شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - 24 Mar 2018
۱
۱

چند کتاب و صحیفه بر پیامبران نازل شده است؟

جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۷
نام كتاب حضرت نوح بر اساس روایات اسلامی تصریحاً بیان نشده است و در قرآن نیز از نام كتاب آن پیامبر عظیم الشأن سخنی نیامده است.
چند کتاب و صحیفه بر پیامبران نازل شده است؟
به گزارش خدمت؛ بعضی گفته‌اند که نام كتاب نوح را صحف بوده است؛ در حالی‌كه این مطلب صحیح نیست و اگر چه تعبیر صحف برای پیامبران الهی، به‌کار برده شده است، نام کتاب اختصاصی هیچ‌کدام از آن‌ها نبوده است. صحف به معنی لوح‌ها است که می‌تواند به هر كتاب آسمانی گفته شود.

مرحوم علامه طباطبائی در المیزان می‌فرماید: كلمه "صحف" جمع صحیفه است و عرب هر چیزى را كه در آن مطلبى نوشته شده باشد، صحیفه مى‌‏نامد؛ هم چنان كه كتابش هم می‌‏خواند، حال چه اینكه ورقه و كاغذى باشد و یا چیز دیگرى.[۱]

چنانكه قرآن چنین می‌فرماید: «إِنَّ هذا لَفِی الصُّحُفِ الْأُولی صُحُفِ إِبْراهِیمَ وَ مُوسی[اعلی/۱۷ و ۱۸] همانا این حقیقت كه(آخرت بهتر و جاویدان و ابدی است) در كتاب پیامبران پیشین نیز آمده همان‌طوری‌كه در قرآن این خبر به مردم می‌رسد. در كتاب ابراهیم و موسی نیز آمده است.»

بر اساس این آیه، صحف به كتاب‌های تمام پیامبران گفته می‌شود و نام كتاب خاص نیست یا در آیه دیگر درباره كتاب‌های آسمانی پیامبران چنین یاد شده:

«أَ وَ لَمْ تَأْتِهِمْ بَیِّنَةُ ما فِی الصُّحُفِ الْأُولی[ طه/۱۳۳] آیا خبرهاى روشنى كه در كتاب‌هاى (آسمانى) نخستین بوده، براى آن‌ها نیامد؟»
«لَمْ یُنَبَّأْ بِما فِی صُحُفِ مُوسی[نجم/۳۶] یا از آنچه در كتب موسى نازل گردیده با خبر نشده است؟»

در این آیه از تورات با نام صحف یاد كرده است و در آیه ذیل از قرآن به صحف تعبیر کرده است:
«رَسُولٌ مِنَ اللَّهِ یَتْلُوا صُحُفاً مُطَهَّرَةً[ بینه/۲] پیامبرى از سوى خدا(بیاید) كه صحیفه‏‌هاى پاكى را(بر آن‌ها) بخواند.»

و بنابر نقل المیزان، امام صادق(ع) فرموند: آن صحفى كه خداى تعالى در آیه "صُحُفِ إِبْراهِیمَ وَ مُوسى‏" نام مى‌‏برد، نزد ما است؛ پرسید: آیا صحف نامبرده به‌صورت الواح است؟ فرموند: آرى.

و این روایت نشان می‌دهد که صحف نام کتاب خاصی نیست؛ بلکه یک نام عام است؛ مانند کتاب. این معنا در روایت زیر نیز دیده می‌شود:
و پیامبر به ابوذر فرمودند...، خداوند صد و چهار كتاب نازل فرموده كه ده صحیفه از آن بر آدم و پنجاه صحیفه بر شعیب و سی صحیفه بر ادریس و ده صحیفه بر ابراهیم و چهار صحیفه باقی تورات و انجیل و زبور و فرقان است.[۲]

بنابراین نام كتاب حضرت نوح، صحف نبوده، بلكه صحف نام مشترك برای تمامی كتاب‌های پیامبران است یا به قسمت‌هایی از كتاب‌های مقدس آسمانی صحف گفته شده و نام خاص کتاب حضرت نوح برای ما روشن نیست.

پی‌نوشت:
[۱]. ترجمه تفسیر المیزان، ج۲۰، ص۳۲۸.
[۲]. ر.ك. علامه طباطبائی، ترجمه تفسیر المیزان، ج۲۰، ص۴۵۳.


منبع: شهر سوال
کد مطلب: 43938
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند
باسط
بسیار عالیست