شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 Oct 2017
۰

ویژگی‌های جامعه ایران به روایت روشنفکران اصلاح طلب!

سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۶
سارا شریعتی گفت: چرا ایرانیان به تعبیر ایران‌شناسان غربی دروغ می‌گویند؟ چون نمی‌توانند و می‌ترسند به شکل روشن در حضور دیگران صحبت کنند. می‌ترسند با صدای بلند حرف بزنند!
ویژگی‌های جامعه ایران به روایت روشنفکران اصلاح طلب!
به گزارش خدمت؛ روزنامه اعتماد گزارش داد: سارا شریعتی، از جامعه‌شناسان اصلاح‌طلب، به‌تازگی در نشست «امکان و امتناع گفتگو میان نخبگان» که در مؤسسه‌ای موسوم به رحمان برگزار شده و معاریف اصلاح‌طلبی مثل مصطفی معین، هادی خانیکی و مصطفی ملکیان نیز در آن حضور داشته‌اند، طی صحبت‌هایی گفته است:

«چرا ایرانیان به تعبیر ایران شناسان غربی دروغ می‌گویند؟ چون نمی‌توانند و می‌ترسند به شکل روشن در حضور دیگران صحبت کنند. می‌ترسند با صدای بلند حرف بزنند.»

*اگر چه برخی روشنفکران نظیر خانم شریعتی و یا آقای سریع‌القلم(که گفته می‌شود مشاور رئیس‌جمهور روحانی نیز هست) معتقدند مردم ایران ترسو و دروغگو هستند و یا آقای زیباکلام نیز زمانی مردم را به‌دلیل عدم حضور در جشن خیابانی هسته‌ای متهم به «نا آگاهی» کرده بود، اما واقعیت‌های ملموس تاریخی هرگز چنین انگاره‌هایی را تأیید نمی‌کند.

خاصّه آن‌که معضل همیشگی «دوری روشنفکران و انتلکتوال‌های اصلاح‌طلب از مردم» و «نبود تعهد در برخی ساحات روشنفکری ایرانی» هم دلیل دیگری بر نادرستی عمده پیش‌فرض‌های جماعت روشنفکر غیر متعهد در ایران است.

بر خلاف پیش‌فرض خانم شریعتی، دروغ‌گویی معضلی به قدمت تاریخ انسانیت است و اگر چه در تمام جوامع نیز رواج دارد، اما همواره و مطلقاً یک امر شر پنداشته شده است.

اساساً نیز نسبت دادن یک مطلق اخلاقی به مردمان یک سرزمین و منزّه داشتن مردمان سایر ممالک از این صفت –خواه بد و خواه خوب- کار عقلانی و مدللی محسوب نمی‌شود.

جدای از مسئله دروغ، بحث ترس ایرانی‌ها از بلند و روشن صحبت کردن نیز قابل قبول به نظر نمی‌رسد.

چه این‌که مردمان این کهن بوم و بر و علمای آن‌ها، فریادهای خود علیه مشروطه سکولار و استبداد قاجاری و رضاخانی را بارها فریاد زده‌اند.

و همین مردم بودند که در خیابان‌ها چنان تظلّم و اسلام‌خواهی خود را فریاد زدند که شاه مخلوع نیز اذعان کرد صدای انقلاب مردم را شنیده است!

خانم شریعتی حتما شرح حال آل احمد، آن روشنفکر متعهد ایرانی را خوانده است که چطور خواب زمانه خویش را با کتاب «غرب‌زدگی‌»اش مغشوش کرد و بعد هم در مقابل امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر شاه مخلوع فریاد زد که «بالاخره قلم ما بر مسلسل‌های شما پیروز می‌شود و شما نمی‌توانید با این‌گونه اقدامات جلوی زوال خودتان را بگیرید.»

و خانم شریعتی هم حتماً همانند بسیاری دیگر، صدای رسای مردم ایران را در راهپیمایی 9 دی و در جشن ملی 22 بهمن شنیده است.

آیا رواست که با وجود این اسناد و رخدادهای غیر قابل انکار، هنوز کسی از ترس مردم ایران سخن بگوید؟

رفتاری که این انگاره را به ذهن متبادر می‌کند که شاید منظور از ترس مردم ایران؛ عدم مخالفت مردم با جمهوری اسلامی و حتی حمایت جانانه آن‌ها از نظام اسلامی است...

شریعتی چند سال قبل نیز مدعی وجود عده‌ای طرد شده در جامعه کنونی ایران اسلامی شده و اظهار کرده بود: با توجه به این‌که در چند‌ سال اخیر، تعداد طردشدگان‌ رو به افزایش است، به‌نظر می‌رسد یک سیاست طردشدگی وجود دارد و باید دید چه کسانی از طردشدگی سود می‌برند و در نتیجه به بقای این شرایط کمک می‌کنند!

منبع: افکار
کد مطلب: 64452
نام شما

آدرس ايميل شما

اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود
حتما کاهو بخورید