شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 23 Sep 2017
۰
بررسی تاریخی شورای شهر اصلاح‌طلبان؛

وقتی مجلس و شورای شهر اول با هم علیه شهردار هماهنگ شدند/ فساد سیستماتیکی که پس از انحلال شورا، شهردار تهران را نیز برکنار کرد

يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
اصلاح‌طلبان خودشان نیز معترفند که هم در شورای شهر اول و هم در شورای شهر چهارم، عملکرد خوبی نداشته‌اند و کارنامه بسیار ضعیفی از خود ارائه کرده‌اند.
وقتی مجلس و شورای شهر اول با هم علیه شهردار هماهنگ شدند/ فساد سیستماتیکی که پس از انحلال شورا، شهردار تهران را نیز برکنار کرد
به گزارش خدمت؛ اصلاح‌طلبان درباره شورای اول شهر تهران بسیار بد عمل کردند و همین موضوع به انحلال این شورا ختم شد. شورای شهر اول تهران، سال 77 روی کارآمد و همه 15 عضو آن اصلاح‌طلب بودند که به‌تدریج بر سر برخی منافع به 2 گروه 7 و 8 نفره تقسیم شدند و بازی‌های سیاسی آن‌ها، شورا را به بن‌بست رساند. افتضاحات این شورا تا جایی بود که علی تاجرنیا، از چهره‌های قدیمی اصلاح‌طلب و عضو سابق شورای مرکزی حزب مشارکت، طی یادداشتی به برخی از قسمت‌های کارنامه اصلاح‌طلبان در شورای شهر اشاره کرده است.

اعتراف اصلاح‌طلبان به عملکرد افتضاح خود در شورای شهر اول
تاجرنیا درباره عملکرد اصلاح‌طلبان در شورای شهر اول، با اغماض می‌گوید: « دوره اول که اصلاح‌طلبان اکثریت قاطع را در شورا داشتند، از تجربه کافی برای مدیریت شوراها برخوردار نبودند. باید پذیرفت که عملکرد اصلاح‌طلبان یا مجموعه‌های وابسته به آن‌ها در شورای شهر، درخشان و مثمر ثمر نبوده است.»

وی می‌افزاید: «اصلاح‌طلبان از مجلس ششم به‌عنوان یک مجلس متفاوت یاد می‌کنند، به این علت که در زمان خود آثاری را بر جای گذاشت که چه در بعد قانون‌گذاری و چه در بعد نظارتی در یادها ماند؛ اما از اصلاح‌طلبان و عملکردشان در شورای شهر خاطره‌ای نمانده است. بخش عمده‌ای از این موضوع، به این مساله بازمی‌گردد که از ظرفیت‌های مناسب در این مساله استفاده نشد. در دوره گذشته نیز به این علت که چهره‌های شاخصی رای نیاوردند، شاهد کارنامه درخشانی از اصلاح‌طلبان نبودیم.»

مردم چه خاطره‌ای از شورای اول تهران دارند؟
از تاثیرات مجلس جنجالی ششم که اصلاح‌طلبان در آن در اکثریت بودند و هر روز مسائل مختلفی در آن بروز می‌کرد، تا جایی که عبارت «هر 9 روز یک بحران» را می‌توان در مورد آن به‌کار برد که با تحصن و خطابه‌های حمله به نظام جمهوری اسلامی در این مجلس همراه بود، بگذریم...؛ باید گفت که مردم از شورای شهر اول و تاثیرات بسیار مخربی که گذاشته است، خاطره‌های جالبی در ذهن دارند و از این نظر بایستی در کنار اعتراف تاجر نیا به عملکرد مخرب این شورا، باید به تاثیرگذاری منفی آن نیز اشاره کرد که هنوز در یادها مانده است؛ به‌خصوص این‌که خود اصلاح‌طلبان همواره از این شورا که عاقبتش انحلال بود، خاطرات خوبی در ذهن ندارند. تا جایی که مزمن شدن این اختلافات و تعطیلی جلسات، به‌همراه آبروریزی که روند اتفاقات برای اصلاح‌طلبان به‌همراه داشت، موجب شد دولت اصلاحات و وزارت کشور آن، حکم به انحلال و تعطیلی شورا بدهد.

ماجرای تراکم‌فروشی و همدستی مجلس و شورا علیه شهردار
ماجرای محدود سازی تراکم‌فروشی توسط ملک مدنی شهرداری که در شورای اول مخالفان بسیاری داشت، تا حدی که اعضای شورا به‌خاطر اعتراض به او جلسات شورا را تعطیل می‌کردند و تا سه‌ماه این اتفاق افتاد و دولت مجبور شد به انحلال آن رای دهد، نشان از نوعی فساد سازمان‌یافته در میان اعضای شورای شهر اول می‌دهد.

موضوع توقف تراکم‌فروشی، آنچنان اصلاح‌طلبان را منفعل کرده بود که حتی مجلس آن زمان نیز طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را در دستور کار خود قرار داد و جالب اینجاست که نتیجه آن نیز این شد که در مجلس اعلام کردند که با توقف فروش تراکم مخالف هستند که این موضوع به‌خوبی سطح فساد سازمان‌یافته در میان اصلاح‌طلبان را آشکار کرد.

جالب اینجاست که بعدها مشخص شد افرادی که در مجلس علیه شهردار وقت تهران و توقف تراکم‌فروشی رأی دادند، از جمله کسانی بودند که می‌خواستند از شهرداری تراکم بگیرد و این طرح باعث می‌شد به خواسته‌شان نرسد که در این زمینه مشخص شد که انگیزه مجلس برای اجرای این طرح و رای مخالف به ملک مدنی از کجا نشات می‌گیرد؛ البته عاقب شهردار وقت تهران، چوب همین طرح را خورد و توسط دولت اصلاحات برکنار شد.

وقتی اصلاح‌طلبان عملکرد اعضای خود در شورای چهارم را ضعیف می‌خوانند
نادیده گرفتن فساد اعضای شورای شهر اول تهران، در شرایطی است که تاجرنیا درباره عملکرد شورای چهارم می‌گوید: «در عین این‌که یکی از برگ‌های برنده اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها طبیعتا سلامت اعضای آن است، اما اصلاح‌طلبان در مقابل بسیاری از مشکلاتی که در شهرداری به‌وجود آمد، نتوانستند نقشی ایفا کنند. اگر در شورای چهارم آقای دکتر حافظی به‌عنوان یکی از اعضای مسئول جلوه پیدا می‌کند و با طرح برخی موضوعات به‌صورت انتقادی نسبت به شهردار و مدیریت شهری در اذهان مردم موفق جلوه می‌کند، بخشی از آن ناشی از این است که کار جمعی مناسبی در بین اعضای شورا، به‌خصوص اعضای اصلاح‌طلب شورا، صورت نگرفت.»

تاجرنیا با اشاره به این‌که این انتظار وجود دارد که اعضای شورای شهر در مورد مسائل مهم شهر اطلاعات ابتدایی داشته باشند و بتوانند نقش نظارتی خود را به‌درستی ایفا کنند، می افزاید: «تجربه اعضای اصلاح‌طلب در شورای شهر، مقداری منفعلانه بوده و اگر قرار باشد در لیست آینده نیز تعدادی از این افراد به‌کار گرفته شوند، به این منزله است که نمره قبولی گرفته‌اند، در حالی‌که آن‌طور که باید و شاید عملکرد قابل قبولی نداشتند.»

به هر جهت اصلاح‌طلبان خودشان نیز معترفند که هم در شورای شهر اول و هم در شورای شهر چهارم، عملکرد خوبی نداشته‌اند و کارنامه بسیار ضعیفی از خود ارائه کرده‌اند.
کد مطلب: 68341
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟