شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
۰
خیبر در لبنان؛

وقتی شهامت نوجوانان ایرانی برای لبنانی‌ها درس شد

يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۷
به گزارش خدمت؛ آن‌ها تعجب می‌کردند و می‌گفتند مگر چنین چیزی می‌شود؟ وقتی فیلم خیبر را دیدند که بچه‌های پانزده، شانزده ساله ما با چه شهامتی رو در روی دشمن قرار گرفته و نبرد می‌کنند، خیلی درس گرفتند.
وقتی شهامت نوجوانان ایرانی برای لبنانی‌ها درس شد
به گزارش خدمت؛ شهید محسن دین شعاری، در 5 مرداد 1338 در تهران متولد شد و بیست و هشت سال و 10 روز بعد در 15 مرداد 1366 مصادف با عید قربان، در سردشت و ارتفاعات دوپازا به شهادت رسید. او از نیروهای خبره گردان تخریب و علمدار این گردان در لشگر 27 محمد رسول الله(صلی الله علیه و آله) بود. امروز سالگرد شهادت این دلاور است. آنچه در ادامه می خوانید، خاطره ای به روایت این شهید است.

وقتی در سوریه بودم، عملیات خیبر شروع شد و متأسفانه نتوانستم در این عملیات شرکت کنم. در سوریه تا جایی‌که توانستم با مسئولیتی که بر عهده‌ام بود، تکلیفم را انجام دادم؛ اما باز هم مدیون خون شهدا هستم. در لبنان از قبل گفته شده بود که می‌خواهیم ویدئوی خیبر را نشان دهیم. جمعیتی از لبنانی‌ها در مسجدی به‌نام مسجد امام علی(ع) جمع شدند. برادران تبلیغات، فیلم ویدئویی عملیات را آوردند و چون فارسی بود، یکی از برادرها که به زبان عربی مسلط بود، ترجمه می‌کرد که عملیات از کجا شروع شد، از کجا گرفتند، در جزیره مجنون چه کار کردند و اوضاع و احوال عملیات را از اول تا آخر توضیح داد.

آن‌ها سرا پا گوش بودند و جاهای حساسی، تکبیر از دهان این‌ها نمی‌افتاد و دائم الله اکبر می‌گفتند. ما می‌دانستیم عملیات چه شده و بچه‌ها تا کجا پیشروی کردند و در جزیره مجنون چه کارها کردند و چه شهامت‌ها به خرج دادند. برای لبنانی‌ها چنین عملیاتی تازه بود. در لبنان شهری هست به اسم «فرحه» که چندان جمعیتی هم ندارد و «فالانژ » هستند. به آن‌ها می‌گفتیم اگر برادران بسیج ما وارد عمل شوند، ظرف نیم‌ساعت تا یک‌ساعت شهر سقوط می کند و به دست رزمندگان می‌افتد. آن‌ها تعجب می‌کردند و می‌گفتند مگر چنین چیزی می‌شود؟ وقتی فیلم خیبر را دیدند که بچه‌های پانزده، شانزده ساله ما با چه شهامتی رو در روی دشمن قرار گرفته و نبرد می‌کنند، خیلی درس گرفتند.

امیدوارم ان‌شاء الله برادران لبنانی‌مان از امام خط بگیرند و به نور هدایت شوند تا از یوغ استعمار خارج شوند. در آنجا حدود پنج کشور حاکم بود؛ ایتالیا، ترکیه، فرانسه، نیروهای ویژه آمریکایی و ناوهای آمریکایی و انگلیسی که پیرترین کشور مستقر در آنجا بود. الحمدلله ملت لبنان تکان خوردند و این کشورها را بیرون کردند. پیرترین کشور، انگلیسی بود که فرار کرد. فرانسه هم به اوضاع فجیعی که احتمال دارد در ایران هم نشان داده باشند، خودشان را استتار و فرار کردند. سفارت آمریکا که منفجر شد، خیلی روی نیروهای لبنان مؤثر بود و باعث شد بیشتر کار کنند. این‌هم به خط مشی امام برمی گردد. وقتی با آن‌ها صحبت می‌کردیم، آن‌ها روحیه می‌گرفتند و عملیات می‌کردند.

منبع: مشرق
کد مطلب: 75948
نام شما

آدرس ايميل شما

9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
مصرف "چای" این ۷ عارضه و بیماری را به‌همراه دارد
اختلال عملکرد کلیه در زنان، شایع‌تر از مردان است