شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 21 Oct 2017
۰

توجه سازمان «سیا» به زبان فارسی

يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به تازگی در وبگاه خود بر اهمیت آموزش افسران ماهر به زبان‌های مختلف دنیا، از جمله فارسی، در حالی تاکید کرده که گزارش‌های پیشین نشان از نیاز وافر سیا به رخنه اطلاعاتی در ایران دارند.
توجه سازمان «سیا» به زبان فارسی
به گزارش خدمت؛ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در تازه‌ترین گزارش خود در چهارشنبه گذشته، به اهمیت فراگیری زبان‌های خارجی، از جمله «زبان فارسی» برای اجرای موفق عملیات جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها اشاره کرده است.

در وبگاه سیا و تبلیغ آن، کلماتی به زبان‌های چینی، کره‌ای، پشتو و البته فارسی مشاهده می‌شود و کلمات فارسی «زبان» و «لغت» به‌وضوح به چشم می‌خورند.

در این گزارش، با یک افسر اطلاعاتی سیا نیز مصاحبه شده و این شخص می‌گوید: «مأموریت نخست من، حضور در آمریکای لاتین است و با یادگیری زبان، توانایی من در این شغل افزایش می‌یابد.»

وی به وضوح به نوشتن مطالب به زبان مقصد، تعامل با شرکای خارجی و ترجمه متون اشاره می‌کند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در وبگاه خود، توانایی تکلم، خواندن و ترجمه یک زبان خارجی، به‌علاوه درک فرهنگ‌های مختلف را برای ماموریت‌های خود حیاتی برمی‌شمارد و عنوان می‌کند، اولویت‌های اطلاعاتی متفاوت هستند و کشورهای هدف و زبان آن‌ها رو به افزایش است؛ پس سیا باید نیروهایی را به‌کار گمارد تا با داشتن مهارت زبان‌های بیگانه، بتوانند در زمینه امور امنیت ملی مثمر ثمر بوده و ماموریت‌های جدید احتمالی را اجرا کنند.

بر اساس این گزارش، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، از صدها زبان در حال تکلم در اقصی نقاط جهان، هشتاد و هفت زبان را برای آموزش انتخاب کرده که بین آن‌ها، زبان‌های فارسی، عربی، بلوچی، چینی، دری، ترکی، اویغور و... دیده می‌شوند.

سیا برای گردآوری و تحلیل اطلاعات، نیاز به افرادی با مهارت نزدیک به بومی آن زبان دارد. سازمان سیا در این رسته، دارای افسرانی با محوریت زبان‌شناسی است و آن‌ها عنوان افسران آموزش زبان را یدک کشیده و به کارهای ترجمه‌های مکتوب، همزمان و تکمیل و پوشش عملیات نیروهای خودی در جهان فعالیت دارند.

گفته می‌‌شود سیا در مراکز آموزش زبان خود، 16 زبان را بیش از دیگران مور توجه قرار داده است. زبان‌های فارسی، عربی، چینی، دری، کره‌ای، پشتو و سومالیایی از آن جمله هستند. در این مسیر، مهارت بالا در زبان انگلیسی نیز مورد نیاز است.

در حالی‌‌که وزارت کار آمریکا درآمد سالیانه مترجمان شفاهی و مکتوب این کشور را در سال 2015، 44190 هزار دلار اعلام کرده، اما این رقم برای تعلیم‌دهندگان زبان‌های هدف در سازمان سیا، بین 63789 هزار دلار تا 118069 هزار دلار است.

در بخش جذب مترجمان شفاهی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا(ASL) نیز عنوان شده که داوطلبین نیاز به 24 تا 32 ساعت کار در هفته دارند و البته لازمه دوم آن، سفر به نهادهای مختلف آمریکا در سراسر جهان و پیش درآمد جذب نیروهای لازم آزمایش‌های پزشکی مورد نیاز است.

خبرگزاری «رویترز» در سال 2009، در مطلبی به کمبود اطلاعات مهم مورد نیاز از ایران برای تحلیل اشاره می‌کند.

در این گزارش، به خلاء روابط دیپلماتیک طولانی‌مدت و نظام سیاسی به‌شدت غیر قابل نفوذ اشاره شده است.

این خبرگزاری به سخنان سال 2007 کمیته کنگره این کشور در زمینه سیاست‌های اطلاعاتی آمریکا اشاره کرد که در آن محفل گفته شده بود: «موارد زیادی در ایران است که ما اشرافی به آن‌ها نداریم. آمریکا فاقد اطلاعات حیاتی مورد نیاز تحلیلگران جهت کسب نظرات قابل اطمینان درباره ایران است.»

به نوشته رویترز، در گزارش طبقه‌بندی شده وزارت خارجه آمریکا در این زمینه و در سال 2009 آمده بود که تنها 22 نیرو از بین 6500 هزار افسر خارجی این نهاد به‌خوبی زبان فارسی را تکلم می‌کنند.

در گزارش رویترز به وضوح آمده است: دولت ایران سازمان سیا را مسئول آشوب‌های خیابانی پس از انتخابات سال 2009 می‌داند و گزارش 230 صفحه‌ای نیروی هوایی آمریکا و اندیشکده رند چند هفته قبل از انتخابات سال 88 نشان داد که درک آمریکا از عرصه پیچیده سیاسی ایران به‌قدری محدود است که تلاش برای دامن زدن به ناآرامی‌های داخلی به احتمال زیاد ناموفق خواهند بود.

منبع: مشرق
کد مطلب: 63962
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود