جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

بیکاری ۳۵ هزار نفر با انحلال مراکز علمی کاربردی دستگاه‌های اجرایی

دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۷
کارشناسان معتقدند در صورتی که مراکز عملی کاربردی دولتی تعطیل شوند، ۳۵ هزار نفر از کارمندان این مراکز بیکار خواهند شد.
بیکاری ۳۵ هزار نفر با انحلال مراکز علمی کاربردی دستگاه‌های اجرایی
به گزارش خدمت؛ حجت سوری -کارشناس آموزش‌های علمی‌کاربردی- در یادداشتی درباره مصوبه دی‌ماه سال گذشته شورای عالی اداری مبنی بر انحلال مراکز علمی‌کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، اجرای این مصوبه را باعث بیکار شدن ۳۵ هزار نفر از کارکنان و استادان این مراکز که ارتباط مستقیم کارمندی و قراردادی با آن دستگاه اجرایی ندارند، دانسته است.

متن کامل این یادداشت از نظرتان می‌گذرد:

شورای عالی اداری در یک‌صد‌وهشتادمین جلسه خود در دی‌ماه ۱۳۹۶، به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان اداری و استخدامی کشور، مصوب کرد، مراکز مجری آموزش‌های علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، حداکثر تا پایان سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷، منحل و یا به بخش خصوصی واگذار شوند. هفدهم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ بود که رئیس‌جمهور این مصوبه شورای عالی اداری را جهت اجرا ابلاغ کرد. مصوبه‌ای که تاکید کرده بود، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از تاریخ ابلاغ آن مجاز به صدور مجوز پذیرش دانشجو در هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی برای موسسات پژوهشی و مراکز مجری آموزش‌های علمی‌کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی نیستند.

ابلاغ مصوبه شورای عالی اداری، در شرایطی صورت گرفت که بر اساس برنامه ششم توسعه، باید تعداد دانشجویان مهارتی کشور تا پایان برنامه ۳۰ درصد باشد که در حال حاضر کمتر از ۱۵ درصد هستند. به عبارتی، باید در سال ۱۳۹۸، با در نظر گرفتن جمعیت ۴ میلیونی دانشجویان در کل، یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم؛ در حالی‌که اکنون در کشور کمتر از ۶۰۰ هزار دانشجوی مهارتی داریم.

در شرایطی که ۴۰ درصد گرایش‌ها به سمت آموزش‌های مهارتی است و نیز دانشجوی مهارتی می‌تواند با هزینه‌ای اندک اشتغال خود و دیگران را فراهم آورد و در وضعیتی که کشور به‌شدت به این دانشجویان نیاز دارد، ابلاغ این مصوبه و تعطیلی مراکز علمی‌کاربردی، موجی از نگرانی را در میان مدیران مراکز، دانشجویان، استادان، کارکنان مراکز و نیز نمایندگان ملت به‌وجود آورده است.

سخن آخر این‌که، بدون شک یکی از مهم‌ترین پیامدهای احتمالی مصوبه شورای عالی اداری، می‌تواند تعطیلی مراکز آموزش مهارتی، بیکاری مدرسان دانشگاهی و بلاتکلیفی هزاران دانشجوی علمی‌کاربردی در سراسر کشور باشد. در کنار این موارد، باید بحث بیکاری کارکنان این مراکز را نیز مد نظر داشت؛ امری که به‌نظر می‌رسد اساسا پیشنهاد دهندگان اولیه این مصوبه از آن بی‌اطلاع بوده‌اند و وابستگی این‌گونه مراکز به دولت را مساوی امنیت شغلی کارکنان آن دانسته‌اند. در حالی‌که بخش قابل توجهی از کارکنان مراکز هیچ‌گونه قرارداد و وابستگی به بدنه و بودجه دولت ندارند و حقوق و دستمزد ایشان از محل شهریه‌های دانشجویی تامین می‌شود و به تبع با تعطیلی مراکز، به خیل جمعیت جویای کار کشور اضافه خواهند شد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، تعطیلی مراکز علمی‌کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرای منجر به بیکاری حدود ۳۵۰۰۰ نفر از کارکنان و مدرسان این مراکز می‌شود که رابطه قراردادی با دستگاه اجرایی ذی‌ربط ندارند و رابطه کاری ایشان در قالب «قرارداد کار معین» و همچنین «قرارداد حق التدریس» با موسسه علمی کاربردی مربوطه تنظیم شده و حقوق و دستمزدشان از محل شهریه‌های دانشجویی تامین می‌شود.

طبیعتا بار روانی بیکاری این افراد به خانواده‌های آنان منتقل شده و موجی از ناامیدی را در کشور به‌همراه خواهد داشت که عواقب مختص به خود را به‌همراه دارد. ظاهرا بیکاری کارکنان مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرای هیچ اهمیتی برای تدوین و تصویب‌کنندگان مصوبه یک‌صد‌وهشتادمین جلسه شورای عالی اداری نداشته است و یا این‌که اساسا اطلاعی از این موضوع نداشته‌اند که در این صورت نیاز به بازنگری دارد. امری که هنوز مدیران سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه جامع علمی‌کاربردی، علی‌رغم فریادهای هزاران کارمند، دانشجو، مدرس، مدیر و نماینده مجلس، توجهی به آن نداشته‌اند.

منبع: مهر
کد مطلب: 88756
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین