پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - 2 Jul 2020
۰

احتمال رویارویی ایران و اسرائیل/ رئیس پنتاگون هشدار داد

شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۶
جیمز متیس، هشدار داد جنگ ایران و اسرائیل در سوریه، بسیار محتمل است. وی گفته، می توانم حدس بزنم این درگیری چگونه آغاز می شود اما مطمئن نیستم که چگونه و کجا.
احتمال رویارویی ایران و اسرائیل/ رئیس پنتاگون هشدار داد
به گزارش خدمت؛ با توجه به حملات هوایی اسرائیل به اهدافی در سوریه، گمانه زنی‌ها درباره اقدام تلافی‌جویانه ایران شدت گرفته است.
 
در این میان، پایگاه اکسپرس انگلیس به انعکاس اظهارات رئیس پنتاگون درباره احتمال رویارویی ایران و اسرائیل پرداخت.
 
بر اساس این گزارش، "جیمز متیس" رئیس پنتاگون هشدار داد جنگ ایران و اسرائیل در سوریه، بسیار محتمل است.
 
اکسپرس افزود: «این ادعای متیس تنها چند روز پس از آن مطرح شد که "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه گفت، فکر می کند "دونالد ترامپ" از توافق هسته ای 2015 با ایران کنار خواهد کشید.»
 
آقای متیس روز جمعه خطاب به خبرنگاران گفته، احتمال تشدید تنش بین این دو رقیب در خاورمیانه [غرب آسیا] زیاد است و مدعی شده، علت این امر، ارتباط ایران با حزب الله لبنان است که در منطقه، عملیات هایی را انجام می دهد.
 
هرچند بخش های بعدی گزارش اکسپرس، نشان می دهد علت اصلی درگیری احتمالی بین ایران و اسرائیل، نقض مکرر حریم هوایی سوریه توسط اسرائیل و حملات هوایی صهیونیست ها در این کشور می باشد.
 
متیس افزود: «می توانم حدس بزنم این درگیری چگونه آغاز می شود اما مطمئن نیستم که چگونه و کجا.»
 
وی پیش از سخن گفتن در جمع خبرنگاران، در نشست کمیته تسلیحاتی سنا شرکت کرده و با "آویگدور لیبرمن" وزیر جنگ اسرائیل نیز دیدار داشته است.
 
لیبرمن با "جان بولتون" مشاور امنیت ملی آمریکا نیز رایزنی کرده و او را "دوستی وفادار برای اسرائیل" خواند.
 
اکسپرس نوشت: «تنش ها بین اسرائیل و ایران از زمان حملات هوایی علیه پایگاه های ایرانی در سوریه در نهم و هفدهم ماه آوریل تشدید شده است.
 
تلویزیون دولتی سوریه، نیروهای اسرائیلی را عامل این حملات معرفی کرده اما اسرائیل این موضوع را تایید یا رد نکرده است.»
 
بر اساس این گزارش، لیبرمن مدعی شده اسرائیل درصورت نیاز "آزادی عمل کامل" را در حریم هوایی سوریه دارد.
 
وی در مصاحبه با پایگاه صهیونیستی والا افزود: «وقتی پای منافع امنیتی ما در میان باشد، هیچگونه محدودیتی را نمی پذیریم. همه گزینه ها روی میز است.»
 
در ادامه گزارش اکسپرس آمده است: «تشدید تنش ها زمانی افزایش یافت که آمریکا، فرانسه و انگلیس حملات موشکی را علیه سوریه که متحد ایران است در 13 آوریل انجام دادند.»
 
از سوی دیگر، "مایک پامپئو" وزیر خارجه جدید آمریکا درخلال کنفرانس خبری در مقر ناتو گفته، بسیار بعید است که ترامپ، آمریکا را در توافق هسته ای ایران نگه دارد.
 
اکسپرس ضمن نقل اظهارات وی نوشت: «به نظر می رسد این سخنان، ادعای ماکرون را که گفته بود ترامپ می خواهد از برجام خارج شود، تقویت می کند.»
 
پیشتر و در خلال تشدید تنش های ایران و اسرائیل در سوریه، پایگاه اطلاع رسانی شبکه سی ان ان مدعی شد پروازهای باربری اخیر از ایران به سوریه می تواند شامل تسلیحاتی باشد که آمریکا و اسرائیل را نگران کرده است.
 
سی ان ان  می نویسد:
«سازمان اطلاعاتی آمریکا در حال رصد کردن مجموعه ای از پروازهای هواپیماهای باربری ایران به سوریه است. آمریکا احتمال می دهد که این پروازها، سیستم های تسلیحاتی را به سوریه منتقل می کنند تا در صورت نیاز توسط حکومت بشار اسد یا نیروهای ایرانی مورد استفاده قرار گیرد.
 
یک مقام رسمی آمریکا در مصاحبه با سی ان ان تایید کرده که این پروازها انجام شده است. به گفته وی، هم آمریکا و هم اسرائیل نگرانند که هواپیماهای باربری احتمالا تسلیحاتی را جابجا کرده اند که در نهایت می تواند برای تهدید اسرائیل استفاده شود.
 
هرچند انتقال تسلیحات به سوریه امر غیرمعمولی نیست اما این پروازها توجه سازمان اطلاعاتی آمریکا را به خود جلب کرده چراکه این پروازها چند روز پس از حمله هوایی 13 آوریل به اهداف حکومت اسد صورت گرفته است.
 
لفاظی بین ایران و اسرائیل طی هفته های گذشته تشدید شده که موضوع آن حضور تهران در نقاطی از سوریه است که پتانسیل استفاده به عنوان محلی برای پرتاب موشک یا پروازهایی برای هدف قرار دادن اسرائیل را دارند.
 
اوایل هفته جاری، دست کم دو پرواز هواپیماهای باربری IL-76 نیروی هوایی سوریه بین ایران و سوریه انجام شده. مقامات آمریکایی می گویند یک پرواز دیگر هواپیمای باربری ایران به سوریه نیز توجه آمریکایی ها را به خود جلب کره است.»
 
سی ان ان ضمن اشاره به سقوط جنگنده F-16 اسرائیل توسط نیروهای سوری نوشته، سازمان اطلاعات آمریکا احتمال داده که این جنگنده توسط موشک های ضدهوایی هدف قرار گرفته باشد. نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه انتقالات جدید به سوریه، شامل تسلیحات جدید از جمله موشک های ضد هوایی بیشتر باشد.
 
در این گزارش همچنین اظهارات "علی شمخانی" منعکس شده که گفته، ایران اسرائیل را به دلیل حمله هوایی اخیر به پایگاه هوایی T4 در حمص، تنبیه خواهد کرد.
 

 
 

 
 
کد مطلب: 89418
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟