پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - 9 Jul 2020
۰

لاوروف: اوضاع پیرامون برجام نگران کننده است/ ظریف: به‌زودی به اتحادیه اوراسیا می‌پیوندیم

شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۱
وزرای خارجه روسیه و ایران در مسکو دیدار دوجانبه برگزار کردند.
لاوروف: اوضاع پیرامون برجام نگران کننده است/ ظریف: به‌زودی به اتحادیه اوراسیا می‌پیوندیم
به گزارش خدمت؛ سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مسکو با یگدیگر دیدار کردند.

این دیدار پیش از نشست سه جانبه با همتای ترک برگزار شد.

پیش از این ظریف با همتای ترک و همینطور چاووش اوغلو با همتای روس خود دیدار و در خصوص  روابط دو جانبه نیز سوریه گفتگو کرده بودند.

لاوروف در این نشست گفت: بر اساس توافق روسای جمهور تماس‌های چند بعدی داریم که وزیر دفاع و آقای شمخانی به روسیه آمدند. ماه گذشته نشست مشترک اقتصادی داشتیم که امیدواریم این روابط توسعه یابد. گفتگوها بین مجالس دو کشور نیز در جریان است. همکاری‌های موثر و مفیدی درباره خزر و نیز آستانه داریم که از این همکاری‌ها قدردانی می‌کنیم. همینطور امکان گفتگو درباره برجام وجود دارد که البته اوضاع در این خصوص نگران کننده است و دوست داریم گفتگوی مفصلی داشته باشیم.

ظریف نیز در این نشست اظهار داشت: خوشحالم که باز هم با شما گفتگو می‌کنم، تعداد این جلسات از دست من در رفته و از این مهمان نوازی شما متشکرم. به ‌پوتین نیز بابت انتخابات خوب و پیروزی وی تبریک می‌گویم. در سال‌های گذشته روابط دو کشور بهترین وضعیت طی چند دهه گذشته را داشته است، در حوزه روابط دو جانبه ما مجری تصمیمات روسای جمهور دو کشور هستیم، تا اقداماتی برای مردم دو کشور و به نفع مردم منطقه اتفاق افتد.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه افزود: امیدواریم که با اتصال سیستم بانکی دو کشور همکاری‌های اقتصادی از گذشته بیشتر شود، خوشحالیم که ظرف چند هفته آینده پیمان همکاری ما در حوزه اوراسیا امضا خواهد شد. همینطور خوشحالیم که همکاری ایران و روسیه در جهت تقویت صلح و مبارزه با تروریسم در منطقه بوده و در عین حال، در حوزه دو جانبه تلاش خوبی داشتیم و شکست داعش مرهون اقدامات ماست و در حوزه چند جانبه نیز با ترکیه تنها همکاری موفق بین‌المللی را داشته‌ایم.

ظریف همچنین گفت: از حمایت‌های روسیه بر اساس حقوق بین‌الملل به خصوص در حوزه هسته‌ای خوشحالیم و این همکاری را ادامه خواهیم داد. با توجه به اقدامات و پیش بینی‌های نامناسبی که برخی درباره برجام دارند گفتگوهای ما مفید خواهد بود، همچنین همکاری ما در دریای خزر هم بسیار برای ما مهم است و خوشحالیم که با شما همکاری می‌کنیم.
کد مطلب: 89411
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟