سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 20 Mar 2018
۰

بار سنگین اشغالگری، بر دوش اقتصاد رژیم صهیونیستی

سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۱
یک کارشناس مسائل اقتصادی اسرائیل، با اشاره به ادامه اشغالگری در فلسطین و جنگ‌های متعدد در غزه، این وضعیت را موجب بی‌ثباتی اقتصادی در اسرائیل و خسارت‌های سنگین آن دانست.
بار سنگین اشغالگری، بر دوش اقتصاد رژیم صهیونیستی
به گزارش خدمت؛ "شلومو سبیرسکی" کارشناس مسائل اقتصادی اسرائیلی گفت، ادامه اشغالگری در فلسطین و جنگ‌های متعدد در غزه و در نتیجه کاهش هزینه‌های معیشتی و خدمات عمومی و بهداشتی و آموزشی، موجب بی‌ثباتی اقتصادی اسرائیل شده و آن را به میزان زیادی متضرر کرده است.

بی‌ثباتی سیاست مالی و اقتصادی اسرائیل
به گفته وی، نگاهی به بودجه اسرائیل در سال 2019، بیانگر تاثیر منفی اشغال خاک فلسطین بر سیاست  اقتصادی اسرائیل است؛ زیرا ادامه مخالفت فلسطینی‌ها با اشغال زمین‌هایشان، دلیل اصلی بی‌ثباتی در سیاست مالی اسرائیل است.

همچنین ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطین از سوی اسرائیل، به معنی کاهش هزینه آموزشی، بهداشتی و تامین اجتماعی است؛ حال آن‌که اسرائیل همچنان آماده ادامه اشغالگری است؛ حتی اگر به ضرر خدمات عمومی و معیشیتی اسرائیلی‌ها تمام شود.

سبیرسکی که مدیر موسسه مسائل اقتصادی و اجتماعی "ادفا" است، ادامه داد، از دو راه می‌توان این مشکل را حل و فصل کرد: یا بالا بردن مالیات مردم به‌منظور افزایش درآمد اسرائیل، یا تصمیم در مورد رسیدن به راه حل سیاسی با فلسطینی‌ها که در نهایت ثبات سیاسی و اقتصادی را برای اسرائیل محقق سازد.

هزینه ناچیز اسرائیل به بخش‌های غیر نظامی و خدمات اجتماعی
وی تاکید کرد، بنابر اعلام سازمان همکاری‌های اقتصادی، اسرائیل کمترین هزینه را به بخش‌های غیر نظامی و اجتماعی اختصاص داده است.

بنابر اعلام بانک اسرائیل، این داده‌ها بیانگر مشکلاتی است که کابینه اسرائیل در سیاست‌های اقتصادی خود در طولانی‌مدت با آن دست به گریبان است؛ زیرا کاهش بودجه خدمات معیشتی و عمومی در اسرائیل موجب کاهش سطح توسعه بخش‌های تاثیرگذار جامعه در طولانی‌مدت خواهد شد.

ارتباط سیاست اقتصادی کابینه نتانیاهو با مسائل سیاسی و امنیتی
سبیرسکی که نویسنده کتاب "بهای زورگویی و اشغالگری است" افزود: سیاست اقتصادی منفی کابینه نولیبرال‌ها به رهبری بنیامین نتانیاهو، کاملا با مسائل سیاسی و امنیتی گره خورده است؛ آن‌هم در حالی‌که دوران جنگ‌های بزرگ اسرائیل، از مدت‌ها قبل و به عبارت بهتر، پس از امضای توافق صلح با مصر در سال 1978 سرآمده است؛ اما اسرائیل به جای جنگ‌های بزرگ، به رویارویی‌های نظامی با فلسطینی‌ها در فواصل زمانی مختلف رو آورده است و انتفاضه سال 1987 و 2000 و چهار جنگ در غزه در سال‌های 2006 ،2008 ،2012 و 2014 خسارت‌های سنگینی را به اقتصاد اسرائیل وارد آورد.

به گفته او، به‌عنوان مثال، انتفاضه دوم موجب رکود اقتصادی در اسرائیل و کاهش سرمایه‌گذاری در آن شد؛ حال آن‌که در پرتو تنش‌های امنیتی و سیاسی، فلسطین هر لحظه مستعد انفجار است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 87719
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند