يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

بی‌تدبیری مسئولان و فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر در خوزستان

چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۳
خشکی از یک‌سو و آلودگی ناشی از رهاسازی فاضلاب از سوی دیگر ادامه حیات را برای گیاهان و جانوران تالاب غیر ممکن ساخته. این‌که در روز روشن مرگ را رنگ کنیم و در قالب احیا به جامعه بفروشیم، یک فاجعه جبران‌ناپذیر است. شرکت نفت، هورالعظیم را خشک کرد، نه احیا.
بی‌تدبیری مسئولان و فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر در خوزستان
به گزارش خدمت؛ به‌دنبال ادعاهای مجدد ابتکار طی روزهای گذشته مبنی بر آبگیری 63 در صدی تلاب هورالعظیم، علی ساری، گفت: هورالعظیم بیمار است و علاج این بیماری، همتی عالی، ملی و همگانی را می طلبد. ادعای آبگیری و احیای هورالعظیم که متاسفانه بارها از سوی رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شده، با واقعیت‌های حال حاضر، فاصله بسیار دارد.

وی ادامه داد: بر خلاف این ادعا که شرکت نفت تالاب هورالعظیم را احیا کرده، باید بگویم زمین‌های وسیع خشک شده توسط شرکت نفت و روستاهایی در زمان‌های نه چندان دور در حاشیه و در بطن تالاب بودند؛ اما اکنون از این مناطق تنها چشم‌اندازی در دوردست‌ها از هوالعظیم به چشم می‌خورد. خشکی از یک‌سو و آلودگی ناشی از رهاسازی فاضلاب از سوی دیگر، ادامه حیات را برای گیاهان و جانوران تالاب غیر ممکن ساخته. این‌که در روز روشن مرگ را رنگ کنیم و در قالب احیا به جامعه بفروشیم، یک فاجعه جبران‌ناپذیر است. شرکت نفت، هورالعظیم را خشک کرد نه احیا.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آنچه که از بلایایی که به جان محیط زیست استان خوزستان افتاده، تاسف بارتر است، ادعای آبگیری 63 درصدی تالاب هورالعظیم است؛ چرا که وقتی علی‌رغم واقعیت‌های موجود، فقط به‌دنبال اثبات نظریه فردی و شخصی خود درباره یک موضوع ملی هستیم و نه تنها نگاه علمی، بلکه حقیقت را در دنیای سیاست محو می‌کنیم، دیگر امیدی به بهبود اوضاع برای مردم باقی نمی‌گذاریم.

وی ادامه داد: ای کاش به جای آن‌که به بیان یک یا دو جمله مبنی بر ادعای آبگیری 63 در صدی تالاب هورالعظیم اکتفا کنند، یک‌بار برای همیشه به این پرسش‌ها پاسخ دهند که وقتی می‌گویند 63 درصد از تالاب هورالعظیم آبگیری شده، منظور چیست؟ 63 درصد از چه کلّی را مد نظر دارند؟ 63 درصد از مساحت تالاب، احیا شده یا 63 درصد حجم آب گذشته آن تامین شده؟ منظورشان، 63 در صد از بخش داخلی تالاب است یا کل هور را مد نظر دارند؟ دایک مرزی در اینجا چه نقشی ایفا می‌کند؟ آیا گستره‌ای که توسط وزارت نفت، با نظارت یا بدون نظارت سازمان محیط زیست خشک شده و اکنون فاقد پوشش گیاهی و جانوری است و تنها با عمق ده الی سی سانتیمتر، آبگیری شده را جزو آن 63 درصد محسوب کرده‌اند؟ آیا پساب صنعتی و کشاورزی و زهآب صنایع نیشکر را که بدون رعایت استانداردها و فقط بنا به سود صنایع مذکور در تالاب رهاسازی می‌شود و جز ضرر و زیان غیر قابل جبران، ثمری برای هورالعظیم ندارد را جزو آن 63 درصد مورد ادعا منظور کرده‌اند؟

ساری یادآور شد: اگر به آسیب‌های طبیعی و زیست محیطی، اثرات منفی کوچ ساکنان اصلی تالاب و همچنین نابودی تدریجی، اما رو به افزایش گونه‌های گیاهی و جانوری توجه نکنیم و عواقب تغییرات اقلیمی و منطقه‌ای را مد نظر نداشته باشیم، با نابودی یک فرهنگ و تمدن تاریخی در هور مواجه خواهیم شد. امروز وقت آن فرارسیده که با تدبیر و اقتدار در جهت رسیدگی به نیت‌های پشت پرده و عملکرد نامطلوب مسئولان ذی‌ربط که حقوق مسلم هم‌وطنان را ادا نکرده و در اجرای وظایف محول شده کوتاهی می‌کنند، قاطعانه اقدام شده و به‌منظور پیشگیری از عواقب جبران‌ناپذیر این بی‌تدبیری، با بهره جستن از کارشناسان و محققان راهکار برون رفت از فاجعه پیش رو جستجو و محقق شود.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که نباید فراموش کنیم که عملکرد نظارتی سازمان محیط زیست هیچ‌گاه در محک واقعی قرار نگرفته و آن سازمان نیز هیچ‌گاه کارنامه خود را در برخورد با عواقب هر عملکرد نادرست سازمان‌ها و صنایع آلاینده، مخصوصا در حوزه در حال نابودی رودها و تالاب‌ها را ارائه ننموده است، افزود: لازم است به‌منظور تحقق برنامه‌های احیای تالاب‌ها، به دور از تسامح و تساهلی که طی سال‌های متمادی و نه تنها در یک یا دو دولت، در سازمان حفاظت محیط زیست به رویه‌ای جاری بدل شده است، راهکار مناسب توسط کارشناسان خبره ارائه داده شود و اجرای آن هم توسط سازمان‌ها و ارگان ذی‌ربط بدون فوت وقت، تحقق یابد تا شاهد این وضعیت نباشیم که با طرح ادعایی واهی و ارائه اعدادی صوری همچون 63 درصد مذکور که با واقعیت‌های عینی و حتی تصاویر ماهواره‌ای مطابقت ندارند، وقت خود و جامعه را تلف کرده و عملکردی غیر واقع‌گرایانه به نمایش بگذاریم.

وی با تاکید بر این‌که وضعیت کنونی هورالعظیم به هیچ وجه در چارچوب تعاریف علمی تالاب‌ها جایی ندارد، اظهار داشت: این تالاب در واقع متشکل از چند خاکریز و استخر ماهی است که با پساب‌های کشاورزی و فاضلاب شهری چندین ساله پر شده است. از مسئولان ذی‌ربط سوال می‌کنم، کجای دنیا تالابی را می‌شناسید که متشکل از دایک، خاکریز، جاده، دریچه و دکل‌های حفاری باشد؟ هورالعظیم نابود شده و نفس‌های آخر را می‌زند و آنچه موجود است، معجونی از پساب کشاورزی، زهاب نیشکر و فاضلاب شهری است.

علی ساری با اشاره به شکست دایک مرزی در هورالعظیم گفت: ساخت دایک و خاکریز در وسط یک زیستگاه تالابی از نظر زیست محیطی و در سطح بین‌المللی یک تخلف بزرگ شمرده می‌شود. این خاکریز تالاب را از حالت طبیعی خود خارج ساخته و دگرگونی‌های جبران‌ناپذیری بر پیکره بقایای هورالعظیم به جا گذاشته است. کاملا واضح است که وقتی یکی از این خاکریزها را باز می‌کنند، این گنداب به‌سرعت از آن خارج می‌شود؛ چرا که اطراف این خاکریزها خشک و بیابان است.

وی در پایان، با ابراز تاسف از اصرار معصومه ابتکار بر طرح ادعای آبگیری 63 در صدی تالاب هورالعظیم گفت: متولیان، سری به شهرهای حاشیه هورالعظیم(رفیع، بستان، سوسنگرد و هویزه) بزنند و ببینید مردم آنجا چه آبی می‌نوشند. علی‌رغم اینکه پس از سفر رئیس جمهور به این مناطق کیفیت آب شرب تا حدودی بهبود یافت، اما مردم این مناطق همچنان آب تصفیه شده را از تصفیه‌خانه‌های شخصی خریداری می‌کنند؛ چون فاضلاب و پساب کشاورزی در رودخانه کرخه و شاخه‌های فرعی به‌شدت نفوذ کرده و استفاده از آن را خطرآفرین ساخته است. فاضلابی که در نهایت در هورالعظیم ذخیره شده و تحت عنوان "عنوان آبگیری 63 درصدی" از آن یاد می‌شود.

روز گذشته، جواد کاظم نسب الباجی، نماینده مردم اهواز نیز در واکنش با ادعای آبگیری 63 در صدی هورالعظیم که توسط ابتکار در رسانه‌ها عنوان شده بود، گفت: این نهایت ناجوانمردی مسئولان است که گهگاه دریچه‌هایی که گندابی آلوده را به تالاب مرده هورالعظیم وارد می‌کنند، باز کرده و تصاویر آن را به‌گونه‌ای جلوه دهند که به‌نظر برسد آنچه از دریچه‌ها خارج می‌شود، آب شیرین است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 60471
نام شما

آدرس ايميل شما

چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه