يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

چالش‌های اساسی شفافیت در دولت‌یازدهم؛ چه‌ کسی پاسخگوی قراردادهای محرمانه است؟

شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۰
در 1200 روز گذشته، اغلب قراردادهای مهم، بدون اطلاع‌رسانی به مردم و رسانه‌ها منعقد شد و دولت نیز از آن‌ها به‌عنوان قراردادهای محرمانه یاد می‌کند!
چالش‌های اساسی شفافیت در دولت‌یازدهم؛ چه‌ کسی پاسخگوی قراردادهای محرمانه است؟
به گزارش خدمت؛ کمتر از 140 روز تا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و دولت یازدهم واپسین ماه‌های فعالیت خود را پشت سر می‌گذارد. حسن روحانی و کابینه تدبیر و امید که در 1200 روز گذشته، عملکرد چندان موفقی در حوزه‌های مختلف، به‌خصوص در حوزه اقتصاد از خود به جای نگذاشته‌اند؛ نظر می‌رسد که باز هم به‌دنبال پیاده‌سازی سناریویی جدیدی هستند تا افکار عمومی را از عملکرد ناموفق خود در حوزه اقتصاد منحرف کنند.

ماجرا از این‌جا شروع می‌شود که عصر سه‌شنبه، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به دیدار رئیس جمهور آمدند، تا روحانی صحبت‌های جدیدی را در خصوص وضعیت کشور به زبان بیاورد. او در سخنانی که چند ساعت بعد روی اکانت توئیتر خود هم قرار داد، اعلام کرد که دولت حاضر است با تشکیل سامانه‌ای، تمام دخل و خرج و حساب‌هایش را روشن کند و در مقابل انتظار دارد که قوه قضاییه نیز تکلیف حساب‌های خود را روشن نماید.

رئیس دولت تدبیر و امید، با مطرح کردن چالش شفافیت، گفت که هر دستگاه باید در حیطه اختیارات و وظایف خود عمل کند و به افکار عمومی پاسخگو باشد؛ لذا با فرافکنی و بی‌تدبیری منافع مردم حراست نمی‌شود.

اما حسن روحانی در شرایطی در ماه‌های پایانی فعالیت دولت یازدهم از شفافیت حرف می‌زند که تقریبا می‌توان گفت دولت متبوعش هیچ نشانی از شفافیت را در 3.5 سال گذشته از خود ارائه نداده است.

بسیاری از محرمانه‌ها و امور غیرشفاف در حوزه اقتصاد اتفاق افتاده و مردم، کارشناسان و فعالان اقتصادی در طول 1200 روز گذشته معمولا سوالات زیادی را از دولت در این زمینه‌ها مطرح کرده‌اند که به‌دلیل فقدان شفافیت به این سوالات پاسخی داده نشده است. حتی گاهی دولتمردان نسبت به شفافیت عصبانی شدند و واکنش تندی را از خود نشان داده‌اند که شاید مهم‌ترین نمونه آن را می‌توان در ماجرای حقوق‌های نجومی به وضوح دید.

امروز از میان وزرای کابینه تدبیر و امید، کمتر وزیری را می‌توان یافت که از افشای حقوق‌های نجومی مدیران دولت انتقاد نکرده و پیگیری آن را بی‌ارزش جلوه نداده باشد. در بیان آمار و ارقام و یا جزئیات قراردادهای مهم اقتصادی کشور مانند قرارداد IPC، FATF و یا پژو هم کمترین میزان شفافیت در دولت یازدهم مشاهده می‌شود و دولتمردان معمولا علاقه‌ای به دادن اطلاعات در این زمینه به مردم و اصحاب رسانه ندارند.

به بهانه بیان مطالبه چالش شفافیت از سوی رئیس جمهور تصمیم گرفته تا از روحانی در خصوص 48 مورد غیرشفاف در دورن دولت که به مسائل اقتصادی مربوط می‌شود، سوال کند.منبع: نسیم
کد مطلب: 60993
نام شما

آدرس ايميل شما

چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه