جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

۹ ماه بارداری در یک نگاه؛ تهدیدها و فرصت‌ها

يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۲
یکی از شایع‌ترین تغییرات در دوران بارداری، اختلالات هورمونی است و اگر مادر با شرایط جسمانی جدید آشنا نباشد، ممکن است باعث دلهره و نگرانی‌اش شود.
۹ ماه بارداری در یک نگاه؛ تهدیدها و فرصت‌ها
به گزارش خدمت؛ بارداری یکی از سخت‌ترین و در عین حال زیباترین دوران، در طول زندگی یک خانم است و شاید با آگاهی به این‌که دقیقا در هر مرحله چه اتفاقی می‌افتد، درک بهتری از این دوران داشته باشید.

متخصصان، بارداری را به سه دوره اصلی تقسیم می‌کنند که در ادامه به اختصار به رخدادهای این دوران می‌پردازیم:

سه ماهه اول
سه ماهه اول بارداری برای هر مادری بسیار حیاتی است؛ چون هر لحظه احتمال سقط جنین وجود دارد؛ همچنین رشد و نمو اولیه جنین در این زمان رخ می‌دهد. ماه اول به‌طور کامل صرف نوسانات خلقی، علائم حاملگی و تغییرات در نطفه بارور شده، می‌شود.

به محض ورود به ماه دوم، قلب کودکتان شکل می‌گیرد و تپش را آغاز می‌کند. سه ماهه اول برای هر مادر بارداری با حالت تهوع صبحگاهی و استفراغ همراه است.

در ماه سوم، شما می‌توانید به‌طور واضح صدای تپش‌های قلب جنین‌تان را بشنوید و نیز به تغییرات هورمونی و مشکلات ماه‌های اول هم خو گرفته‌اید. در این دوران، آب زیاد بنوشید تا بدنتان از کم‌آبی دچار مشکل نشود؛ شما به مواد غذایی پُر کالری نیاز دارید؛ پس از میوه و سالادها غافل نشوید. با رعایت رژیم غذایی سالم بارداری راحت و یک کودک سالم و شاداب خواهید داشت.

سه ماهه دوم
در طول سه ماهه دوم، افزایش وزن آغاز می‌شود و حرکات جنین در این دوران بیشتر می‌شود. اگر چه ممکن است این حرکات کمی دردناک باشد، اما درعین حال بسیار لذت‌بخش است.

*** با شروع سه ماهه سوم، خطر سقط جنین از بین می‌رود***

سه ماهه سوم
در سه ماهه پایانی، جنین کامل با شما ارتباط برقرار کرده است و حتی می‌تواند صدایتان را تشخیص دهد. سه ماهه سوم، سخت‌ترین دوران است؛ شما هیجان‌زده هستید و ۲ ماه باقی مانده به اندازه یک‌سال می‌گذرد. شکمتان بزرگ شده و راه رفتن، نشستن و یا خوابیدن کار بسیار دشواری است و هنگام نشستن یا خوابیدن، مراقب باشید تا دچار کمر درد نشوید.

حرکات جنین سریع‌تر می‌شود و حالا دیگر شریک زندگیتان هم می‌تواند ضربه‌های او را احساس کند. در آغاز ماه نهم، نوزادتان کاملا شکل گرفته است. تاریخ وضع حمل کاملا یک حدس است و هر لحظه باید منتظر به دنیا آمدن کودکتان باشید. نشانه‌ اصلی زایمان، درد شدید است که در واقع کودک به‌دنبال راهی برای خروج می‌گردد.

منبع: بهداشت
کد مطلب: 87927
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین