جمعه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 27 Apr 2018
۰

بن سلمان: گسترش وهابیت به درخواست آمریکا بود

دوشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی اذعان کرد، تمرکز ریاض روی گسترش وهابیت در جهان، به درخواست آمریکا و به‌منظور مقابله با بلوک شرق در دوره جنگ سرد صورت گرفت.
بن سلمان: گسترش وهابیت به درخواست آمریکا بود
به گزارش خدمت؛ بن سلمان در مصاحبه با "واشنگتن پست" که روز دوشنبه در رسانه‌های عراقی بازتاب داشت، با وجود اذعان به نقش هم‌پیمانان سعودی در دوره جنگ سرد(آمریکا) در گسترش افکار افراطی وهابیت، تلاش کرده است عربستان را از اتهام حمایت از تروریسم وهابی تبرئه کند.

وی در پاسخ به سوال واشنگتن پست مبنی بر متهم بودن ریاض به حمایت از تروریسم وهابی گفت، سرمایه‌گذاری عربستان روی گسترش وهابیت، به درخواست هم‌پیمانان در دوره جنگ سرد و با هدف جلوگیری از حضور و نفوذ اتحاد جماهیر شوروی در کشورهای جهان اسلام صورت گرفت.

بن سلمان درعین حال مدعی شده است که از نظر عربستان، اکنون زمان تجدید نظر در این سیاست فرارسیده است.

ولیعهد عربستان گفت: دولت‌های مختلف در عربستان همین شیوه را پیشه خود کردند و اکنون زمان آن رسیده است که هر چیزی سر جای خود قرار گیرد.

بن سلمان در یک فرافکنی دیگر مدعی شد که تامین مالی وهابیت، عمدتا از طریق موسسه‌های بخش خصوصی که مقرشان در سعودی است و نه دولت عربستان، انجام می‌شود.

بسیاری از مسوولان و مردم عراق، عربستان سعودی را یکی از مسوولان مستقیم حمایت سیاسی و تامین مالی داعش برای اشغال و تجزیه عراق میان، سال‌های 2014 تا 2017 می‌دانند.

مقامات عراقی همچنین پیش‌تر تصریح کردند که دست‌کم 5000 انتحاری سعودی، با تشویق و تامین مالی این کشور در طول سال‌های گذشته در عراق عملیات تروریستی انجام داده‌اند که منجر به کشته شدن هزاران غیر نظامی و زن و کودک عراقی و ویرانی بخش وسیعی از زیرساخت‌های این کشور شده است.

منبع: ایرنا
کد مطلب: 88060
نام شما

آدرس ايميل شما

خلخالی درباره جسد رضا خان چه گفت؟
چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد