شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - 24 Mar 2018
۰

نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند

شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
یک متخصص رادیوآنکولوژی، با اشاره به عوامل مختلف ابتلا به سرطان گفت: مطالعات اخیر نشان داده برخی نوشیدنی‌ها ریسک ابتلا به سرطان مری را افزایش می‌دهند.
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند
به گزارش خدمت؛ پیام آزاده -متخصص رادیوآنکولوژی- در حاشیه همایش تازه‌های ایمونوآنکولوژی گفت: شایع‌ترین سرطان‌های دنیا، سرطان‌های دستگاه گوارش هستند؛ یکی از بدترین سرطان‌های بشر در طول تاریخ، پانکراس بوده که خوشبختانه شیوع آن در ایران کم است.

وی افزود: سرطان معده که نوعی از سرطان دستگاه گوارش به‌شمار می‌آید، در ایران بسیار شایع است و کشنده‌ترین نوع سرطان در کشور محسوب می‌شود؛ یکی از علل آن این است که غربالگری انجام نمی‌شود؛ اما باید به علائم این بیماری نظیر نفخ، خونریزی‌های دستگاه گوارش و... توجه کرد.

فاکتورهای تهدیدکننده ابتلا به سرطان در ایران
این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در صورت مشاهده بزرگ شدن بی‌علت شکم، حتما فرد باید آزمایشاتی را انجام دهد؛ زیرا این نوع سرطان در مراحل اولیه کاملا قابل کنترل است. سرطان روده و معده، به‌علت خالی بودن فضاهای داخلی آن، به‌راحتی قابل تشخیص نیست و معمولا توده سرطانی آن‌قدر بزرگ می‌شود که در فضای بدن مشخص شود که آن زمان هم برای درمان دیر است.

این متخصص رادیوآنکولوژی، با بیان این‌که ۴۰ تا ۶۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند، مطرح کرد: فاکتورهای تهدیدکننده ابتلا به سرطان در کشور ما بسیار زیاد هستند که از جمله آن‌ها، می‌توان به دخانیات اشاره کرد؛ دخانیات ۹۰ درصد از علل سرطان ریه را تشکیل می‌دهد.

وی گفت: مدتی پیش، اولین کودک مبتلا به سرطان خون غیر قابل درمان، با روش ایمونولوژی درمان شد؛ هزینه یک آمپول آن حدود ۴۵۰ هزار دلار بود که مقرون به صرفه نیست؛ به همین دلیل بهترین روش همان پیشگیری است.

آزاده ادامه داد: تحرک کافی حدودا روزی ۳۰ دقیقه، رژیم و تغذیه غذایی مناسب و عدم مصرف دخانیات، می‌تواند تا حدود زیادی از ابتلا به انواع سرطان‌ها پیشگیری کند.

وی تصریح کرد: متاسفانه مصرف دخانیات در کشور ما بسیار بالاست و امیدوارم با افزایش قیمت سیگار و افزایش نرخ مالیات بر آن، مصرف سیگار در کشور ما کاهش یابد.

آزاده گفت: چندی پیش اثبات شده که نوشیدنی داغ می‌تواند ریسک سرطان مری را تا حد زیادی افزایش دهد.

وی در پایان تصریح کرد: ۵۰ درصد مردم کشورمان دچار کم‌تحرکی هستند و ۳۵ درصد از مردم نیز کاملا بی‌تحرک هستند که این می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها باشد.

منبع: بهداشت
کد مطلب: 86793
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند