پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

بدحجابی؛ نوعی خودزنی اجتماعی و عاطفی

سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۳
عضو هیئت علمی دانشگاه هنر گفت: آزادی زنان در حجاب، نوعی خودزنی اجتماعی و عاطفی زنان است که البته در میان مردان هم طالب و مشتاق کم ندارد!
بدحجابی؛ نوعی خودزنی اجتماعی و عاطفی
به گزارش خدمت؛ حجت الاسلام و المسلمین علی سرلک -عضو هیئت علمی دانشگاه هنر- در خصوص چهارشنبه سفید گفت: وجود انگیزه‌های غیر دینی و سیاسی در این ماجرا را نمی‌توان نادیده گرفت. البته روشن است که این مطالبه با هر انگیزه‌ای، خیلی در جامعه و اصطلاحا کف خیابان شیوع پیدا نکرده و بیشتر در در فضای مجازی گسترده شده و با بازنشر چند عکس و کلیپ در تیراژ بالا، چنین وانمود می شود که یک جریان قوی در کار است.

وی افزود:  به کسانی که دوست دارند، تنور بدحجابی‌ها را داغ نگه دارند، می‌گویم که این نوع بینش و منش در بن و پایه خود، بیشتر از آن‌که فریاد آزادی زنان را داشته باشد، سر و صدایی است که ناخواسته، آزادی دسترسی به زن را فراهم می‌کند. به عقیده من، این نوع آزادی، خودزنی اجتماعی و عاطفی زنان است که البته در میان مردان هم طالب و مشتاق کم ندارد!

حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک ادامه داد: کارکرد اصلی حجاب، ایجاد روابط انسانی در ارتباطات زن و مرد با هم است؛ یعنی به واقع حجاب زمینه ارتباط زن و مرد بر پایه‌های انسانی را فراهم می‌کند و خاستگاه جنسیت را در این روابط به حاشیه می‌برد. اگر چه جامعه متدین و بالغ، نباید امکان زندگی متعارف و برخورداری زنان به اصطلاح بدحجاب را از حقوق خود، از بین ببرد؛ البته به‌نظر من این مسئله بدحجابی اگر دقیق فهمیده شود، چیزی نیست که زن‌ها از آن استقبال کنند؛ گمان می‌کنم که این حریم‌ها به ارتقاء شأن و حرمت زن در درجه اول کمک می‌کند.

این سخنران مذهبی افزود: به‌نظر می‌رسد در زمان، بازنده این بازی پیچیده، جامعه انسانی است و رابطه پاک انسان‌ها آسیب می‌خورد و در نهایت، قربانی اصلی این مسئله، خانم‌ها هستند.

وی اظهار کرد: اصل صحبت‌ من این است که ما اگر چه در روش‌های فرهنگی و اثباتی کارهایی بر اساس نیازهایمان نکرده‌ایم، اما از آن طرف می‌بینیم کسانی هستند که با یک نگاه کاملا نفسانی و سودجویانه اقتصادی و البته سیاسی، پشت این موضوع قرار گرفته‌اند. قابل کتمان نیست که امروز تجارت مبتنی بر عریانی و استفاده از جاذبه های ظاهری زنان در دنیا، جزو سه بیزینس اصلی محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک، در ادامه، در تبیین مفهوم و حدود حجاب گفت: حجاب چهار مرحله دارد؛ مرحله گفتار، رفتار، تماس و در نهایت لباس. من باید تاکید کنم که حجاب در هر چهار مرحله، هم برای مردان و هم برای زنان وجود دارد؛ اما در مرحله لباس، چون زیبایی و ظرافت بانوان بیشتر است، پس به طبع، پوشیدگی و نوع پوشش آن‌ها گسترده‌تر می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک، با اشاره به سخنرانی حضرت امام راحل در بهشت زهرا(س) پیرامون سینما که فرموده بودند ما با فساد مخالفیم، نه با سینما، تصریح کرد: انقلاب ما چون انقلاب فرهنگی بود، حتما روابط آزاد و به قول معروف، روابط بی‌محابا و بی‌مبالات را باید کنترل فرهنگی کند و زمینه انتخاب آگاهانه و گرایش قلبی به حجاب را فراهم کند؛ البته در این زمینه که ما تا چه میزان تلاش کرده‌ایم، جای بحث و سخن دارد؛ ولی این‌که اساس آزادی که جزو شعارهای اصلی انقلاب است، به معنای حریت انسانی و عدم تعلق به نفس و شهوات است، جای بحث نیست.

وی ادامه داد: آن‌چه که از دنیای غرب و زندگی غربی این روزها بعضی به‌عنوان آرمان‌شهر واتوپیا در گوش ما زمزمه می‌کنند و بعضی از افراد آن را آرزو می‌کنند، مسیری است که دنیای غرب و سبک زندگی غربی، تا پایانش رفته و به نتایج و پیامدهای تلخ و شیرینش هم رسیده‌‌اند؛ یشمندان آن‌ها به صراحت دیگران را از پیامدهای شوم آن پرهیز می‌دهند.

این سخنران مذهبی، با اشاره به این‌که حرکت در مسیر و سبک زندگی غربی، فروپاشی خانواده‌ها را به‌دنبال داشته، گفت: زمانی که خانواده دچار فروپاشی شود، تنهایی انسان‌ها گسترده‌تر شده و انسان تنها، سرد و سرخورده و پُر استرس و افسرده است. آرامش، حق انسان است؛ ولی نه آرامشی که در دنیای غرب با مصرف قرص‌های آرامش‌بخش، مشروبات الکلی و حتی قتل و جنایات بناست، به‌دست بیاید. این اضطراب درون و ناآرامی، نشان می‌دهد که مسیری که آن‌ها انتخاب کردند، مسیر درستی نیست و ما می‌توانیم متناسب با تمدن کهن، عمیق و بالنده خودمان و در پرتو تعالی دینی اسلامی، به شرط تلاش و زحمت و همت، به شرایط مطلوب برسیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین سرلک، در پایان، با بیان این‌که با شکل‌گیری فضای مجازی و از بین رفتن مرزهای جغرافیایی، بدحجابی، پایین‌شهر و بالاشهر ندارد، گفت: در دهه اخیر، فضای مجازی به‌عنوان رقیب بسیار مقتدر جذاب و اثرگذار برای رسانه، کار، تحصیل و خانواده، به میدان آمده و مهندسی فرهنگی را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: افکار
کد مطلب: 86283
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر