پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

دوربینی که موقعیت تک‌تیراندازها را مشخص می‌کند + عکس و جزئیات

شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۳
لنزیاب لیزری RU-۱۵ قابلیت آن را دارد تا موقعیت انواع دوربین‌ها و تجهیزات اپتیکی لیزری و حرارتی و تک تیراندازها را کشف کند.
دوربینی که موقعیت تک‌تیراندازها را مشخص می‌کند + عکس و جزئیات
به گزارش خدمت؛ امروزه استفاده از دوربین‌های لیزری و دید در شب امری متداول در یگان‌های نظامی است؛ اما شاید استفاده از این نوع دوربین‌ها بیشتر بین تک‌تیراندازها و فرماندهان متدوال باشد.

این دوربین‌ها از آنجایی که قابلیت رصد مسافت‌های بیشتری نسبت به دوربین‌های عادی را داشته و از سویی قابلیت استفاده در تاریکی مطلق و شرایط بد جوی را دارند، برای تک‌تیراندازها و فرماندهان نظامی و همچنین سامانه‌هایی که نیاز به هدفگیری دقیق دارند، مورد استفاده بیشتری قرار دارند.

اما در مقابل این دوربین‌ها، تجهیزاتی هم برای کشف دوربین‌های حرارتی و لیزری ساخته شده است که به یگان‌های نظامی این قابلیت را می‌دهد تا در صورتی که نیروی طرف مقابل آن‌ها از دوربین حرارتی یا لیزری استفاده می‌کند، موقعیت او را کشف کند. استفاده از چنین تجهیزاتی، به‌ویژه برای پیداکردن موقعیت تک‌تیراندازهای دشمن که از استتار مناسبی هم بهره‌مندند، بسیار موثر است.

صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران که توانایی ساخت انواع دوربین‌های حرارتی و لیزری برای کابردهای متفاوت را دارد، موفق به ساخت دوربینی شده است که می‌تواند دوربین‌های حرارتی و لیزری دشمن را هم کشف کند.

دوربین لنزیاب لیزری RU-15 قابلیت آن را دارد تا در طیف 830 نانومتر، انواع دوربین‌های فعال و غیر فعال را تا فاصله 1500 متری کشف کند.  این دوربین می‌تواند با زوم 34 برابر خود، موقعیت جغرافیایی هر گونه دوربین و تجهیزات اپتیکی مخفی شده لیرزی و حرارتی(مانند موشک انداز‌های ضدزره، سامانه‌های مراقبت اپتیکی و...) و یا تک‌تیراندازها را کشف کند.

امواج ارسالی از سوی این دوربین، در برخورد با سطوح  مورد استفاده در لنز تجهیزات اپتیکی، به‌صورت یک لکه رنگی روی صفحه نماش لنزیاب RU-15 به نمایش در می‌آید و موجب کشف موقعیت دشمن می‌شود.

وزن این دوربین، 2.5 کیلوگرم و اندازه آن 10*21*26 سانتی‌متر است. دوربین لنزیاب لیزری RU-15 در دمای منفی 30 درجه تا مثبت 50 درجه سانتیگراد قادر به فعالیت است و از یک باتری قابل شارژ با مداومت کاری 110 دقیقه برخوردارد است.

کاربری آسان، قابلیت نصب روی سه پایه، استفاده از تکنولوژی OLED و دارا بودن استاندار نظامی MIL-STD-810F از دیگر قابلیت‌های این دوربین است.لنزیاب RU-15 نصب شده روی سه پایه
لنزیاب RU-15
نمونه‌ای از نحوه عملکرد لنزیاب RU-15


منبع: تسنیم
 
کد مطلب: 86149
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر