سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - 2 Jun 2020
۰

بلوغ زودرس، خطر ابتلا به چاقی را در زنان افزایش می‌دهد

دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۶
یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، زنانی که بلوغ زودرس را تجربه می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که درگیر چاقی شوند.
بلوغ زودرس، خطر ابتلا به چاقی را در زنان افزایش می‌دهد
به گزارش خدمت؛ زنان هر چه زودتر نخستین عادت ماهیانه و بلوغ زودرس را تجربه کنند، بیشتر احتمال دارد که BMI(شاخص توده بدنی) بالاتری داشته باشند.

محققان دانشگاه امپریال لندن، داده‌هایی را از صدها هزار زن در انگلیس تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها گفتند که یافته‌هایشان به شواهد ارتباط بلوغ زودرس با وزن زنان بالغ افزوده می‌شود.

یافته‌های قبلی، مشاهده‌ای بودند و می‌توانستند تحت تاثیر عواملی همچون قومیت، زمینه‌های اقتصادی، سطح تحصیلات و رژیم غذایی قرار بگیرند. طبق گفته نویسندگان این تحقیق، این موضوع می‌توانست گفتن این مطلب را که آیا بلوغ زودرس یا سایر عوامل بر وزن خانم‌ها اثر می‌گذارد یا خیر، دشوار سازد.

آن‌ها گفتند که یافته‌هایشان نشان می‌دهد که بلوغ زودرس، خود به‌عنوان یک عامل خطر برای خانم‌های دچار اضافه وزن محسوب می‌شود.

دیپندر گیل، پژوهشگر در دانشکده بهداشت عمومی و نخستین نویسنده این مطالعه، در انتشارات تازه یک دانشگاه، این‌گونه بیان کرد: "مطالعات قبلی نشان داده‌اند که ارتباطی بین آن‌ها وجود دارد؛ اما ما نمی‌دانستیم که آیا این بلوغ زودرس موجب چاقی در بزرگسالی می‌شود یا خیر. در آخرین مطالعه‌مان شواهدی را در حمایت از وجود یک ارتباط مؤثر پیدا کردیم."

نویسندگان تحقیق می‌گویند، این موضوع که چرا بلوغ زودرس موجب چاقی در خانم‌های بزرگسال می‌شود، روشن نیست. آن‌ها بر این نظر بودند که وجود شکاف‌هایی در بلوغ فیزیکی و عاطفی ممکن است نقشی در این موضوع داشته باشند. دخترانی که بلوغ زودرس دارند، ممکن است با برخوردها و فشارهای اجتماعی متفاوتی نسبت به آن دسته از دخترانی که دیرتر به بلوغ می‌رسند، روبرو شوند.

احتمال دیگر این است که اثرات فیزیکی تغییرات هورمون در طی دوران بلوغ -مانند رشد سینه‌ها- بر احتمالات بروز اضافه وزن برای یک دختر در آینده تاثیرگذار باشد.

گیل می‌گوید: "گفتن این مطلب که تغییر زمان بلوغ یک فرد بر خطر چاقی او در سنین بزرگسالی اثر می‌گذارد و این‌که آیا این چیزی است که ما می‌توانیم از نظر بالینی اعمال کنیم یا خیر، دشوار است؛ زیرا بعید به‌نظر می‌رسد که از نظر اخلاقی، شتاب دادن یا تاخیر انداختن در زمان بلوغ، برای اثر بر روی BMI، کار مناسبی باشد.

وی افزود: "اما آگاهی از این مطلب که این مورد، یک عامل مرتبط است، برای ما مفید می‌باشد که دخترانی که زودتر به سن بلوغ می‌رسند، بیشتر احتمال دارد که در سنین بالاتر دچار چاقی و اضافه وزن شوند."

این مطالعه، اخیراً در مجله بین‌المللی چاقی منتشر شده است.
کد مطلب: 89491
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟