شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 23 Sep 2017
۰

تصمیم سرنوشت ساز برای سالمندان

باقر لاریجانی
يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۲
هرم جمعيتي كشور به سمت سالمندي پيش مي رود، تاكنون جمعيت كشور نسبتا جوان بوده است اما به چند دليل جمعيت كشور به سمت سالمندي پيش مي رود، يكي اينكه در دوره اي نرخ رشد جمعيت كشور بالا بود و اين جعيت بالا در حال رسيدن به سن سالمندي است، يعني خيل عظيم جمعيتي كه دهه هاي پيش جوان بودند، كم كم به سن سالمندي مي رسند، دوم اينكه طول عمر و سن اميد به زندگي ايرانيان افزايش يافته است و همين مسئله باعث مي شود، جمعيت سالمندان بيشتر شود.
تصمیم سرنوشت ساز برای سالمندان
به گزارش خدمت؛ پيش بيني برخي سازمان هاي بين المللي اين است كه در يكي دو دهه آينده، ايران يكي از كشورهايي است كه بيشترين رشد جمعيت سالمندي و بيشترين جمعيت سالمند را تجربه مي كند، اكنون كشور ژاپن چنين شرايطي دارد و پيش بيني مي شود ايران در يكي دو دهه آينده چنين شرايطي را داشته باشد، بنابراين مسئله سن در كشور ما جدي است.

مسئله سالمندي در نظام سلامت كشور اهميت زيادي دارد، افزايش ميزان بيماريهاي غير واگير در كشور نشاني از افزايش سن جمعيت است، گر چه بيماري غیر واگير در هر سني مي تواند اتفاق بيفتد و البته در كشور ما سن شروع این بيماري ها پايين تر از ميانگين دنياست اما به هر حال با مسن شدن جمعيت بيماري هاي غير واگير در كشور بيشتر و هزينه هاي مراقبت و درمان از اين بيماري ها نيز سرسام آ‌ور مي شود. به عنوان مثال هزينه بيماري كه به ICU نياز دارد خيلي بالاست، گاهي يكبار بستري شدن بيمار در ICU به اندازه تمام هزينه طول زندگي بيمار، هزينه دارد، هزينه هاي مراقبت در ICU خيلي سنگين است و وقتي افراد سالمند مي شوند، هزينه هاي سلامت آنها خيلي افزايش پيدا مي كند، مگر اينكه سيستم بهداشتي كشور از قبل براي كاهش آن طراحي و برنامه داشته باشد، بنابراين ما نيز در كشور بايد براي سالمندان آينده كشور از هم اكنون برنامه ريزي كنيم.

به طور خلاصه بايد گفت، در آينده نزديك به علت پیرشدن جمعیت با شيوع بسيار بالاي بيماريهاي غير واگير مانند بيماريهاي اسكلتي، عضلاني، بيماري هاي متابوليك مانند ديابت، بيماري هاي قلبي و عروقي، سرطان و انواع بيماري هاي مغز و اعصاب و روانپزشكي مواجه مي شويم، بنابراين بايد از هم اكنون برنامه هاي بسيار جدي و منسجمي داشته باشيم كه ميزان شيوع و بروز اين بيماري ها را در بين سالمندان كمتر كنيم و سطح سلامت آنان را افزايش دهيم.

به هر حال جمعيت كشور در حال مسن شدن است، به همين خاطر از هم اكنون به خدمات تخصصي طب سالمندي نیز در كشورنيازمنديم، اقداماتي براي ايجاد رشته تخصصي طب سالمندي در وزارت بهداشت شروع شده است اما كند پيش مي رود و بايد سرعت آن افزايش يابد، زيرا خدمات پزشكي كه سالمندان نياز دارند، شرايط خاص خود را دارد و به طور خاص سالمندان نيز مانند كودكان به خدمات تخصصي پزشکی نياز دارند.

يكي از نيازهايي كه براي مراقبت هاي دوران سالمندي وجود دارد، خدمات غیر درمانی و مراقبتی است که سالمندان بيمار به آن نياز دارند. زیرا به هر حال عده اي از سالمندان مبتلا به بيماري هاي غير واگير مثل سرطان به مراحل نهايي بيماري مي رسند و كار درماني زيادي نمي توان براي آنها انجام داد بنابراين بستري كردن آنها در بيمارستان توجيه ندارد، به همين علت بايد مراكزي براي ميزباني از اين بيماران در كنار بيمارستانها ايجاد شود تا اين افراد كه نمي توانند خدمات درماني موثری بگيرند نيز خدمات خاص مورد نياز خود را دريافت كنند و بايد تعداد اين مراكز را در سراسر كشور گسترش دهيم.

يكي از كارهاي بسيار مهمي كه از هم اكنون بايد در كشور شروع شود، شناسايي وغربالگري افرادي است كه داراي عوامل خطر بيماري هستند و در آينده و سنین بالا به يكي از بيماريهاي غيرواگير يا مزمن مبتلا مي شوند. شناسايي زودهنگام و به موقع اين افراد باعث مي شود كه اقدامات پيشگيرانه و مداخلات لازم در زمان مناسبتري انجام شود و بتوانيم از بروز بيماري ها يا شدت آنها در دوران سالمندي بكاهيم و كاري كنيم كه اين افراد خدمات سلامت بهتري دريافت كنند و مصرف داروي آنها بهتر و به موقع تر باشد. به هر حال افزايش سن، چاقي و كم تحركي كه معمولا در سنين بالا بيشتر ديده مي شود از عوامل مهم خطر بروز بيماري هاست و پيش نشانه هايي است كه مي توان با توجه به آنها مداخلات و اقدامات پيشگيرانه را برای زندگي سالم تر در آينده انجام داد.

سالمندان نيازهاي غير پزشكي زيادي هم دارد و نيازهاي اين گروه فقط خدمات بهداشتي و درماني نيست. مسائلي مانند نگهداري، معيشت، نيازهاي مالی، تنهايي و نیازهای روانی و نياز به حضور در اجتماع که متاسفانه برای پاسخ به این نیازها در کشور خیلی کم کار شده است.

یکی از مسائل مطرح در مورد سالمندان، ایجاد و توسعه خانه های سالمندان است، در این مورد در بین تصمیم گیران کشور دو نظر وجود دارد، عدهای معتقدند با توجه به اینکه در فرهنگ ایرانی به سالمندان احترام می گذاریم، بهتر است این افراد در خانه های خودشان و نزد بستگان نگهداری شوند وعده ای نیز معتقدند که به هر حال جامعه ای که در حال پیرشدن است، به خدمات خانه های سالمندان نیاز دارد. به نظر می رسد باید به یک راه حل تعادلی بین این دو نظر برسیم، زیرا گاهی وقتی سالمندان بین خانواده خودشان زندگی می کنند، کرامت آنها حفظ نمی شود در حالی که می شود به خوبی در خانه سالمندان به این گروهی از افراد رسیدگی شود و در این مراکز می توانند دسترسی مناسبی به پزشک، دارو و... داشته باشند. بچه هایشان هم می توانند به آنها سر بزنند و آنها را ببینند، زیرا گاهی واقعا خانواده ها شرایطی دارند که نمی توانند از سالمندان به خوبی مراقبت کنند.

در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا خدمات بسیار زیادی به سالمندان ارائه می کنند و حتی دولت به بخش خصوصی اختیارات زیادی در این زمینه داده است و از مراکز ارائه دهنده خدمات به سالمندان حمایت می کند. در برخی کشورها، برخی بیمارستانها را به خانه سالمندان تبدیل کرده اند، چون توانسته اند با مراقبت ها و خدمات بهداشتی مناسبی که به مردم میدهند، بار بیماری ها را کم کنند و تعداد بیمارانشان کم شده است، بنابراین دیگر نیازی به بیمارستان های زیاد ندارند و می گویند به خانه سالمندان بیشتر از بیمارستان نیاز داریم.

در کشور ما هنوز به این شرایط نرسیده ایم و با اینکه نگهداری از سالمندان رفته رفته به یک مسئله و نیاز کشور تبدیل می شود و به خصوص در شهرهای بزرگ نیاز به مراکز وخانه های سالمندان بسیار بیش از مراکزی است که وجود دارد و به هر حال بخش فرهنگ عمومی کشور باید این تصمیم را بگیرد که بهتر است سالمندان در خانه و نزد بستگانشان بمانند یا به خانه سالمندان بروند و البته برای این تصمیم باید نگاه بسیار دقیقی داشته باشیم و ببینیم برای این دسته از سالمندان، واقعا کجا کرامتشان بهتر حفظ می شود و می توانند شاداب تر زندگی کنند.
کد مطلب: 68436
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟