جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۲
۰

پرادو سواری یک امام جمعه در استان محروم + تصاویر

دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱
جنجالی‌ترین خبر در روزهای اخیر، مربوط به حجت الاسلام لطفی، امام جمعه استان ایلام است. عکس‌های تجمل‌گرایی امام جمعهِ پرادو سوارِ استانِ محروم و دور افتاده ایلام، به‌سرعت در فضای مجازی و بین مردم دست‌به‌دست می‌شود و صدای شهروندان را درآورده است.
پرادو سواری یک امام جمعه در استان محروم + تصاویر
به گزارش خدمت؛ می‌توان گفت یکی از برکات و پیامدهای انقلاب اسلامی، احیای نماز جمعه که یکی از فریضه‌های واجب در فقه شیعه محسوب می‌شود، است. از مردادماه 58 و خطبه خوانی آیت الله طالقانی در اولین نماز جمعه تهران تا نطق‌های پُر بسامد رهبر انقلاب در دهه 60، شور و حرارت بالای نمازهای جمعه و حضور مردم در این فریضه که باعث شده بود، مثلی معروف شود که «جمعه روز اول هفته است».

اما گذشت زمان، صحبت‌های تکراری و یکنواخت و بعضا ایجاد نگاه‌های منفی به نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه، کارایی را از چنین برنامه‌ای انداخته و صفت «سیاسی-عبادی» برای نمازجمعه در حد شعار باقی مانده و مردم آن‌چنان که باید و شاید مراسم نمازجمعه را مثل سال‌های دور به حساب نمی‌آورند.

حال چند صباحی است که دوباره موضوع نمازجمعه و البته خطبای آن به یکی از مسائل روز تبدیل شده و عملکرد ائمه جمعه چنان زیر ذره‌بین قرار گرفته که عملکرد و اظهار نظر یک فرد در یک شهر کوچک و محروم هم به‌سرعت مخابره می‌شود و مورد قضاوت عموم قرار می‌گیرد.

در این بین شاید جنجالی‌ترین خبر در روزهای اخیر، مربوط به حجت الاسلام لطفی، امام جمعه استان ایلام باشد. عکس‌های تجمل‌گرایی امام جمعهِ پرادو سوارِ استانِ محروم و دور افتاده ایلام، به‌سرعت در فضای مجازی و بین مردم دست‌به‌دست می‌شود و صدای شهروندان -مذهبی و غیر مذهبی- را درآورده است. امام جمعه ایلام در حالی با استفاده از هزینه‌های دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان چنین خودرو گران‌قیمت و لوکسی را برای خود تهیه کرده که طبق آمارها، استان ایلام رده اول بیکاری جوانان و خودکشی را در کشور به خود اختصاص داده و گذران زندگی برای مردم آن دیار با مشقت و سختیِ فراوانی همراه است و نکته جالب‌تر ماجرا آن‌جاست که فرزند حجت الاسلام لطفی که چندی پیش هزینه‌های گزافی برای حضور سلبریتی‌ها در جشن تولد فرزند خود کرده بود، برای توجیه اقدامات خود و ابوی‌اش، از انقلاب و رهبری مایه می‌گذارد و این در حالی است که سال گذشته و در جلسه خارج فقه، رهبر معظم انقلاب، ایشان استفاده از ماشین‌های گران‌قیمت و لوکس را برای روحانیون و طلاب حرام دانسته بودند.
انتشار گسترده اخبار مربوط به تجمل‌گرایی نماینده ولی فقیه در استان ایلام تلفی منفی‌ای را از قشر روحانی، طلبه و ائمه جمعه کشور به‌وجود آورده و باعث شده در اذهان قشری از مردم، همه طلاب به یک چوب رانده شوند؛ اما واقعیت ورای چنین ذهنیت و تقلی است. گشت و گذار در بین عملکرد ائمه جمعه دیگر شهرها و استان‌های کشور در چند ماه اخیر نشان می‌دهد که تحول بسیار بزرگ و مثبتی در مراسمات نماز جمعه و رویکرد نمایندگان ولی فقیه در حال رخ دادن است.

شروع چنین تحولی را باید از تبریز دانست. حضور حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم در کسوت نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر تبریز، شاید در ابتدا به‌عنوان مسئله‌ای نه چندان مهم و دسته چندم تلقی می‌شد؛ اما عملکرد مثبت و خوی مردمیِ او در چند ماه گذشته ذهنیت‌ها را دگرگون کرد. حضور سرزده و بی‌هماهنگی حجت السلام آل هاشم در مترو و اتوبوس، تردد با تاکسی در سطح شهر، قدردانی از نخبگان استانی در نماز جمعه، حضور در دانشگاه و اطعام با دانشجویان بر سر یک میز که همه سنخ رفتارهای او را در سیره زندگی پدر ایشان، آیت الله سید محمدتقی آل هاشم هم می‌توان دید، از او یک چهره کاریزماتیک و محبوب ساخته است به‌طوری که وقتی در بازی استقلال و تراکتور در استادیوم یادگار امام حضور می‌یابد، 70 هزار تماشاگر تبریزی که از قشرهای مختلف مردم هستند او را تشویق کردند؛ اما قطع به یقین مهم ترین اقدام امام جمعه تبریز جمع کردن نرده‌های حائل میان مردم و مسئولان در صفوف نماز جمعه است. نرده‌هایی که سال‌ها پیش برای حفظ جان مسئولین از ترورهای کور دشمنان ایجاد شده بود و حالا امروز به نماد فاصله و شکاف بین مردم و مسئولین تبدیل شده است.
گویند که نیت خیر و صادق برکت را به‌همراه دارد. حالا برکتِ اعمال نیک و صدق در نیت امام جمعه تبریز به شهر‌های دیگر هم سرازیر شد. در مشهد، گلستان، کرمان، قم و چند شهر دیگر هم ائمه جمعه خواستار برچیده شدن نرده‌های حائل میان مردم و مسئولین شدند.

 البته اقدامات مردمی و موثر نمایندگان ولی فقیه، به همین موضوع ختم نمی‌شود. حجت الاسلام فاطمی‌نسب، امام جمعه سر پل ذهاب که به مانند بسیاری از مردم شهرش، در زلزله، خانه و کاشانه خود را از دست داده بود، بیش از دوماه با همسر و فرزند خردسالش در چادر زندگی می‌کرد و حاضر به گرفتن کانکس نشد. البته اخیرا وی با اصرار مسئولان امنیتی استان، در کانکس زندگی می‌کند.

نماینده ولی فقیه در سر پل ذهاب، خود در این‌باره می‌گوید: «هنوز هم میل خودم این است که در چادر باشم؛ چرا که وقتی کسی به من مراجعه می‌کند و تقاضای کانکس دارد، چون خودم در کانکس هستم، داستان رطب خورده و منع رطب پیش می‌آید و نمی‌توانم او را درک کنم. واقعیت این است که وقتی ما قبول کردیم امام جمعه یک شهر باشیم و در زمان راحتی و خوشحالی کنار مردم بودیم، باید در زمان سختی هم یار مردم باشیم و کاری کنیم که بیشتر بتوانیم مشکلاتشان را بفهمیم.»

در مسئله دیگر که اخیرا در نماز جمعه شهر اهواز پیش آمد، حجت الاسلام حاجتی، بستر نماز جمعه را مأمنی برای اعتراض و مطالبه‌گری مردم شهر قرار داد و اجازه نداد گله‌مندی‌های مردم در نمازجمعه، خوراک رسانه‌های معاند شود.

با وجود آن‌که عده‌ای از کارگران و مستضعفین شهر اهواز، قبل از آغاز مراسم نمازجمعه، گله‌مندی‌های خود را در جلسه‌ای به گوش امام جمعه شهر رسانده بودند؛ اما در حین ایراد خطبه‌های نماز جمعه، یکی از کارگران که در صفوف جلویی مراسم بود، با سر دادن شعارهایی خواهان رسیدگی به مطالبات خود شد. در این بین مسئولین برقرای امنیت در مراسم به‌دنبال آرام کردن فضای ملتهب در نماز جمعه و به آرامش دعوت کردن فرد معترض بودند، اما حجت الاسلام حاجتی با نهی برخورد با فرد مذکور از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه خواست تا مطالبات معیشتی و نارضایتی‌های خود را از تریبون نماز جمعه ابراز نمایند و شعار سر دهند تا مسئولین امر به آن‌ها رسیدگی کنند. در واقع امام جمعه شهر اهواز با این حرکت خود فضایی را به‌وجود آورد که مردم به این باور برسند که می‌توانند مطالبات خود را از چنین تریبونی، بدون آن‌که سواستفاده‌ای شود، به گوش مسئولان برسانند.

مثال‌ها فراوان است و مجال کم. حضور امام جمعه دلفا در اردوهای جهادی، نشست و برخاست امام جمعه بهاباد در بین روستائیان و شنیدن درد و دل آنان، ایجاد جلسات دیدار مردمی در صبح‌های جمعه در نماز جمعه کرج و شنیدن مطالبات مردم از سوی امام جمعه و مشتی که نشانه خروار است.
حضور حجت الاسلام سنجری، امام جمعه جلفا یکی از شهرهای آذربایجان شرقی در اردوهای جهادی
حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه بهاباد در میان محرومین
ورودی مصلای کرج، آیت الله حسینی همدانی امام جمعه شهر، پای صحبت مردم می‌نشیند و به مشکلات‌شان رسیدگی می‌کند
امام جمعه سرپل ذهاب با لباس مبدل در میان چادرها و کانکس‌های گرفتار در آب در حال امدادرسانی به مردم


تحول مثبت در رویکرد ائمه جمعه و گسترش شهر به شهر آن، این نوید را می‌دهد که می‌توان به عقب بازگشت. بازگشت به یک گذشته نوستالژیک و سودمند. یک نماز جمعهِ عبادی-سیاسیِ واقعی. تکبیر و شعار سردادن‌های پُر شور نمازگزارن نماز جمعه دهه 60. تریبونی که پلی باشد بین مردم و مسئولین. مردم امام جمعه را امین، مشکل‌گشا و از خود بدانند. جمعه‌ای که اول هفته باشد و نه آخر هفته. چنین تحولی علمدار می‌خواست و علمدارش را هم پیدا کرد. اقلیت خطاکار را هم دو راه بیشتر نیست؛ توبه از خطا و پیوستن به جریان اکثریت و یا طرد اجتماعی.

منبع: کارگر
کد مطلب: 86938
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین
احسانی
Iran, Islamic Republic of
امام جمعه ایلام خارج از شان اسلامی عمل کرده و از جایگاهش داره سواستفاده میکنه. ایشون باید از این سمت استفا بده یا عزل بشه. فرقی نمیکنه هر کی میخواد باشه این جایگاه جای اینجور کارا نیست اگه دنیاطلبی، برو دنبال دنیات. دین از این کارها را اونم تو یک استان محروم و سوزوندن دل مردم در این شرایط سختی رو نهی میکنه. تو چه دینی داری آقای امام جمعه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
نماز خوندن پشت سر ایشون درسته؟