شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - 24 Mar 2018
۰

95 درصد نقدینگی کشور در اختیار ۵ درصد جامعه!

پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
وزیر اسبق اقتصاد، با بیان این‌که ۹۵ درصد نقدینگی موجود در اختیار ۵ درصد جامعه است، گفت: منفعت عده‌ای مانع شفاف‌سازی است.
95 درصد نقدینگی کشور در اختیار ۵ درصد جامعه!
به گزارش خدمت؛ حسین صمصامی -وزیر اسبق اقتصاد- در برنامه چوب‌خط، با بیان این‌که "تفاوت اساسی ارز در کشور با سایر کشورها در این است که اقتصاد ما به‌شدت به ارز و نرخ آن وابسته است" گفت: در تاریخ بعد از انقلاب، بالاترین تورم‌ها در اقتصاد ایران، زمانی بوده که نرخ ارز افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین نرخ ارز در اقتصاد ما یک متغیر بسیار حساسی است که متغیرهای اساسی اقتصاد به آن وابسته است.

وی با ابراز این‌که "علی‌رغم وجود مازاد درآمدهای ارزی در دو سال گذشته، ذخایر ارزی بانک مرکزی در این دو سال کم شده است" گفت: مشکل نشتی ارز اینجاست که صادرکنندگان غیر نفتی ما صادر کرده‌اند؛ ولی ارز حاصله را وارد بازار نکرده‌اند. هیچ مکانیزمی و نظارتی برای ورود این ارزها به بازار نیست. مورد بعدی قاچاق است که صادرکننده، ارزش را وارد فعالیت‌های قاچاق که سود بیشتری برای آن‌ها دارد می‌کند.

وزیر اسبق اقتصاد، مشکل دیگر را سفته‌بازی دانست و افزود: این اقدام ناشی از سیاست‌های نادرست بانک مرکزی است؛ مانند ایجاد صرافی‌های غیر مجاز و تزریق و توزیع ارز مبادله‌ای به بازار از طریق صرافی‌ها و این سیاست بسیار غلطی است و باعث شد بانک مرکزی شرایطی را ایجاد کند که نیروی انتظامی وارد ماجرا شود.

صمصامی افزود:  آقای سیف، اگر بخشنامه‌های ابلاغ‌شده قبلی بانک مرکزی را خودتان قبول ندارید، چرا رئیس بانک مرکزی شده‌اید؟ استعفا بدهید بروید!

این استاد اقتصاد دانشگاه، با تذکر این‌که "در حال حاضر افزایش بهره برای اقتصاد ما سم مهلکی است" گفت: ۹۵ درصد نقدینگی موجود در اختیار ۵ درصد جامعه است؛ این یعنی اختلاف شدید توزیع درآمد. رهبر معظم انقلاب اشاره کردند که ما باید از محضر خدا به‌خاطر تحقق نیافتن عدالت عذرخواهی کنیم. یکی از منشأهای اصلی بی‌عدالتی در اقتصاد ما همین نرخ سود بانکی است که سالانه ۲۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵ درصد افراد جامعه می‌دهد. این تجربه در سال ۷۴ نیز وجود داشته است؛ باید صادرکننده ملزم شود که ارزش را وارد سیستم کند؛ مانند پتروشیمی‌ها که باید ارزشان را وارد سیستم کنند.

وی با بیان این‌که برای مبارزه با قاچاق و سفته‌بازی‌ها هم راهش مالیات است، گفت: طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم در راستای شفاف‌سازی و عدالت اقتصادی، باید تمامی نهادهای اقتصادی که درگیر مبادلات و دادوستد هستند، باید اطلاعاتشان را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

صمصامی با ابراز این‌که ایجاد شفافیت اقتصادی سخت نیست، گفت: در سال ۸۷، دوماهه، بدون قانون، پایگاه اطلاعاتی‌ای را درست کردیم و از طریق آن کلی اطلاعات رصد شد. اکنون که قانون آن و زیرساخت‌های اطلاعاتی آن نیز وجود دارد، چرا این‌کار را انجام نمی‌دهید؟ این‌هایی که می‌گویند "در حساب مردم سرک می‌کشید"، قطعاً یا منفعت دارند، یا نمی‌دانند!

منبع: افکار
کد مطلب: 86724
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند