دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 19 Mar 2018
۰

جنگ مسلمان با مسلمان در عاشورا!؟

چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
جنگ مسلمان با مسلمان در عاشورا!؟
به گزارش خدمت؛ پرسش: پیامبر اكرم(ص) می‌فرماید: «اذا تقاتل المسلمین فالقاتل و المقتول فی النار فسئل الرسول لما المقتول فی النار؟ فقال: اذا ما قتل، قتل» با توجه به این روایت، جنگ امام حسین(ع) و یزید را چگونه تفسیر می‌كنید؟ با علم به این‌كه نفاق باطنی دلیل بر خروج از دایره مسلمین نیست؟

پاسخ: براى رسیدن به حكم شرعى و معارف دینى، باید مجموعه آیات و روایات را با هم در نظر گرفت. نظر كردن به برخى از آموزه‌هاى دین و چشم بستن بر روی برخى دیگر، نتیجه‌اى نادرست را در پى دارد كه نمى‌توان آن را به دین نسبت داد و مصداق «نؤمن ببعض و نكفر ببعض»(1) خواهد بود.

به‌عنوان مثال، قرآن كریم مى‌فرماید: «لیس البر تولوا وجوهكم قبل المشرق و المغرب»(2) و نیز مى‌فرماید «و لله المشرق و المغرب فاینما تولوا فثم وجه الله»(3) آیا صحیح است با استناد به این دو آیه بگوییم در اسلام، رو به كعبه و قبله ایستادن در نماز هیچ وجهى ندارد؟ یا باید چشم به آیه دیگر هم بدوزیم كه مى‌گوید «فول وجهک شطر المسجد الحرام و حیث ما كنتم فولوا وجوهكم شطره»(4). در مورد روایت مطرح شده نیز مطلب از همین قرار است.

روایت مذكور مربوط به جایى است كه هر دو طرف(قاتل و مقتول) به ظلم و ناحق قصد كشتن یكدیگر را دارند و در این میان، یكى از آن‌ها كشته مى‌شود؛ اما اگر یكى از دو طرف ظالم و متجاوز است و قصد كشتن طرف مقابل را دارد و او از خود دفاع مى‌كند، مشمول روایت مذكور نیست؛ بلكه بر این شخص واجب است از خود دفاع كند. یعنى همین پیامبر فرموده است، دفاع از جان و ناموس وقتى در معرض خطر است واجب است.

همچنین جزو تعالیم همین پیامبر بزرگوار است كه: «من رأى سلطانا جائرا مستحلا لحرام الله ناكثا لعهد الله، مستأثرا لفى‏ء الله، متعدیا لحدود الله، فلم یغیر علیه بقول و لا فعل كان حقا على الله ان یدخله مدخله» هر كسى حكومت ظالم و جائر و ستمگرى را ببیند كه قانون خدا را عوض مى‌كند، حلال خدا را حرام و حرام را حلال مى‌كند و بیت‌المال مسلمین را به میل شخص مصرف مى‌كند، حدود الهى را بر هم مى‌زند، خون مردم مسلمان را محترم نمى‌شمارد و ساكت بنشیند و هیچ اقدام عملى در راه تغییر این وضعیت انجام ندهد، خداوند حقا چنین كسى را در جایگاهى(جهنم) كه جاى آن حاكم ظالم است، خواهد برد.(5)

بنابراین با توجه به مجموعه تعالیم پیامبر اكرم(ص) در این زمینه مى‌گوییم:

اولا روایت مذكور شامل موردى كه شخص مقتول، دفاع كننده است و طرف مقابل متعدى و قصد كشتن او را دارد، نمى‌شود و مسأله امام حسین(ع) نیز همین گونه است. یزید قصد كشتن امام حسین(ع) را داشت به همین جهت امام حسین(ع) حرم امن الهى یعنى شهر مكه را ترك كردند و فرمودند: «اگر من زیر سنگ هم پنهان شوم؛ این‌ها مرا از لانه‌ام بیرون خواهند كشید و مى‌كشند»(6) «بدین جهت براى این‌كه حرمت حرم امن الهى با ریخته شدن خود من شكسته نشود، من مكه را ترك مى‌كنم.»(7)

ثانیا با توجه به روایت پیامبر اكرم(صلى الله علیه و آله): «من رأى سلطانا جائرا»، روایت مذكور شامل قیام و حركت امام حسین(ع) كه در واقع همان عمل به حدیث پیامبر اكرم(ص) است، نمى‌شود؛ بلكه در چنین مواردى طبق این حدیث و اصل اصیل امر به معروف و نهى از منكر، قتال و مبارزه با حاكم ستمگرى كه با اسم خلافت از پیامبر، قصد انحراف و از هم پاشیدن اساس اسلام را دارد، واجب است. همان طور كه امام حسین(ع) این خطر بزرگ را دید و به پا خاست، «و على الاسلام السلام اذ بلیت الامه براع مثل یزید»، باید فاتحه اسلام را خواند وقتى مثل یزیدى حاكم امت اسلامى شود. دیگر چیزى از اسلام باقى نخواهد ماند».

در اینجا توجه شما را به یک قانون كلى جلب مى‌كنیم:

«معنا ندارد یک قانون، ماده قانونى وضع كند كه مفادش نفى خود باشد» مثلا اسلام بر توحید است، حال معنا ندارد یكى از تعالیم و آموزه‌هاى دین اسلام تأیید شرک و ثنویت(دو خدایى) و تثلیث(سه خدایى) باشد.

با توجه به این قانون كلى، معنا ندارد كه مفاد «اذا تقاتل المسلمین فالقاتل و المقتول فى النار» این باشد كه هر گاه یک حكومتى كه نام مسلمان دارد و حاكم آن ادعاى مسلمانى دارد و مى‌خواهد اسلام را از اساس و ریشه تحریف كند و تغییر دهد و چیزى را با نام اسلام معرفى كند كه مفادش «امیال و خواسته‌هاى نفسانى و استحكام حكومت جابرانه و ظالمانه وى» باشد، چون در این صورت مفاد این ماده قانونى اسلام، نفى اساس اسلام خواهد بود.

پى‏‌نوشت‏
(1) نساء، آیه 150.
(2) بقره، آیه 177.
(3) بقره، آیه 115.
(4) بقره، آیه 144.
(5) تاریخ طبرى، ج 4، ص 403.
(6) تاریخ طبرى، ج 4، ص 289 و 296، كامل ابن اثیر، ج 3، ص 572.
(7) اخبار مكه، محمد بن عبدالله ازرقى، ص 231.


منبع: تبیان
کد مطلب: 76616
نام شما

آدرس ايميل شما

مومیایی عجیب با سه انگشت در دست و پا (+عکس)
چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب