سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 20 Mar 2018
۰
ارز تک نرخی نشد که هیچ؛ 10 نرخی شد!

صرافی‌های غیر مجاز، لیدر فعال بازار ارز/ دلار 10 نرخی شد!

سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
نرخ رسمی در بودجه، 3300 تومان، مبادله‌ای 3753 تومان، رسمی موزون سنا 4495 تومان، رسمی تزریقی به صرافی‌ها 4785 تومان و فروش رسمی صراف به مردم 4800 تومان، تنها چند نرخ کنونی در بازار هستند.
صرافی‌های غیر مجاز، لیدر فعال بازار ارز/ دلار 10 نرخی شد!
به گزارش خدمت؛ صرافی‌های غیر مجاز در سطح شهر، هنوز نفس می‌کشند و بازار ارز همچنان متشنج است. کسی ارز نمی‌خرد و نمی‌فروشد و فقط بساط دلالی‌ها گسترده‌تر شده است. اکنون دلار حدودا ۱۰ نرخی شده است.

دلار که دولت یازدهم وعده داده بود تک‌نرخی شود، در شرایط کنونی ده نرخی شده است؛ ضمن این‌که با بالا بردن نرخ سپرده از ۱۵ به ۲۰ درصد، هر چند برای یک مدت زمان دو هفته‌ای، تمام نظم بازارهای مالی به‌هم خورده و هزینه گزافی به سیستم پولی پوسیده کشور تحمیل شده است؛ به این معنا که حتی در بورس هم، نرخ برخی اوراق به ۲۴ درصد رسیده است.

گشت و گذاری میدانی از سوی خبرنگار مهر، حکایت از آن دارد که اکنون حدود ده نرخ برای دلار در شهر تهران وجود دارد و در مبادلات رسمی و غیر رسمی محل اعراب و توجه قرار می‌گیرد.

بر این اساس، نرخ رسمی بودجه ۳۳۰۰ تومان، نرخ رسمی بانک مرکزی ۳۷۵۳ تومان، نرخ مسافری توریستی ۴۴۸۰ تومان، نرخ رسمی موزون سنا ۴۴۹۵ تومان، نرخ رسمی تزریقی به صراف ۴۷۸۵ تومان، نرخ فروش رسمی صراف به مردم ۴۸۰۰ تومان، نرخ فروش رسمی صراف در کف بازار ۴۸۵۰ تومان، نرخ فروش رسمی صراف بدون ثبت در سنا ۴۹۰۰ تومان، نرخ فروش حواله شرکتی ۴۸۶۰ تومان و نرخ فروش حواله شخصی ۴۹۲۰ تومان است.

اکنون بسیاری از بازارها به خاطر همین تلاطمات ارزی، تحت الشعاع قرار گرفته‌اند و نرخ‌های عجیب و غریبی در آن‌ها اعمال می‌شود. در این میان، صرافی‌های غیر مجاز همچنان نفس می‌کشند و صرافی‌های مجاز را هم همخون با رفتارهای خود آزار می‌دهند. بازار ارز ایران، روزهای عجیبی را پشت سر می‌گذارد و مشخص نیست که این روند تا چه وقت ادامه داشته باشد.

یکی از صرافان می‌گوید: بر اساس آن‌چه که اکنون در بازار مشهود است، صرافی‌های غیر مجاز و برخی دلالان، لیدر بازار شده‌اند و بازار را هدایت می‌کنند؛ جلوی پاساژ افشار و لاله‌زار همچنان شلوغ است و رفت و آمد دلالان را به خود می‌بیند.

وی می‌افزاید: هم اکنون اوضاع بازار ارز اگر چه با تدابیری که طی روزهای گذشته اتخاذ شده، بهبود یافته، اما همچنان متشنج است و به‌راحتی و روانی، معاملات در آن انجام نمی‌شود و این یعنی یک جای کار می‌لنگد و باید اصلاح شود.

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی هم به نوعی فعالیت غیر مجازها در عرصه صرافی‌ها را تائید کرده و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر این‌که کار ساماندهی صرافی‌های غیرمجاز چه زمانی به سرانجام می‌رسد، ادامه داد: امروز بالغ بر ٦٠٠ صرافی مجاز در حال فعالیت هستند که البته ممکن است برخی تخلفات را هم انجام دهند که به هر حال با آن‌ها به نحو مقتضی برخورد می‌شود.

حیدری گفت: برخی تحرکات در بازار ارز در صرافی‌های مجاز نیست و در محل‌های مشهوری تخلف می‌کنند. بر این اساس، با هماهنگی وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و بانک مرکزی، قاطعانه برخورد شده است.

معاون بانک مرکزی ادامه داد: باید فعالیت ارزی از طریق صرافی مجاز انجام گیرد و تمام فعالیت‌های ارزی مجاز نیز ثبت می‌شود در نتیجه نظیر موسسات غیر مجاز، کار ساماندهی صرافی‌های غیر مجاز نیز انجام می‌شود.

وی افزود: اگر تخلفات صرافی‌های مجاز جزئی باشد، در کمیسیون مربوطه رسیدگی شده و تذکر دریافت می‌کنند و اگر سطح تخلفات بالاتر باشد، لغو مجوز می‌شود و اگر جرم کند، به قوه قضاییه معرفی می‌شود.

حیدری گفت: در سال ٩٦، تعداد ٢٠٠ صرافی غیر مجاز یا مجاز متخلف با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه پلمب شده‌اند و قاطعیت لازم را هم داریم.

به هر حال با این اوضاع، چند نرخی شدن ارز که بسیاری از فعالیت‌های غیر اقتصادی را جایگزین فعالیت‌های سالم اقتصادی و نقل و انتقالات ارزی کرده است، انتظار می‌رود که نیروی انتظامی و بانک مرکزی در کنار حمایت‌های قوه قضاییه، کار را به نحوی پیش برند که به هر حال، صرافی‌های غیر مجاز بساطشان از بازار جمع شود و بازار ارز ایران کمتر شاهد دلال‌بازی‌های این‌چنینی باشد.
کد مطلب: 87727
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند