جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

پروانه یک اپراتور موبایل صادر شد

شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با صدور پروانه فعالیت تجاری در حوزه MVNO برای شرکت ارتباطات آرین تل موافقت کرد.
پروانه یک اپراتور موبایل صادر شد
به گزارش خدمت؛ حاکمیت حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعطای مجوز فعالیت تجاری در حوزه «اپراتور مجازی تلفن همراه» برای یک برند فعال دیگر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تعداد پروانه‌های صادر شده MVNO تا کنون را به هشت مورد رسانید.

شرکت ارتباطات آرین تل توانسته همپای کیش‌سل پارس، توسعه ارتباطات همراه شاتل، پارسیان همراه لوتوس و های‌وب پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه «نوع اول» را دریافت کند.

اپراتورهای مجازی نوع اول کامل‌ترین مدل کسب‌وکاری این حوزه جدیدالتعریف در ایران است که تنها به شبکه دسترسی اپراتور میزبان و گاهی اوقات هم به شبکه هسته(Core) دسترسی ندارند.

اپراتور مجازی تلفن همراه یا MVNO که برگرفته از Mobile Virtual Network Operator است یک نوع اپراتور موبایل تلقی می‌شود که خود عملاً دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌ها نیست.

این اپراتورها معمولا با یک اپراتور موبایل(MNO) که دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌ها است، قرارداد منعقد می‌کنند تا با خریداری خدمات به شکل عمده از آن‌ها، بتوانند به فروش با نام و برند اختصاصی خود بپردازند.

در واقع این‌کار به نوعی خرده‌فروشی محسوب می‌شود و MVNOها به‌عنوان بازوی بازاریابی اپراتورهای اصلی موبایل عمل می‌کنند تا در شرایط رو به اشباع بازار، بتوانند ظرفیت خالی آن‌ها را فعال کنند.


تفاوت اپراتورهای مجازی تلفن همراه با اپراتورهای موبایل دارند به شرح زیر است:

سرویس‌های اپراتور مجازی که به‌عنوان MVNO در کشور فعالیت خواهد کرد، مشابه سرویس‌های اپراتورهای موجود خواهد بود و عمده تفاوت بین آن‌ها، این است که MVNOها شبکه دسترسی یا همان طیف رادیویی را ندارند.

این نوع اپراتورها با بستن قرارداد با یک اپراتور دیگر که دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌هاست، خدمات خود را به‌صورت عمده خریداری کرده و سپس با نشان تجاری و برند خود اقدام به فروش خدمات تلفن همراه، در بازار خرده‌فروشی می‌کنند.

در دنیا، نخستین MVNO توسط اپراتور دانمارکی TELE2 شکل گرفت و پس از آن‌که موج این پدیده اروپا را فرا گرفت، اپراتور مجازی موفق انگلیس در سال 1999 میلادی، با برند Nextel به فروش خدمات مخابراتی اپراتور UK پرداخت.

موفقیت این اپراتور فاقد شبکه و تجهیزات، به شکل‌گیری اپراتور مجازی «ویرجین موبایل» در آمریکا منجر شد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 87841
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین