سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 19 Oct 2021
۰

وزیر نیرو: آب و برق به اندازه قیمت یک نان بربری گران شد

شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
وزیر نیرو گفت: افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق روی قبوض مصرفی مردم برای هر خانواده در هر ماه به اندازه قیمت یک نان بربری است.
وزیر نیرو: آب و برق به اندازه قیمت یک نان بربری گران شد
به گزارش خدمت؛ رضا اردکانیان در حاشیه سومین جشنواره و نمایشگاه توانمندی‌های بهره‌برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با مصوبه دولت افزایش 7 درصدی قیمت آب و برق از ابتدای اردیبهشت‌ماه اجرایی شده که این افزایش قیمت در سبد اقتصاد خانوار بسیار ناچیز است.

وی افزود:  افزایش 7 درصدی قیمت آب و برق روی قبوض مصرفی مردم برای هر خانواده در هر ماه به اندازه قیمت یک نان بربری است.

وزیر نیرو با بیان این‌که ما هیچ‌گاه موافق گران شدن هیچ کالایی در جامعه نیستیم گفت: هر چیزی باید به قیمت خودش عرضه شود و اگر با قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده عرضه شود، مطمئنا آن کالا وابسته به یارانه خواهد بود و امروز ما برای مصرف آب و برق یارانه بسیاری پرداخت می‌کنیم که این منجر به مصرف بی‌رویه شده است و این درست نیست.

اردکانیان ادامه داد: این خود مردم هستند که با این روند مصرف بی‌رویه هزینه بیشتری را در مجموع پرداخت خواهند کرد؛ چرا که اختلاف قیمتی که بابت یارانه پنهان مصرف آب و برق از سوی دولت پرداخت می‌شود، از جیب همین مردم است و سرمایه‌هایی است که باید صرف توسعه شود.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: اگر قیمت برق را واقعی نکنیم کشور وارد چرخه‌ای می‌شود که در نهایت ممکن است موجب خاموشی شود؛ هزینه‌ای که تک تک مردم برای تحمل خاموشی پرداخت خواهند کرد به مراتب بیشتر از افزایش قیمت است.

وزیر نیرو با بیان این‌که برای افزایش ارتباط معنادار مردم و مسئولان تلاش می‌کنیم گفت: افزایش قیمت آب و برق در وهله فعلی که قیمت عرضه آن‌ها با قیمت تمام شده تولید بسیار فاصله دارد به معنای اصلاح قیمت آب و برق است که بیش از هر چیز با هدف اثرگذاری بر اصلاح مصرف صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این‌که آیا خشکسالی‌ها در سال جاری موجب بروز خاموشی خواهد شد گفت: تمام تلاش ما این است که این اتفاق رخ ندهد و واقعیت این است که اصلی‌ترین اتکای ما به خود مردم است. یعنی مردم می‌بایست از همین امروز به خود بگویند که نه می‌خواهیم آب قطع شود و نه می‌خواهیم خاموشی داشته باشیم پس روند مصرف خود را اصلاح می‌کنیم.

اردکانیان افزود: تلاش ما این است که آب‌های خاکستری وارد چرخه مصرف شود؛ در حال حاضر 3 میلیارد متر مکعب پساب داریم که تصفیه نمی‌شود بلکه موجب آلوده شدن آب‌های موجود نیز می‌شوند که در تلاشیم با جمع‌آوری و تصفیه آن‌ها و بازچرخش این پساب به بهره‌وری بیشتر در بخش آب اقدام کنیم.

وزیر نیرو در پایان خاطر نشان کرد: اگر 10 درصد بهره‌وری آب را ارتقاء دهیم یعنی مردم در مصرف خود 10 درصد اقدام به صرفه‌جویی کنند به اندازه بیش از آنچه نیاز داریم آب خواهیم داشت. البته این به معنی این نیست که تنها به اما و اگرهای صرفه‌جویی بسنده کنیم؛ بلکه به فکر منابع آبی جدید و استفاده از تکنولوژی جدید برای دسترسی به منابع غیر متعارف نیز هستیم؛ اما در کل صرفه‌جویی حرف اول را در مدیریت منابع آبی کشور می‌زند.
کد مطلب: 89650
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟