يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

اوج ناکارآمدی اقدامات دولت در هنگام وقوع بحران

شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۶
بررسی حوادث طبیعی اخیر در ماه‌های گذشته، نشان می‌دهد؛ مدیریت هنگام بحران در کشورمان بر پایه قضا و قدر است و مسوولان معمولا بدون کمترین آمادگی قبلی، معمولا در انتظار مساعدت طبیعت، امدادهای غیبی و... هستند.
اوج ناکارآمدی اقدامات دولت در هنگام وقوع بحران
به گزارش خدمت؛ هنوز خاطره بارش برف سنگین در آذرماه و قطع برق و گاز در شهرهای مختلف استان مازندران و خسارت فراوان به باغداران و از بین رفتن مرکبات و... فراموش نشده که سیل به جان خانه‌های خشتی و گلی سیستان و بلوچستان افتاد و دار و ندار مردم از بین رفت.

هنوز از شوک این ماجرا بیرون نیامده بودیم که زندگی مردم خوزستان تحت تاثیر بحران قطع برق،‌ گاز و... قرار گرفت و سبب گلایه‌های فراوان شد.

این فاجعه هنوز تمام نشده که سیل این بار به جان روستاها و شهرهای مختلف استان فارس و بوشهر افتاده و خیابان و معابر را تبدیل به رودخانه‌های خروشان کرده است.

در کنار آن، بارش برف بسیاری از نقاط کشور را درگیر کرده و برخی روستاها در محاصره برف قرار گرفته‌اند و بارش حدود 2 متری برف زندگی ساکنان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

نگاهی به دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد؛ بیشتر کاربران از زمستان 95 گلایه کرده و خواستار اتمام آن هستند؛ اما باید گفت زمستان تقصیری ندارد؛ بلکه اشتباهات چند سال گذشته ما، امروز گریبانمان را گرفته است و به این وضع دچار شده‌ایم.

لازم نسیت حتما کارشناس باشید تا عمق فاجعه را درک کنید؛ زیرا وضعیت شهرهای سیل زده نشان می‌دهد دستگاه‌های دولتی و مسوول آن‌چنان به استمرار خشکسالی‌ها و نباریدن برف و باران اطمینان داشته‌اند که نسبت به لایروبی و... نهرها و روزخانه‌ها و... اقدام نکرده و حتی نتواسته‌اند ظرفیت جوی‌های شهری را به‌گونه‌ای در نظر بگیرند که حجم بیشتری از آب را هدایت کند.

وضعیت اسفناک شهرها و روستاهای مختلف گرفتار در سیل نشان می‌دهد،‌ هیچ‌گونه نقشه جامعی از مسیل‌های کشور و نقاط سیل‌گیر، نه تهیه شده و نه وجود دارد؛ در حالی‌که با اقدامات پیشیگرانه می‌توانستیم با ایجاد سیل‌بندها و هدایت آب به سمت دریاچه‌های مصنوعی، مانع تخریب شهرها در اثر سیلاب شویم و از سوی دیگر، این کار به نفع شهرها و روستاها بود و سبب آبادانی می‌شد.

وضعیت فعلی شهرهای مختلف درگیر برف، باران، سیل و... نشان می‌دهد که ما مردم و به‌ویژه مسوولان فقط به امروز نگاه کرده و توجهی به فردا نداشته‌ایم.

تمام تابستان داغ و گرم معمولا دست به دعا برای بارش چند قطره باران هستیم؛ اما در پاییز و زمستان با نم بارانی نظم شهر و کشور برهم می‌ریزد، چرا؟ چون برای هیچ‌گونه نعمت و بلای طبیعی آماده نیستیم و وای به حال بلای غیر طبیعی.

با تندباد، دیوارهای ساختمان‌ها در پایتخت فرو می‌ریزد و شهروندان جان می‌سپارند.

با برف در جاده‌ها، گرفتار شده و زیر بهمن مدفون می‌شویم.

با بارش باران، شهرها و روستاهایمان در اثر سیلاب تخریب و محاصره می‌شوند.

این‌ها همه نشانه نبود تجربه و مدیریت درست است که سبب شده تا هنگام وقوع کوچکترین مشکل، زمین‌گیر شویم و در مقابل، فقط ادعا داریم و بس.

چند سالی است که کشور با بحران‌های مختلف زیست‌محیطی دست و پنجه نرم می‌کند؛ اما مسوولان فقط و فقط از برنامه‌ها و اقداماتی سخن می‌گویند که بروز عینی آن هنگام بحران قابل مشاهده نیست.

مردم از جملات تکراری‌، مانند غافلگیری مدیریت شهری و کشوری خسته شده‌اند؛ زیرا در عصر ارتباطات و وسعت تجهیزات پیش‌بینی کننده و... پذیرفته نیست که دستگاه‌های مسوول ندانند در چند روز آینده قرار است چه اتفاق جوی رخ دهد و به‌دلایل واهی و بهانه‌های مختلف، از زیر بار مسوولیت شانه خالی کنند و همه‌چیز را به گردن طبیعت و... بیاندازند.

وضعیت نامناسب شهرها و روستاهای مختلف نشان می‌دهد، مسوولان بسان همیشه غافلگیر شده‌اند و نمی‌دانند باید چکاری انجام دهند؛ هر چند استمرار این وضعیت، نشان‌دهنده ناکارآمدی آن‌ها و اقدامات انجام شده است.

مردم نجیب کشورمان خسته‌اند که هنگام وقوع بحران، مدیریت واحد و منسجمی وجود ندارد که به دادشان برسد؛ البته در این میان نمی‌وان از زحمات خالصانه نیروهای امدادی و جمعیت هلال احمر و راهور و راهداری غافل شده که نشان دادند سختی کار برایشان معنایی ندارد و حاضرند جانشان را در راه خدمت به هم‌نوع بدهند؛ اما وقت آن نرسیده که مسوولان مدیریت بحران چار‌ه‌ای اساسی بیاندیشند؟

آخر هفته گذشته، سیل عرصه زندگی را بر بسیاری از هم‌وطنانمان در جنوب کشور تنگ کرد؛ اما 29 بهمن، جمعه و تعطیل بود و با وجود عمق فاجعه و بر اساس اعلام دولت، قرار شد جلسه ستاد مدیریت بحران کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور در روز شنبه 30 بهمن تشکیل و تصمیم‌های لازم برای بررسی وضعیت استا‌ن‌هایی که با سیل مواجه و متحمل خساراتی شده‌اند، گرفته شود!

پس لابد از نظر دولت و اعضای ستاد مدیریت بحران،‌ تبدیل شدن شهرها به رودخانه‌های خروشان و خانه‌های مردم به استخر، بحران نبوده که لازم باشد جلسه‌ای فوری برای مدیریت آن تشکیل شود.

باید خودمان را درست کنیم و دست از لاف زدن و بزرگ‌نمایی کارهای جزیی برداریم؛‌ اشتباهات دیروز، امروز گریبانمان را گرفته است.

زمستان و بارش‌ها و... بهانه است؛ خداوند و طبیعت هم نمی‌دانند از دست ما چه کنند! نه به دعاهایمان برای بارش نزولات جوی، نه به التماسمان برای اتمام زمستان!

منبع: افکار
کد مطلب: 63917
نام شما

آدرس ايميل شما

چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه