جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

اعترافات بزرگان اهل سنت در مورد جعفربن‌محمد علیه السلام

دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶
تفاوت نگرش میان پیروان مدرسه خلفاء و مدرسه اهل بیت علیه السلام، از دیرباز وجود داشته است؛ اما این تفاوت نگرش، هیچ‌گاه عاملی برای دشمنی و کینه‌توزی میان این دو گروه بزرگ مسلمان نشده است؛ اما پیروان وهابیت همواره سعی کرده‌اند تا این امور را به نفع خود مصادره کنند.
اعترافات بزرگان اهل سنت در مورد جعفربن‌محمد علیه السلام
به گزارش خدمت؛ نوشتار پیش رو، اعترافات بزرگان اهل سنت است در خصوص امام صادق است که به‌خوبی تبیین کننده تفاوت دیدگاه اهل سنت با وهابیت می‌باشد.

مالك بن انس،، یكى از امامان اهل سنت مى‌گوید:
«زمانى نزد جعفر بن محمد آمد و شد داشتم. هر گاه او را مى‌دیدم، در یكى از این سه حالت بود: یا روزه بود، یا نماز مى‌گزارد و یا در حال تلاوت قرآن بود. ندیدم كه او حدیث نقل كند جز این‌كه با حالت طهارت چنین مى‌كرد.»(1)

ابو حنیفه، یكى دیگر از امامان اهل سنت نیز مى‌گوید:
«فقیه‌تر از جعفر بن محمد ندیدم. وقتى منصور دوانیقى او را احضار كرد، فردى را نزد من فرستاد و گفت: اى ابو حنیفه! مردم فریب جعفر بن محمد را خورده‌اند(!) پرسش‌هاى بسیار دشوارى را براى مناظره با او فراهم كن! من نیز چهل پرسش آماده كردم. سپس منصور كه در حیره بود، مرا احضار كرد. من نزد او رفتم. وقتى وارد شدم، دیدم كه جعفر بن محمد علیهما السلام در سمت راست منصور نشسته است. همین كه نگاهم به جعفر بن محمد صادق علیهما السلام افتاد، هیبتش مرا گرفت؛ به‌طورى‌كه هیبت منصور دوانیقى آن قدر در من اثر نگذاشته بود. به منصور سلام كردم. او نیز به من اشاره كرد كه نزد من بیا. رفتم و نزد او نشستم.

سپس به جعفر بن محمد علیهما السلام رو كرد و گفت: اى ابا عبدالله! این فرد ابو حنیفه است. او نیز پاسخ داد: بله؛ پیش از این نزد ما آمده است. گویا كراهت داشت سخن عدّه‌اى اظهار شود كه درباره او مى‌گویند: وقتى كسى را مى‌بیند، او را مى‌شناسد. سپس منصور به من رو كرد و گفت: اى ابو حنیفه! بعضى از پرسش‌هاى خود را از ابوعبدالله بپرس! من سؤال‌ها را مطرح مى‌كردم و او پاسخ مرا مى‌داد.

او مى‌گفت: شما این‌گونه مى‌گویید، اهل مدینه قائل به فلان دیدگاه هستند و ما نیز فلان دیدگاه را داریم. گاهى موافق آنان هستیم و گاهى نظر ما برخلاف همه دیدگاه‌هاست. تا این‌كه چهل پرسش را مطرح كردم. ابو حنیفه در ادامه(به اعلمیت حضرت امام صادق علیه السلام اعتراف كرد و) گفت: مگر براى ما روایت نشده كه عالم‌ترین مردم، كسى است كه به اختلاف دیدگاه‌ها از همه عالم‌تر باشد؟»(2)

ابن حبّان در این زمینه مى‌نویسد:
«او در فقه، علم و فضیلت، از سرآمدان اهل بیت بود».(3)

ابوحاتم محمد بن ادریس رازى نیز درباره ایشان چنین گفته است:
«او ثقه و مورد اعتماد است و درباره چنین فردى نباید سؤال شود(زیرا شأن او والاتر از این است)».(4)

ابن خلّكان مى‌گوید:
او(امام صادق علیه السلام) از سادات و سرآمدان آل البیت بود. او را به‌دلیل صداقتش به صادق لقب دادند. فضیلت او مشهورتر از این است كه بخواهد ذكر شود».(5)

ابو الفتح شهرستانى درباره ایشان مى‌نویسد:
جعفر بن محمّد صادق علیهما السلام، در حكمت، علم و ادب كامل بود. در دنیا زاهد و در برابر شهوات به‌طور كامل پارسا بود. او مدتى در مدینه اقامت داشت و شیعیان منتسب به خود از وجود او بهره مى‌بردند و به هواداران خود اسرار علوم را منتقل مى‌كرد. او پس از آن وارد عراق شد و در آن جا نیز مدتى اقامت داشت.»(6)

نووى نیز درباره امام صادق علیه السلام اظهار نظر كرده، او مى‌نویسد:
«بر امامت و جلالت ایشان اتفاق نظر بوده است».(7)

پی‌نوشت:
1. تهذیب التهذیب: 2 / 89.
2. جامع مسانید أبى حنیفه: 1 / 222، تذكرة الحفاظ: 1 / 157.
3. الثقات و به نقل از آن: تهذیب التهذیب: 2 / 89.
4. تهذیب التهذیب: 2 / 88.
5. وفیات الأعیان: 1 / 291.
6. صفة الصفوة: 2 / 94.
7. الملل والنحل: 1 / 147.

منبع: تبیان
کد مطلب: 49569
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین