دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 26 Feb 2018
۰

13 کشته و زخمی بر اثر تیراندازی در بوشهر

سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: تنها شهرستان دشتستان این استان، در شش سال اخیر بر اثر رسم غلط تیراندازی در جشن‌های عروسی، هفت نفر کشته و شش نفر زخمی شدند.
13 کشته و زخمی بر اثر تیراندازی در بوشهر
به گزارش خدمت؛ سردار خلیل واعظی گفت: عده‌ای از دارندگان مجوز حمل سلاح، با قانون‌شکنی، بر اساس یک رسم قدیمی، در جشن‌های عروسی اقدام به تیراندازی می‌کنند که تا کنون حوادث تلخی را در استان بوشهر به‌دنبال داشته است.

وی یادآور شد: پلیس با افرادی که در جشن‌های عروسی تیراندازی کنند، برخورد قاطع خواهد کرد؛ حتی اگر در تیراندازی آن‌ها هیچ حادثه‌ای به‌وجود نیاید، باز هم پلیس با قانون‌شکنان برخورد می‌کند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: پلیس اجازه نخواهد داد اماکنی که برای جشن و عروسی مردم است، به محلی پر از ترس و اضطراب برای مردم، به‌خصوص زنان و کودکان تبدیل شود.

واعظی اضافه کرد: همان‌گونه که از اسم مجوز حمل سلاح شکاری پیداست، استفاده از این سلاح در مجالس عمومی، خلاف نظم عمومی است.

وی گفت: به تصریح قانون، حتی خرید و حمل مواد محترقه غیر مجاز، اگر در جشن‌ها و مراسم‌ها استفاده شود، جرم تلقی می‌شود و دارای مجازات است.

واعظی افزود: کسانی که دارای پروانه حمل سلاح شکاری هستند، مکلف هستند پس از انقضای مدت، نسبت به تمدید پروانه اقدام و چنان‌چه ظرف مدت معینی که قانون‌گذار مشخص کرده، در مورد تمدید اقدام نکنند، سلاح آن‌ها غیر مجاز تلقی می‌شود.

واعظی بیان کرد: با داشتن پروانه حمل سلاح، حق تیراندازی ایجاد نمی‌شود و هر کسی به‌طور غیر مجاز سلاح گرم یا سرد، جنگی یا سلاح شکاری، خریداری، نگهداری، حمل و یا استفاده کند، مطابق ماده 6 قانون مجازات قاچاق اسلحه، مصوب 1390 در خصوص سلاح سرد جنگی و شکاری، حبس از 91 روز تا 6 ماه، یا جزای نقدی از ده تا بیست میلیون ریال محکوم می‌شود.

وی تاکید کرد: در مورد سلاح گرم نیز مجازات شدیدتر و از شش‌ماه تا 2 سال مجازات حبس خواهد داشت.

واعظی افزود: در حادثه اخیر که در یکی از روستاهای شهرستان دشتستان اتفاق افتاد و یک زن در آن زخمی شد، پلیس با همکاری مردم، با استفاده از کلیپ‌های موجود، علاوه بر شناسایی ضارب، دیگر تیراندازان را نیز شناسایی و دستگیر کرد.

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: قتل‌هایی که با تخلف دارندگان مجوز حمل سلاح رخ می‌دهد، قتل شبه‌عمد محسوب و علاوه بر مجازات‌هایی که در دادگاه‌ها برای فرد متخلف تعیین می‌شود، سابقه کیفری نیز برای وی به‌وجود خواهد آمد و پلیس نیز نسبت به ابطال جواز وی اقدام خواهد کرد.

واعظی یادآور شد: ابطال مجوز، شامل حال همه خاطیان تیراندازی در عروسی است؛ چه منجر به قتل و جراحت شود و چه حادثه‌ای در پی نداشته باشد.

وی افزود: چنان‌چه فرد صاحب جوازی، اسلحه خود را در اختیار دیگری قرار دهد، در صورت ارتکاب یک اقدام مجرمانه، دارنده مجوز حمل سلاح نیز تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

واعظی همچنین با اشاره به راه‌اندازی کمپین «مبارزه با اقدام غیر قانونی تیراندازی در جشن‌های عروسی در بخش ارم و بوشکان» دشتستان اظهار داشت: به موازات برخورد پلیس با متخلفان، فرهنگ‌سازی نیز برای کنار گذاشتن عادت اشتباه و ناپسند تیراندازی در جشن‌های عروسی، ضروری است.

منبع: پارس
کد مطلب: 86311
نام شما

آدرس ايميل شما

حداکثر چقدر باید بخوابیم؟ + اینفوگرافیک
ترکیب زردچوبه با این مواد غذایی، خاصیت آن را ده برابر بیشتر می‌کند
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند