معلم، معمار قلب هاست

مهدی نوید ادهم

12 ارديبهشت 1396 ساعت 17:40

معلم به عنوان هدایت‌کننده و اسوه‌ای امین و بصیر در فرآیند تعلیم و تربیت و مؤثرترین عنصر در تحقق مأموریت‌های نظام تعلیم و تربیت است.


به گزارش خدمت؛ مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به مناسبت هفته معلم در یادداشتی نوشت:
چندین سال است سالروز شهادت معلم بزرگ و فرزانه، استاد شهید مطهری (رحمة الله) دست‌مایه قدردانی و تجلیل و تکریم از منزلت و مقام معلم شده است؛ معلمی که انسان‌ساز و منشاء توسعه و پیشرفت کشور است، تکریم و تعظیم او، بزرگداشت علم و دانش است. معلم، معمار قلب‌هاست که بذر نور را در دل‌ها می‌افشاند.

قدردانی و تجلیل از معلم، همچون قدردانی از باغبانی است که هر صبح، سبدی از صمیمیت با خود به کلاس می‌برد و با انگشتان مهربان خویش، بر شاخه قلب‌ها، فردا را پیوند می‌زند. معلم را توقع نام و نان نیست. این گمنام، هر روز از تنور داغ جانش، هزاران نان بر سفره دل‌ها می‌بخشد و از علقمه قلبش، هزاران مشک به خیمه های عطش می‌رساند. تجلیل معلم، سپاس از انسانی است که هدف و غایت آفرینش را تأمین و سلامت امانت‌هایی را که به دستش سپرده‌اند، تضمین می‌کند.

امام صادق (علیه السلام) در ارزش و مقام معلم می‌فرماید: «تمامی جنبندگان روی زمین و ماهی‌های دریا و هر کوچک و بزرگ در زمین و آسمان خدا، برای آموزگار خوب طلب آمرزش می کنند». معلم، شاگردانش، این امانت‌های الهی را از آلودگی‌ها و تباهی‌ها حفظ کرده و سعی می‌کند با تعلیم و تربیت، زمینه رشد و کمال آنان را فراهم آورد. انتظار جامعه از افراد به اندازه ارزش و مقام آنان است و از این نظر، معلمان در بالاترین جایگاه قرار دارند.

معلم، وقتی به کلاس قدم می‌گذارد، بهار با نسیم نفس‌هایش می‌شکفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر می‌کند. با او آسمان می‌بارد، چشمه می‌جوشد، نسیم می‌ورزد و آفتاب، سفره مهربان خویش را می‌گشاید. از خانه تا مدرسه، با هر گام به بهشت نزدیک‌تر می‌شود. نگاهش خانه مهربانی است و قلبش مهربان‌تر از آب. دل‌ها را به طراوت و پاکی و پاکیزگی می‌خواند. دست‌های گرم و صمیمی‌اش، مشق عشق می‌نویسد. سرانگشت او افق‌های روشن فردا را نشان می‌دهد و اشاراتش، آن سوی پرده‌های خاک و ملکوت پاک خدا را. وسعت شفاف قلب‌ها، قلمرو اوست و کشتزار جان دانش‌آموزان تفرّجگاه خرمی او.

هر سپیده صبح مدرسه، مطلع آگاهی و دانشی است که با قلمی توانمند بر لوح سیاه کلاس شکل می‌گیرد؛ آگاهی و دانشی که رمز ماندگاری آن برای دانش‌آموزان جز با همراهی اکسیر عشق به آموختن میسر نیست و اثری دائمی خلق نمی‌شود

مهارت و هنر معلمی به بلندای فرهنگ و عزت یک سرزمین می‌ارزد و روح هنرمندانه‌ای که جای جای صحرای ذهن و جان را بذر آگاهی می‌پاشد و آنقدر تلاش می‌کند و قطره قطره این روح تشنه را آبیاری می‌کند تا سبزه‌زاری از آگاهی و دانش را برای جامعه به ارمغان آورد.

هزینه درآموزش و پرورش و برای ارتقای مهارت و معیشت معلمان، نه تنها هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری سودآوری برای آینده کشور است. بهره‌مندی از امکانات زندگی و دستیابی به حداقل‌ها برای داشتن فکری بدون دغدغه و روحیه‌ای آرام که تاثیری مستقیم بر کودکان و نوجوانان و کیفیت تعلیم و تربیت دارد، سهم و مطالبه زیادی برای شأن معلم نیست، هرچند که هیچگاه درمانی بر دردهای معلمان نبوده است.

معلم به عنوان هدایت‌کننده و اسوه‌ای امین و بصیر در فرآیند تعلیم و تربیت و مؤثرترین عنصر در تحقق مأموریت‌های نظام تعلیم و تربیت است.

معلم در سند تحول بنیادین یک کارمند اداری در سازمان بزرگ آموزش و پرورش نیست، بلکه او اصلی‌ترین مؤلفه تعلیم و تربیت است که کارآیی و اثربخشی نظام آموزش و پرورش به شایستگی و کارآمدی او وابسته است.

هفته معلم فرصت خوبی برای بزرگداشت معلمانی است که نه در معنی واقعی این حرفه، نه به دلیل درآمد و اشتغال بلکه به دلیل عشق و علاقه در این وادی گام می‌نهند و صرفاً رسالت تعلیم و تربیت را در برنامه‌های خود قرار داده و تنها هدفشان تعالی دانش‌آموزان است، در این راستا معلمان مناطق محروم و عشایری را می‌توان نمونه بارزی از این گروه معلمان برشمرد که در دنیای پر زرق و برق و اقتصاد محور امروز، اولویت زندگی‌شان از جنسی متفاوت و در واقع برای تعالی و رضایت درونی اوست.


کد مطلب: 69261

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/note/69261/معلم-معمار-قلب-هاست

خدمت
  http://www.khedmat.ir