يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - 7 Jun 2020
۰

هشدار در مورد تهدید هوش مصنوعی برای بشر

دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲
سرگی برین، یکی از موسسان گوگل، هشدار داد که استفاده روزافزون از هوش مصنوعی، موجب یک رنسانس و نوزایی در عرصه فناوری شده که تهدیدهای خطرناکی را نیز به‌همراه خواهد آورد.
هشدار در مورد تهدید هوش مصنوعی برای بشر
به گزارش خدمت؛ سرگی برین با ارسال نامه‌ای عمومی که معمولا هر سال در قالب نامه بنیانگذاران و برای تعیین خط مشی آلفابت -شرکت مادرتخصصی گوگل- تهیه می‌شود، اظهار داشت: ارتقای هوش مصنوعی، مهم‌ترین تحول در دنیای رایانه و پردازش در طول عمر من است.

وی افزود: هر ماه تحولات جدید و کاربردهای تازه‌ای در حوزه هوش مصنوعی شکل می‌گیرد؛ اما این ابزار قدرتمند، دغدغه‌ها و مسئولیت‌هایی را هم به‌همراه آورده است. به گونه‌ای که می‌توان گفت، الان بهترین زمان است و الان بدترین زمان است(اشاره به جمله‌ای در کتاب داستان دوشهر چارلز دیکنز).

به نوشته برین، از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل عکس‌ها، ترجمه جملات و مطالب به بیش از ۱۰۰ زبان، ارتقای سیستم ناوبری خودروهای خودران و حتی کمک به تشخیص بیماری‌ها استفاده می‌شود. اما هوش مصنوعی مشکلاتی هم دارد و از جمله باعث کاهش فرصت‌های شغلی می‌شود؛ ممکن است منجر به شکل‌گیری الگوریتم‌های غرض‌ورزانه و غیر شفاف شود و می‌توان از آن برای کنترل و سوءاستفاده از مردم استفاده کرد که نشانه‌های آن در زمینه تولید اخبار جعلی و دروغین، قابل مشاهده است.

گوگل به‌تازگی از فناوری هوش مصنوعی برای کمک به ارتش آمریکا نیز استفاده کرده که نتیجه آن تولید ابزار هوشمند تحلیل ویدئوهای گرفته شده توسط پهپادها برای استفاده پنتاگون بوده است؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد نگرانی‌های موجود در زمینه سوءاستفاده از هوش مصنوعی برای آسیب زدن به انسان‌ها، کاملا جدی و نگران کننده باشد.
کد مطلب: 89480
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟