سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 19 Oct 2021
۰

قیمت فولاد نصف شد؛ اما باز هم خودرو گران شد!

يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
در حالی‌که قیمت برخی خودروها افزایش یافته و خودروسازان یکی از دلایل آن را افزایش قیمت مواد اولیه مانند فولاد اعلام می‌کنند، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران می‌گوید، زمانی که قیمت فولاد به نصف رسیده بود، هیچ خودرویی ارزان نشد که حالا با این بهانه خودرو را گران می‌کنند.
قیمت فولاد نصف شد؛ اما باز هم خودرو گران شد!
به گزارش خدمت؛ برخی خودروهای تولید داخل اخیرا با رشد قیمت مواجه شده‌اند؛ به گونه‌ای که یکی از خودروسازان با اعلام لیست قیمت محصولات خود، از افزایش چهار تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت محصولاتش خبر داده است. این در حالی بود که بر اساس ابلاغیه دولت، تا پایان خردادماه نباید هیچ کالایی با افزایش قیمت مواجه باشد.

در میان لیست خودروهای گران شده، خودروهایی به چشم می‌خورند که قیمت آن‌ها کمتر از ۴۵ میلیون تومان است که بر اساس قانون، این دسته از خودروهای سواری رقابتی نبوده و به شکل انحصاری عرضه می‌شوند؛ به همین خاطر قیمت آن‌ها باید از طریق نهادهای نظارتی، مانند سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کنترل شود.

اما از جمله دلایلی که خودروسازان درباره افزایش قیمت ذکر کرده‌اند، افزایش هزینه‌های تولید و افزایش قیمت مواد اولیه، به‌خصوص فولاد بوده است. دلیلی که رسول خلیفه سلطان -دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- آن را چندان موجه نمی‌داند.

به گفته وی، افزایش قیمت فولاد در هفته‌های اخیر، متناسب با افزایش قیمت‌های جهانی است و تولیدکنندگان فولاد دقت می‌کنند با واکنش مناسب نسبت به بازار جهانی افزایش قیمت‌ قابل توجهی را به‌طور لحظه‌ای نداشته باشند.

خلیفه سلطان اظهار کرد: هر گونه افزایش قیمت در بازار فولاد، به خاطر شرایط جهانی است که با تمام این اوصاف، اکنون قیمت عرضه فولاد به داخل کشور، کمتر از قیمت‌های صادراتی تولیدکنندگان ایرانی است و تمام تلاش شده تا فشاری بر تولید داخلی وابسته به فولاد از طرف تامین‌کنندگان وارد نشود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، با اشاره به دلیلی که خودروسازان برای افزایش قیمت خود می‌آورند، گفت: فولاد نمی‌تواند سهمی در افزایش قیمت خودرو داشته باشد؛ چرا که در سال‌های گذشته، در مقطعی قیمت فولاد به نصف قیمت فعلی رسید و با افت قابل توجه مواجه بود؛ اما مگر خودروسازان در آن زمان قیمت محصولات خود را کاهش داده‌اند که حالا بخواهند نوسانات طبیعی بازار را بهانه کرده و افزایش قیمت را به فولاد ربط دهند؟!
کد مطلب: 89457
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟