجلس، راهش ندادند! این‌جور است. نخست‌وزیر پنج‌دقیقه از وقت معیّن تأخیر کرده، رئیس مجلس که برادرش بود -برادر کوچک‌ترش هم بود- راهش نداد؛ این یعنی اقتدار مجلس، هیبت مجلس این است؛ این را باید حفظ کنید. این دست خود شما است و شما می‌توانید این کار را بکنید.»[1]

[1]- http://farsi.khamenei.ir/memory-content?id=33296

منبع: مشرق
کد مطلب: 64601
نام شما

آدرس ايميل شما

اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود
حتما کاهو بخورید
احمدی نژادی یادش به خیر اعتقادی به مجلس نداشت خودش قانون درمیآورد
رضایی
Iran, Islamic Republic of
واسه همینم احمدی‌نژاد همه چیو به گند کشید... اگه یه دیوانه پر ادعای کار نابلدی به نام احمدی نژاد وجود نداشت، یه دزد وطن فروشی به نام روحانی رای نمیاورد که الان اوضاع کشور این باشه؛ خدا لعنت کنه هر کی که عرضه نداره و وعده دروغ میده...؛ کشور به کسی نیاز داره که خالصانه و فقط برای رضای خدا و مردم کار و مدیریت کنه؛ نه برای قدرت و پول