سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 20 Mar 2018
۰

ماجرای ارسال صدقات مردم به لبنان و یمن صحت دارد؟

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، به تمام ابهامات در خصوص نحوه هزینه کرد صدقات جمع آوری شده در کشور توضیح داد.
ماجرای ارسال صدقات مردم به لبنان و یمن صحت دارد؟
به گزارش خدمت؛ پرویز فتاح -رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)- با بیان این‌که مردم در 11 ماه گذشته، 30 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل انفاق کرده‌اند، اظهار کرد: ما امسال بالغ بر 320 میلیارد تومان صدقه جمع کردیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، با بیان این‌که ما 17 هزار یتیم تحت پوشش داریم، گفت: آن‌ها حداقل 5 حامی دارند که ماهانه 140 هزار تومان به حساب آن‌ها پول واریز می‌کنند.

وی در پاسخ به این ابهام که آیا صدقه‌ای که از مردم اخذ می‌شود در لبنان و یمن هزینه می‌شود، با اشاره به این‌که تمام 320 میلیارد تومان صدقه جمع‌آوری شده، به دقت توزیع می‌شود و حتی یک ریال به غیر از آن که شرع اجازه داده توزیع نمی‌شود، بیان کرد: بعضی می‌گویند صدقات به خارج از کشور می‌روند، اما ما شرعا مسئول هستیم و 100 درصد صدقات مختص به مردم همان استان و شهرستان است و باید در آن‌جا توزیع شوند.

فتاح با بیان این‌که از حدود 5 میلیون نفر به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم حمایت می‌کنیم، خاطر نشان کرد: اگر این 320 میلیارد تومان را به این تعداد افراد بدهیم، هر نفر به‌صورت ماهانه می‌‌تواند تنها 5 هزار تومان دریافت کند که این مبلغ نا‌چیزی است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، با بیان این‌که جامعه هدف ما بزرگ است، گفت: ما می‌خواهیم این را کم کنیم تا به آن‌هایی که باقی می‌مانند سهم بیشتری برسد و نتیجه این می‌شود که باز هم از نظر زکات، انفاق و تکفل یتیم به مردم متوسل می‌شویم و بیشتر کمک می‌کنند.

وی با بیان این‌که خیرانی هستند که ماهانه تا یک میلیون تومان به یک یتیم کمک می‌کنند، ادامه داد: اصلی‌ترین ماموریت کمیته امداد این است که کمک کند تا جامعه هدف بر روی پای خود ایستادگی کند.

فتاح تصریح کرد: تا زمانی که افراد مستمری بگیر باشند و فکر کنند که تنها با همین مستمری و کمک‌های موردی مشکل حل می‌شود، به اعتقاد من این‌کار مناسب نیست.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، با بیان این‌که کار ما یک مُسکن است، گفت: درمان این است که ما به آن‌ها ماهیگیری یاد دهیم و خودشان آموزش ببینند و کار کنند تا تبدیل به انسان‌های مولد و کارآفرین شوند و دیگر در این شرایط نیازی به کمک ما و دیگر شهروندان نخواهند داشت.

وی با ابراز خرسندی از این‌که چندین سال است کمیته امداد این‌کار را محور خود قرار داده است، بیان کرد: قله این اقدام در سال 96 است و با آن‌که سال 96 یک سال سیاسی به جهت انتخابات بود و استانداران تغییر کردند، اما بر اساس آخرین آمارها، در این مدت توانستیم با کمک مجلس، دولت، بانک‌ها و خیران، بیش از 2 هزار میلیارد تومان به 140 هزار نفر وام دهیم.

فتاح با تاکید بر این‌که ایستادگی آن‌ها بر روی پای خودشان، به معنای خروج از حمایت کمیته امداد است، تصریح کرد: در 3 سال گذشته، با این روش بیش از 15 درصد جامعه آماری خود را کاهش دادیم؛ زیرا آن‌ها دیگر نیازی به کمک‌های موردی ما نداشتند و حتی از ما انتظار داشتند تعدادی را معرفی کنیم تا به آن‌ها کار دهند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، با تاکید بر این‌که این‌کار با اصل دین ما و عزت خانواده‌ها سازگار است، گفت: سرور و شادی خانواده‌ها هنگامی که به خودکفایی می‌رسند و از ما جدا می‌شوند، بسیار دیدنی است و نشان می‌دهد که آن‌ها مایل بودند کاری را انجام دهند، اما شرایط مهیا نشده بود.

وی افزود:‌ در حال حاضر ما شرایط را مهیا می‌کنیم و می‌توانیم با تامین وام قرض‌الحسنه، از آن‌ها حمایت کنیم تا خود را تبدیل به افراد کارآفرین و مولد کنند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، در خصوص شرایط خروج افراد از کمیته امداد، گفت: یک نوع این خروج، خروج عادی است که اگر یک فرزند ذکور به سن خدمت سربازی برسد، به او کمک می‌کنیم تا از این جهت خارج شود و اگر یک دختری بخواهد ازدواج کند، به تامین جهیزیه او کمک می‌کنیم تا او هم خروج کند.

وی افزود: اگر به سرپرست خانواده کمک شود تا از زندان آزاد شود، آن خانواده هم از پوشش ما خارج خواهد شد.

فتاح خاطر نشان کرد: ما افتخار می‌کنیم تا هر ساله به مردم گزارش دهیم که از تعداد جامعه آماری ما کم شده است و بالا بودن جامعه آماری و زیاد بودن تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد برای ما مزیت و فضیلت نیست.

وی با اشاره به حمایت‌های مردمی ادامه داد: ما بهترین مردم دنیا را از نظر حمایت و نیکوکاری و روحیه خدمت‌رسانی به هموطنان داریم؛ زیرا فارغ از مذهب و قومیت، مردم این هنر خود را در سراسر جهان به نمایش می‌گذارند.

فتاح در پایان خاطر نشان کرد: ما هر وقت برای موضوعی اعلام کرده‌ایم، مردم به‌صورت سیل‌آسا شتافته‌اند و کمک‌های خود را به دست نیازمندان رسانده‌اند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 87332
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند