شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 17 Mar 2018
۰

غربی‌ها برای کشتار انسان‌های بی‌گناه، حتی به خود زحمت عذرخواهی هم نمی‌هند

يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۵
سیاستمداران غربی، قربانی شدن انسان‌های بی‌گناه در جریان عملیات نظامی آن‌ها در سوریه، عراق و افغانستان را به‌عنوان «خسارات ناخواسته» تلقی کرده و حتی به خود زحمت عذرخواهی هم نمی‌دهند.
غربی‌ها برای کشتار انسان‌های بی‌گناه، حتی به خود زحمت عذرخواهی هم نمی‌هند
به گزارش خدمت؛ روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در گزارشی نوشته است: فعال شدن عملیات نیروی هوایی آمریکا در سوریه دلیل قربانی شدن تعداد زیادی از مردم غیرنظامی، از جمله کودکان، شده است. این موضوعی است که دیگر امکان نادیده گرفته آن وجود نداشته و رسانه های گروهی غربی، از جمله نشریات آمریکایی هم مجبور به اعتراف به آن و انتشار اخبار مربوط به این قربانیان شده‌اند.

از جمله این موارد، سه‌شنبه هفته گذشته بود که نمایندگان گروه «ناظرین دفاع از حقوق بشر سوریه» از حملات هوایی دیگری از سوی نیروی هوایی آمریکا و متحدانشان در ائتلاف به اصطلاح ضد تروریستی در منطقه‌ای در شرق شهر رقه سوریه خبر دادند که در نتیجه این بمباران، حداقل 29 نفر از مردم غیر نظامی کشته شدند.

بر اساس اطلاعات این ارگان، از آغاز حملات نیروهای ائتلاف به شهر رقه، دست‌کم 325 نفر از ساکنین محلی، از جمله بیش از 50 کودک، قربانی بمباران‌های هواپیماهای ائتلاف آمریکایی شده‌اند. البته این رقم را نمی‌توان قطعی دانست و این آمار صرفا شامل اجسادی می‌شود که پیدا شده‌اند و به عقیده ناظرین، شمار قربانیان به‌مراتب بیشتر از این‌ها است.

تعداد کلی قربانیان غیر نظامی در جنگ سوریه که از سال 2012 آغاز شده، بیش از 400 هزار نفر اعلام شده است. خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز خبر داده است که عملیات اخیر هوایی نیروهای ائتلافی در مناطق مسکونی استان دیرالزور، تلفات غیرنظامی قابل توجه، از جمله تعدادی کودک داشته و ساختمان‌های مسکونی زیادی هم تخریب شده است.

افغانستان بزرگترین قربانی عملیات نظامی آمریکاست
عملیات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان حتی در مقایسه با سوریه و عراق، تلفات انسانی بیشتری هم برجای گذاشته است. در این کشور جنگ زده، حتی گاهی اوقات مراسم عروسی و یا به خاک‌سپاری مردگان هم مورد حملات هوایی قرار می‌گیرند که متاسفانه تعداد قربانیان آن‌ها نیز بسیار زیاد و شامل مرد و زن، پیر و جوان و کودکان می‌شود.

واشنگتن و متحدانش مسلما سعی می‌کنند این اطلاعات را نادیده بگیرند؛ آن‌ها را نه اعلام کرده و نه ابراز تاسف نموده و رهبران کشورهای عضو ائتلاف ضد تروریستی به سرکردگی آمریکا، بعد از افشای این فجایع، حتی به خود زحمت عذرخواهی به‌خاطر این حملات را نمی‌دهند.

ارزش زندگی انسان‌ها در کشورهای غربی، با زندگی مردم در خاورمیانه و کشورهای آسیایی، برای سیاستمداران غربی یکسان نیست. بعد از حملات تروریستی سال جاری در پاریس و لندن، موج ابراز تاسف‌ها و محکومیت‌ها برای مدت‌ها قطع نمی‌شد، ولی قربانی شدن مردم در سوریه، عراق، افغانستان و دیگر کشورهای به اصطلاح «جهان سومی»، برای صاحبان قدرت در کشورهای غربی، بهانه‌ای برای نگرانی نیست؛ به‌خصوص اگر عملیات هوایی خود این کشورهای غربی، باعث کشته شدن این مردم بی‌گناه شده باشد و نه حملات تروریستی. برای وجدان ساده‌لوح این آقایان، قربانی شدن مردم غیر نظامی یکی از هزینه‌های جنگی است که از آن به‌عنوان «خسارات ناخواسته و جانبی» یاد می‌کنند که به عقیده آن‌ها غیر قابل اجتناب است؛ بنابراین نیازی نیست که در مورد آن نگرانی خاصی داشت. یعنی در واقع جان انسان‌ها در این مناطق، ارزشی برای غربی‌ها ندارد.

تلاش بی‌فایده غرب برای تخریب چهره روسیه در سوریه
البته در این بین باید به یاد داشت که سیاستمداران آمریکایی و همتایان آن‌ها در اتحادیه اروپا و البته رسانه‌های غربی، چه واکنشی به عملیات هوایی موفق روسیه در خاک سوریه نشان می‌دهند. حملات نیروی هوایی-فضایی با دقت بسیار زیاد و منحصرا به تاسیسات نظامی وارد می‌شود؛ ولی با این وجود، کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا تصویر دیگری از آن‌ها نشان داده و بدون ارائه هیچ دلیل و مدرکی، مسکو را به بمباران مناطق مسکونی در استان‌های حلب، دمشق و... متهم کرده و با آب‌وتاب اعلام می‌کنند که «ببینید روس‌ها خون مردم بی‌گناه سوریه را چگونه می‌ریزند»؛ در حالی‌که نیروهای روسی آن‌قدر با دقت عمل می‌کنند تا غرب حتی امکان متهم کردن آن‌ها به کشتار مردم غیر نظامی در سوریه را نداشته باشد.

دقیقا به همین منظور، مقامات روس در زمان آغاز حملات در استان حلب، دست به اقدام بی‌سابقه‌ای زده و برخلاف قواعد حاکم بر عملیات نظامی، ایجاد کریدور انسانی و تعیین وقفه انسانی را سازماندهی کردند تا این امکان برای مردم غیر نظامی در منطقه فراهم شود تا به مکان‌های امن بروند. گذشته از این، حتی امکان خروج نظامیان گروه‌های مسلح با سلاح‌ها و خانواده‌های خود از مناطق مسکونی در استان ادلب که تا آن زمان تحت کنترل مخالفان سوری بود، فراهم شد. دولت سوریه صرفا به پیشنهاد مسکو با این مسئله موافقت کرده بود.

سرنوشت موصل عراق در انتظار شهر رقه سوریه است
این در حالی است که در شهر موصل عراق، اصلا چنین چیزی رخ نداد؛ هیچ کریدور یا وقفه انسانی‌ای برای مردم ساکن آن در نظر گرفته نشد. نیروهای دولتی عراق و مشاورین آمریکایی آن‌ها، از زمین و هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی از هوا، بی‌وقفه به شهر موصل آن‌قدر حمله کردند تا مواضع گروه تروریستی داعش در موصل به‌طور کامل نابود شوند که البته این نابودی شامل مناطق مسکونی این شهر نیز شد و در این بین، هیچ‌کس به قربانی شدن مردم غیر نظامی موصل هم اهمیتی نمی‌داد؛ چون هدف، آزادسازی این شهر، به هر قیمتِ ممکن بود.

اکنون شهر رقه سوریه نیز سرنوشتی مانند موصل عراق دارد. نیروهای به اصطلاح «دموکراتیک سوریه» تحت فرماندهی نظامیان آمریکایی‌ها، در حال حملات بی‌وقفه به این شهر هستند و هیچ راهی هم برای خارج شدن مردم غیر نظامی در نظر نگرفته‌اند. تروریست‌های داعشی هم از شهروندان رقه به‌عنوان «سپر انسانی» استفاده می‌کنند و شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا هم نگرانی از این مسئله ندارند که برای نابودی داعشی‌ها، مردم غیر نظامی هم قربانی شوند. آن‌ها به‌خاطر نابودی یک تک‌تیرانداز، حاضر هستند کل یک ساختمان مسکونی را تخریب کنند که در نتیجه آن، ده‌ها مردم غیر نظامی هم کشته شده‌اند.

دموکراسی، آزادی و انسان‌دوستی، تنها برای مردم غرب است
حتی یک نمونه وجود ندارد که نظامیان آمریکایی یا انگلیسی در عراق یا سوریه، کمک انسان دوستانه‌ای به مردم این کشورها کرده باشند. در این رابطه هم مسکو انسانیت خود را به‌خوبی به نمایش گذاشته و سربازان روسی وظیفه خویش می‌دانند که با دست خود کمک‌های انسان دوستانه ارسالی را بین مردم مناطق آزاد شده از دست تروریست‌ها تقسیم کنند.

بدین ترتیب، زمانی که برخوردهای غیر انسانی نظامیان و سیاستمداران غربی نسبت به مردم غیر نظامی و آسیب‌دیده از جنگ در سوریه، عراق و افغانستان دیده می‌شود، کاملا واضح است که سخت بتوان شعارهای شنیده شده از واشنگتن، لندن و بروکسل در مورد «گسترش ارزش‌های دموکراتیک» که غربی‌ها به‌خاطر آن این‌همه جنگ راه انداخته‌اند را جدی تلقی کرد؛ چرا که در واقع در سایه این شعارها، این حقیقت وجود دارد: ارزش‌هایی مانند دموکراسی، آزادی، انسان دوستی در درک کشورهای غربی، فقط برای مردم خود این کشورها معنا پیدا می‌کند؛ ولی برای مردم در سایر کشورها، چنین ارزش‌هایی در نظر گرفته نشده و یا تنها به‌عنوان بهانه‌ای برای رسیدن به اهداف خاص سیاسی غربی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 75507
نام شما

آدرس ايميل شما

9 روش کاهش کلسترول خون در نوروز
مصرف "چای" این ۷ عارضه و بیماری را به‌همراه دارد
اختلال عملکرد کلیه در زنان، شایع‌تر از مردان است