جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 5 Jun 2020
۰

مهر مردودی بر کارنامه شهرداری و شورای شهر تهران

دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
سیاسی کاری اصلاح‌طلبان در شورا و شهرداری تهران صدای شهروندان را در آورده است به طوری که هیچ پروژه‌ای در شهر به‌ بهره‌داری نمی‌رسد و این در حالی است که با گذشت حدود ۹ ماه همچنان شهر بلاتکلیف است و مسئولان نیز سکوت اختیار کرده‌اند.
مهر مردودی بر کارنامه شهرداری و شورای شهر تهران
به گزارش خدمت؛ تسنیم نوشت: بعد از اینکه جناح اصلاح طلبان صندلی‌های شورا را به طور کامل در اختیار گرفتند عمدتا دوره درگیری‌های درون سازمانی و تشکیلاتی آنها شکل گرفت و این مساله منجر به ناکارآمدی شورا، افزایش تنش‌های درونی و تسری آن به مسائل شهری شد که معضلات و مشکلات شهر تهران را دو چندان کرد.

 اهمیت جایگاه شوراها را از چند منظر می توان مورد بررسی قرار داد, از نگاه مردمسالاری دینی شوراها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک رکن تصمیم سازی و تصمیم گیری در مسائل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی مطرح بوده و از جایگاه بسیار مهمی برخوردارند. همچنین شوراها به عنوان یک نهاد مدنی و در چارجوب قانون اساسی به عنوان شوراهای شهر و روستا که مسئولیت ساماندهی برنامه ریزی و مدیریت شهری و روستایی را بر عهده دارد مسئولیت بسیار مهم و سنگینی بر عهده دارند چرا که شهرداری‌های زیر نظر شوراها اداره می‌شود. با توجه به اینکه شهرداریها عموماً بیش از پنجاه ماموریت دارند بنابراین وظیفه خطیری برعهده شوراهای اسلامی شهرو روستا قرار دارد.

شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی بسیار مطرح و مورد توجه قرار دارند چرا که مسائل فرهنگی، اجتماعی, قانونگذاری در آن بسیار جدی است شاید بتوان گفت شوراها در کنار قوه مقننه از جایگاه خاصی برای قانونگذاری در مسائل شهری برخوردارند از این رو جایگاه شوراها در مسائل شهری بسیار مهم و حائز اهمیت است.
 
اما آنچه که در ماه‌های گذشته از شورای شهر تهران را شاهد بودیم عملکردی ضعیف و دریافت نمره قبولی نیست، نمی‌توان و سیاست زدگی این شورا در ماه های گذشته را کتمان کرد و آنچه علی رغم تعریف ارائه شده از وظایف شوراهای اسلامی در شهر تهران می‌گذرد بیانگر خدمات رسانی و پایبندی به قوانین خدمات رسانی به شهروندان نیست. متاسفانه شورای شهر تهرا ن گرفتار سیاست زدگی است.

مساله انتخاب شهردار در تهران, مجموعه مسائل شهری از بحث طرح ترافیک تا معضلات نظام مهندسی، بافت‌های فرسوده، حاشیه نشینی در تهران, و ایجاد تحرک جدید برای خارج شدن رکود مسکن که نزدیک به بیش از 50 صنعت مستقیما وابسته به مسکن است که رکود مسکن منجر به افزایش بیکاری و مشکلات اقتصادی زیادی شده همه وهمه از مسائلی است که شورای شهر باید بدان توجه خاصی داشته باشد.

ناکارآمدی شورای پنجم با گذشت نزدیک حدود 9 ماه از عمر شورای پنجم این موضوع به قدری مشهود است که یکایک شهروندان تهرانی می‌توانند به راحتی درباره آن اظهار نظر کنند که مسائل شهری به دلیل سیاسی کاری اعضای شورای شهر روی زمین مانده و معطل است،انتخاب شهردار غیر سیاسی بعد از یک سال هنوز در هاله‌ای از ابهام است. بی تردید مسائل سیاسی و دخالت آنها در امور شهری کارنامه قابل قبولی از فعالیت شورای پنجم به جای نگذاشته است.

شهر تهران به خاطر نداشتن شهردار دچار نابه‌سامانی شده است/ قطعاً به این عملکرد نمره قبولی نمی‌دهم
سردار کوثری از نمایندگان پیشین مجلس در گفت‌و‌گو با  خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در ارزیابی خود از وضعیت شورای شهر تهران و اختلاف اصلاح‌طلبان در شورا گفت: اختلافات موجود نشان می‌دهد که این گروه‌ها و احزاب یا به فکر مردم شهر نیستند و یا اینکه خیلی کم به این موضوع می‌اندیشند و تمام هم و غم و فکر آنها برای حزب، جبهه و تشکیلات سیاسی خودشان است. لذا در این حالت است که دیگر مردم به احزاب و جبهه‌های سیاسی اعتماد نمی‌کنند. این احزاب فقط در اندیشه منافع حزبی هستند و از این جهت افرادی را در جایگاه‌های مورد نظر خود قرار می‌دهند تا منافع حزبی حاصل شود. همین موضوع باعث می‌شود که به نتیجه مناسبی هم در انتخاب شهردار نرسند. البته خارج از شورای شهر لابی و روابطی وجود دارد که تصمیماتی بگیرند، اما در خود شورا چنین نیست. با این حال این موضوع مدیریت شهر را کاملاً تحت تأثیر قرار داده است.

وی تصریح کرد: مسلماً شهرداری مسئولیت مهمی است و این وظیفه مهم اسبابی نیست تا با آن بخواهند مسائل سیاسی را درنظر آورند. بلکه باید شهردار همه توجه و نگاه اصلی خود را به حفظ شهر و پاکیزگی آن و خدمت به مردم و شهر قرار دهد. هر کسی هم که در این مسئولیت قرار می‌گیرد باید بداند که وظیفه‌اش خدمت به شهروندان است و نباید مسائل شهر را فدای منافع حزبی و گروهی خودش کند.

کوثری در رابطه با رها شدن مدیریت شهر تهران نیز گفت: اگر هم‌اکنون می‌بینیم که شهر تهران به خاطر نداشتن شهردار دچار نابه‌سامانی شده است و به گفته آقای کرباسچی تهران میان زمین و آسمان رها شده است، همه این مشکلات و ریشه این اختلافات در این است که هر گروه و حزبی می‌خواهد به ظاهر بگوید که تهران در دست ماست ولی درواقع کاری که به نفع تهران باشد، انجام نمی‌دهند. لذا هر گروهی مدعی است و فشار می‌آورد که شهردار از حرب خودش انتخاب شود. اما به خاطر وجود این اختلافات تقریباً به نتیجه مناسب نمی‌رسند و علت آن هم ریشه در منافع شخصی و حزبی دارد.

این فعال سیاسی در سنجش عملکرد شورا و شهرداری تهران گفت: طی این مدت 7 تا 8 ماهه که از کار شورای شهر و شهرداری گذشته است، اقدام اساسی در جهت بهبود وضعیت شهر انجام نشده و فقط اقدامات جاری انجام شده است. عدم حل مشکلاتی چون طرح ترافیک که بی‌نتیجه مانده است و هنوز در وضع نابه‌سامانی به سر می‌برد و یا عدم انجام اقدامات عمرانی و پیگیری اقدامات عمرانی گذشته که معطل مانده است، همه و همه نشاندهنده عملکرد ناموفق شهرداری است. بنده به عنوان فردی از خود مردم، قطعاً به این عملکرد نمره قبولی نمی‌دهم. طبیعی است که مردم نیز به شورای شهر و شهرداری به خاطر این وضعیت اعتراض دارند و باید اقدامی صورت گیرد تا هر روز نسبت به روز گذشته مشکلات شهر کمتر شود و مردم بتوانند راحت‌تر زندگی کنند.

ابوالفضل قناعتی در گفتگویی با اشاره به اینکه شهرداری تهران همانند یک باشگاه سیاسی شده است، اظهار کرد: این روند نمی‌تواند برای شهر تهران مفید باشد و مردم انتظار عملکرد مناسب‌تری از شورای پنجم بودند.

وی با اشاره به عملکرد هشت ماهه شورای پنجم بیان کرد: قطعاً این عملکرد قابل دفاع نیست چرا که شهروندان به خوبی مسائل را تجزیه و تحلیل می‌کنند و می‌دانند در شهر تهران در این مدت پروژه‌ای به بهره‌برداری نرسیده است.

عضو سابق شورای شهر تهران با تاکید بر انجام وظایف قانونی شورای شهر تهران گفت: شورای پنجم نتوانسته انتظارات را برآورده کند به طوریکه با انتخاب شهردار و در ادامه استعفای وی عملکرد شورای شهر در این دوره بسیار ضعیف بوده است.

قناعتی ادامه داد: در دوره گذشته مدیریت شهری شهروندان تهرانی هر ماه شاهد افتتاح پروژه‌هایی در مناطق بودند، ضمن اینکه توسعه خطوط متر و افتتاح ایستگاه‌ها نیز از برنامه‌های اصلی شورا بود.
وی ادامه داد: متاسفانه با آغاز به کار شورای پنجم مسئولان مربوطه اقدام به تعطیلی خط 7 مترو کردند که همین امر باعث نارضایتی شهروندان شد.

عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به انتخاب مجدد شهردار تهران بیان کرد: در حال حاضر 7 گزینه برای این مسئولیت معرفی شدند که با نگاهی به عملکرد و سوابق آنها می‌توان به این نکته رسید که حضور آنها نیز در شهرداری موثر نخواهد بود.
کد مطلب: 89494
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟