دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 26 Feb 2018
۰

ارتباط چاقی دوران کودکی با بیماری‌های خطرناک بزرگسالی

شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۲
یک متخصص تغذیه گفت: اگر فردی در سنین پایین اضافه وزن داشته باشد، در بزرگسالی سلامتی‌اش تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ فعالیت بدنی و نخوردن فست‌فودها از بروز چاقی جلوگیری می‌کند.
ارتباط چاقی دوران کودکی با بیماری‌های خطرناک بزرگسالی
به گزارش خدمت؛ سیدمرتضی صفوی، متخصص تغذیه، در خصوص راه‌های جلوگیری از اضافه وزن کودکان گفت: اگر فردی در سنین پایین اضافه وزن داشته باشد، در بزرگسالی سلامتی‌اش تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ همچنین چاقی بزرگسالی، ریشه در چاقی دوران کودکی دارد.

وی افزود: شیوه زندگی در میزان چاقی تأثیرگذار است و مسائلی مانند عادت داشتن به فعالیت بدنی و نخوردن غذاهای فست‌فود در سلامت کودکان و نوجوانان مؤثر است. همچنین اقدامات جلوگیری از چاق شدن باید به‌صورت مجموعه رعایت شوند.

صفوی با اشاره به پیش رو بودن سال نو و دید و بازدیدهای مرسوم عید گفت: با توجه به این‌که استفاده از تنقلات، یکی از دلایل بروز چاقی است، باید در میهمانی‌ها در اندازه خوراک کودکان و نوجوانان نظارت شود؛ همچنین در زمان مدرسه، میان‌وعده‌ها را باید طوری انتخاب کرد تا کودک را به اضافه وزن دچار نکند.

وی اظهار داشت:‌ طبق تحقیقات انجام شده، کودکانی که چاقی شدید دارند، بدنشان نسبت به انسولین مقاوم شده و همین مسئله زمینه‌ای برای ابتلا به دیابت است.

صفوی ادامه داد: نصف کودکان چاق در بزرگسالی نیز به وزنشان اضافه می‌شود؛ همچنین فشار خون، بیماری دیگری است که مکان بروز آن در افراد چاق بیشتر است.

این متخصص تغذیه اظهار داشت: در اصل، چاق به کسی گفته می‌شود که بیش از نیاز، کالری برای رشد دریافت می‌کند؛ کالری‌های اضافی در کبد انباشت و تبدیل به چربی می‌شود و زمینه‌ساز چاقی است. 

وی افزود: نشستن زیاد مقابل تلویزیون، استفاده از کامپیوتر و موبایل به‌صورت طولانی‌مدت، به‌دلیل این‌که تحرکی در بدن وجود ندارد، چاقی ایجاد می‌کند. 

صفوی توصیه کرد: باید برنامه ورزشی منظم برای کودکان در نظر گرفت؛ همچنین برای بازی کودک زمان صرف کرد؛ پیاده‌روی، دویدن، شنا، اسکیت و به‌طور کلی تحرک مناسب، تأثیر فراوانی در مبتلا نشدن به چاقی دارد.

وی ادامه داد: باید در سبد تغذیه کودکان، به جای چیپس و پفک، میوه و سبزیجات گنجاند؛ به عبارت دیگر، پدر و مادرها دلیل اصلی سوق کودک به سمت تنقلات مضر هستند که باید این روش را از راه تهیه نکردن خوراکی‌های مضر اصلاح کنند.

منبع: فارس
کد مطلب: 86188
نام شما

آدرس ايميل شما

حداکثر چقدر باید بخوابیم؟ + اینفوگرافیک
ترکیب زردچوبه با این مواد غذایی، خاصیت آن را ده برابر بیشتر می‌کند
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند