جمعه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 27 Apr 2018
۰

بانک مرکزی شروع کننده عدم تعادل در بازار ارز است

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۱
استاد اقتصاد دانشگاه تهران، با انتقاد از سیاست‌های بانک مرکزی گفت:‌ وقتی سهمیه صرافی‌ها را بانک مرکزی کم و خودش نرخ را تعیین می‌کند، این فعالیت‌ها نشان از آن دارد که شروع کننده عدم تعادل در بازار، بانک مرکزی است.
بانک مرکزی شروع کننده عدم تعادل در بازار ارز است
به گزارش خدمت؛ استاد اقتصاد دانشگاه تهران، با انتقاد از سیاست‌های ارزی بانک مرکزی گفت: بازار باید مدیریت شود؛ ولی وقتی گفته می‌شود که ما می‌خواهیم قیمت واقعی ارز را پیدا کنیم؛ این اشتباه است، چون اصلا مطرح کردن چنین موضوعی در ایران و جهان غلط است؛ زیرا موقعی می‌توانید نرخ را پیدا کنید که هیچ‌گونه محدودیتی را نداشته باشید.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم، با وجود این‌که آمریکا دلار را ارز مبادله‌ای جهان کرد هم زمان مدیریت نرخ ارز شناور مدیریت شده را مطرح و هم‌اکنون نیز در حال انجام است.

آلبرت بغزیان اظهار داشت: وقتی در کشور مدیریت بازار را مثل چندسال پیش پلیسی‌اش می‌کنیم، این باعث می‌شود که این بازارها به خارج از صرافی‌های مجاز و در واقع به پشت تلفن‌ها راه پیدا کند؛ ولی بعد از مدتی، باز دوباره آزاد و عادی می‌شود و این امکان فراهم می‌شود که صرافان هر چقدر که خواستند بفروشند؛ این تغییر رویکردها نشان از عدم سیاست‌گذاری صحیح در بازار است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد: وقتی سهمیه صرافی‌ها را بانک مرکزی کم و خودش نرخ را تعیین می‌کند، این فعالیت‌ها نشان از آن دارد که شروع کننده عدم تعادل در بازار، بانک مرکزی است؛ یعنی بانک مرکزی تا 4750 تومان هم نرخ اعلام کرده بود، ولی بعد به 4400 تومان رساند؛ یعنی بانک مرکزی دارد با بازار آزاد بازی می‌کند؛ بازار آزاد هم از نرخ سنا به نوعی خط می‌گیرد؛ بنابراین چیزی که اینجا مشخص است، این است که بانک مرکزی نرخ به میزان عرضه‌ای که به بازار می‌کند و تغییر می‌دهد.

وی تصریح کرد: قدم اول اشتباه بانک مرکزی، اعلام نرخی است که به صرافی‌ها می‌کند که نباید ارز را از سهمیه صرافی‌ها کم می‌کرد که آن تورم رخ دهد و دوم نباید آن‌قدر مسکنه عمل می‌کرد و این را محصور به 1000 دلاری کند و بعدا محدودیت‌هایی به نرخ پاسپورتی و ویزایی و در آخر هم که خودش قیمت را بالا برد، یعنی هدف این است که به‌طور مثال، قیمت 4800 تومان آزاد شود؛ پس 4700 هزار تومان خوب است، پس حتما فاصله بازار آزاد باید با آن حفظ شود؛ یعنی مثلا دوتا قطب هم‌نام آهن‌ربا را به‌هم نزدیک کنیم، همدیگر را دفع می‌کنند؛ پس فاصله حفظ شده، بنابراین الان اگر فاصله بین نرخ سنا با بازار آزاد 400 تومان باشد، اکنون هم باید شکل بگیرد؛ یعنی اشتباهی است که بانک مرکزی انجام داده، اگر  بانک مرکزی بازار را آزاد می‌کرد، چه اشکالی پیش می‌آمد؟

بغزیان پیرامون ادعا برخی مبنی بر از بین رفتن آربیتراژ با بالابردن نرخ ارز سنا گفت: آربیتراژ یعنی این‌که ارز با قیمت پایین خریداری شود و گران‌تر به فروش برسد؛ این یعنی شما هر وقت یک امتیازی به فردی بدهید که ارز را ارزان‌تر تهیه می‌کند؛ چون در تقاضا ارضا نمی‌شود، سوداگری یا بازار دوم تشکیل می‌شود؛ باید بانک به بازار دوم اجازه تشکیل نمی‌داد؛ یعنی آن‌قدر پلیسی می‌شد که کسی جرات نمی‌کرد حتی نرخ دومی را اعلام کند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران، در خصوص این‌که بالا و پایین شدن ارز به‌خاطر جبران کسری بودجه دولت است، نیز افزود: نه؛ به‌نظر من این دلیلی اصلی نیست و این در واقع به‌خاطر تلاشی است که بانک مرکزی می‌کند که نرخ واقعی را به قول خودش تعیین کند که نرخ واقعی نه لزوما بالاتراز 4400 تومان و نه پایین‌تر از آن است؛ به‌نظر می‌رسد این موضوع یک حالت بنگاه‌داری به خودش گرفته و چون بانک مرکزی از بانک‌ها ایراد می‌گیرد که چرا بنگاه‌داری می‌کنید، دوباره بانک مرکزی خودش بخشی رو درست کرده که روی ارز سود تعیین کند.

بغزیان در پایان، پیرامون این‌که نوبخت و سیف متعقدند که قیمت واقعی ارز باید پایین‌تر از 4000 هزار تومان باشد، اظهار داشت: تعریف نرخ واقعی چیست؟ یعنی اگر شما بر آن نرخ برقرار کنید، نباید تمایلی به افزاش یا کاهش داشته باشد؟ ببینید اصلا این حرفی که آقایان زده‌اند، الفبای اقتصاد را این حرف زیر سوال می‌برد؛ مخصوصا از طرف رئیس بانک مرکزی که باشد؛ به هر حال  همه کارشناسان اقتصادی می‌دانند که ایشان اصلا اقتصاددان نیست و اقتصاد نخوانده و در این موارد، دید حسابداری و یا دید صورت‌های مالی و سود و زیانی دارد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 87786
نام شما

آدرس ايميل شما

خلخالی درباره جسد رضا خان چه گفت؟
چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد