پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - 2 Jul 2020
۰

چرا کندن موهای داخل بینی خطر دارد؟

شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۶
موهای بلند بینی ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند؛ به همین دلیل افراد گاهی موهای بینی را با قیچی کوتاه می‌کنند و یا آن‌ها را می‌کنند. این در حالی است که محققان به‌تازگی کندن موهای بینی را بسیار پرخطر خوانده‌اند؛ آیا کندن موهای داخل بینی اشکالی دارد؟
چرا کندن موهای داخل بینی خطر دارد؟
به گزارش خدمت؛ بینی به پاکسازی و فیلتر هوای تنفسی می‌پردازد. درون بینی مژک‌هایی وجود دارند که مواد موکوزی را از قسمت‌های جلوی بینی به انتهای آن حرکت می‌دهند. موکوز درون بینی که نوعی سد دفاعی در مقابل گرد و خاک و میکروب‌ها محسوب می‌شود، در نهایت وارد معده شده و در آنجا توسط اسید معده تجزیه می‌شود.

موهای بینی وظیفه جذب ذرات بزرگ‌تر هوا را بر عهده دارند. به گفته محققان، کندن موهای بینی، مشکلات جدی برای افراد ایجاد می‌کند. آن‌ها می‌گویند، میکروب‌های راه یافته به درون بینی، در مجاورت پیاز مو و نزدیک حفره‌هایی که مو از آن خارج شده است، جمع می‌شوند. زمانی که موی بینی از ریشه کنده شود، پیاز آن صدمه می‌بیند و مسیر ورود میکروب‌ها به بدن هموار می‌شود.

ورود میکروب‌ها به بدن، باعث عفونت می شود؛ اما داستان در همینجا خاتمه نمی‌یابد؛ این عفونت‌ها به‌شدت پُر خطر و کشنده محسوب میِ‌شوند؛ چرا که رگ‌های بینی در نهایت به رگ‌های مغز راه می‌یابند و به همین علت عفونت‌های یاد شده، به شکل مننژیت و آبسه مغز ظاهر می‌شوند.

دانشمندان، ناحیه منتهی به بینی در صورت را مثلث خطر نامیده و در مورد خطرات نادیده گرفتن آن به مردم هشدار داده‌اند.

منبع: الودکتر
کد مطلب: 89417
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟