پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - 2 Jul 2020
۰

وضعیت کنونی عربستان همانند وضعیت عراق در دوران صدام است

يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۳
یک معارض عربستانی با اشاره به خفقان سیاسی حاکم بر عربستان، وضعیت کشورش را به وضعیت عراق در دوران دیکتاتور سابق آن تشبیه کرد.
وضعیت کنونی عربستان همانند وضعیت عراق در دوران صدام است
به گزارش خدمت؛ "شیخ حسن الصالح" یکی از معارضان عربستانی در گفتگو با تسنیم به بررسی وضعیت عربستان پس از قدرت گرفتن محمد بن سلمان پرداخت و گفت: بر اساس خبرهای رسیده در روز حمله به کاخ‌های پادشاهی عربستان در ریاض جلسه خانوادگی پادشاه و محمد بن سلمان در جریان بوده است و ابهامات فراوانی در این حمله وجود دارد. برای نمونه اگر تحلیل‌های مربوط به درگیری میان شاهزادگان صحیح باشد این سوال مطرح می‌شود که باتوجه به ممنوع اعلام شدن ورود و حمل سلاح توسط شاهزادگان در داخل کاخ‌های پادشاه این افراد چگونه به سلاح‌های گرم دست پیدا کرده بودند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها فهرستی از اسامی دشمنان محمد بن سلمان در داخل خاندان پادشاهی را به او داده‌اند و این احتمال وجود دارد که وی برای از میان برداشتن دشمنانش  و رسیدن راحت تر به پادشاهی دست به اجرای این نمایش زده باشد، از دید محمد بن سلمان بهترین راه برای ترساندن شاهزاده‌های سعودی انتقام گرفتن از شاهزادگان قدرتمندتر است.

این معارض عربستانی به موضوع مصادره دارایی های شاهزادگان توسط ولی عهد سعودی اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر عربستان با بحران اقتصادی جدی روبرو است و دولت به منابع مالی جدیدی نیاز دارد، و در همین حال است که بخش عمده دارایی‌های عربستان در دست شاهزادگان آل سعود است و محمد بن سلمان نیز به دنبال تصاحب این دارایی‌ها دست به هر اقدامی می‌زند.

وی ادامه داد: قدرت گرفتن محمد بن سلمان این واقعیت را به مردم اثبات کرد که تمام اعضای خاندان آل سعود بزدل هستند، پیش از این مردم عربستان برخی شاهزادگان همچون محمد بن نایف و متعب را قدرتمند و صاحب نفوذ می‌دانستند تا جایی که نیروهای محمد بن نایف را عقاب‌های نایف می‌نامیدند اما مشاهده کردیم که چطور در یک شب این شخص به طور کامل از صحنه سیاسی کشور خارج شد. هیچ یک از شاهزادگان حتی جرئت سخن گفتن و اعتراض به محمد بن سلمان را هم ندارند.

شیخ حسن الصالح در همین خصوص توضیح داد: این ترس تنها مختص به شاهزاده‌های همتراز محمد بن سلمان نیست، بلکه حتی عموهای او نیز شجاعت اعتراض را ندارند، به طوری که عموی او مقرن حتی با وجود کشته شدن پسرش هیچ اعتراضی نکرد، ولید بن طلال فرزند طلال برادر پادشاه نیز بازداشت شد، اما هیچکس به این مسئله اعتراض نکرد.

وی با تاکید بر فاصله زیاد موجود میان مردم و آل سعود گفت: تغییرات صورت گرفته در کشور به خوبی نشان داد که شاهزادگان آل سعود بزدل هستند و هیچ پایگاه مردمی ندارد و مردمی که با آنان همراهی می‌کنند، تنها به دنبال پول هستند، به همین دلیل است که محمد بن سلمان اموال شاهزادگان را مصادره می‌کند تا از این طریق یکی از ابزارهای قدرتمند شاهزادگان که می توانند به واسطه آن فرماندهان نظامی و مخالفان را اجیر کنند، از آنان بگیرد.

این معارض عربستانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: وضعیت سیاسی امروز عربستان را می‌توانم به وضعیت عراق در دوره دیکتاتور سابق این کشور توصیف کنم، هر شخصی که کوچکترین اعتراضی به سیاست‌ها و اقدامات محمد بن سلمان داشته باشد زندانی می شود. شاهزادگان سعودی نیز بسیار ضعیف شده‌اند به طوری که حتی اگر شورش کنند نیز برای مبارزه با محمد بن سلمان هیچ همراهی ندارند.

وی در پایان اظهار داشت: در عرصه اجتماعی نیز شاهد تغییرات فراوانی هستیم و محمد بن سلمان نشان داد که چیزی به عنوان جریان تندرو دینی واقعیت ندارد، برای نمونه هیئت امر به معروف که پیش از قدرت گرفتن محمد بن سلمان اجازه رانندگی را به بانوان نمی‌داد و مخالف افتتاح سینما و حتی برگزاری جشن‌های اسلامی و سالروز میلاد پیامبر اکرم اسلام (ص) بود به یکباره در چرخشی عجیب در روز ولنتاین اقدام به پخش کردن گل میان مردم کردند.
کد مطلب: 89425
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟