پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

وحشت رژیم صهیونیستی از جنگ احتمالی با لبنان

سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
اظهارات تهدید آمیز محافل مختلف اسرائیل علیه لبنان، به‌ویژه حزب الله، بیانگر ترس و حشت این رژیم از جنگ احتمالی آینده است.
وحشت رژیم صهیونیستی از جنگ احتمالی با لبنان
به گزارش خدمت؛ بر اساس نوشته روزنامه رای‌الیوم، اظهارات رهبران اسرائیلی و مانورهای مشترک آن با آمریکا و نمایش گنبدهای آهنین در بیشتر مناطق فلسطین اشغالی، به اضافه شبیه‌سازی حمله احتمالی ده‌ها هزار موشک حزب الله و حماس به شهرک‌های اسرائیلی، همگی حاکی از این است که رژیم اشغالگر اسرائیل، این روزها در بیم و وحشت به‌سر  می‌برد.

اظهارات بنیامین نتانیاهو -نخست وزیر اسرائیل- نیز به‌طور غیر مستقیم بیانگر همین ترس و نگرانی است؛ زیرا وی تلاش کرد در نشست هفتگی کابینه، با بیان این‌که اسرائیل قوی‌ترین ارتش خاورمیانه را در اختیار دارد، اطمینان وزیران را جلب کند.

تهدید اسرائیل علیه سوریه و لبنان
اما اویگدور لیبرمن نیز در اقدامی مشابه تهدید کرد،  چنان‌چه جنگ آغاز شود، بیروت بهای آن را به‌طور کامل پرداخت خواهد کرد و اگر ساکنان تل‌آویو به پناهگاه بروند، اهالی بیروت نیز ناچار می‌شوند به پناهگاه بروند و جنگ آینده مانند جنگ ۲۰۰۶ نخواهد بود؛ بلکه سوریه را نیز شامل خواهد شد.

جنگ روانی علیه حزب الله، اشتباه بزرگی است
این تهدیدهای لیبرمن، در چارچوب جنگ روانی جا دارد؛ زیرا او بر این باور است که این تهدیدها روحیه رزمندگان حزب الله را تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ اما در این خصوص مرتکب اشتباه بزرگی شده است؛ چرا که به مقاومت و ایستادگی این حزب و صلابت رهبری آن پی نبرده است.

نتانیاهو، لیبرمن و اولمرت، سه ضلع ارزیابی‌های اشتباه اسرائیل از توانمندی‌های حزب الله
ایهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل نیز با بیان این‌که حزب الله بهای جنگ آینده را پرداخت خواهد کرد، مرتکب اشتباه بزرگی شد و به‌نظر می‌رسد که نتانیاهو، لیبرمن و اولمرت، در ارزیابی قدرت حزب الله به خطار رفته و مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اند.

نکته قابل توجه این‌که حزب الله به ساخت کارخانه‌های تولید سلاح در جنوب لبنان از سوی ایران نیازی ندارد؛ زیرا در زرادخانه آن بیش از ۱۵۰ هزار موشک با ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارد و هیچ‌یک از گنبدهای آهنین در دنیا نمی‌توانند با هزار موشکی که در ساعت‌های اول جنگ، شهرک‌های اسرائیلی را هدف قرار خواهد داد،  مقابله کنند.

مسائل غیر منتظره در انتظار اسرائیل
به هر حال، جنگ آینده چنان‌چه شعله‌ور شود، با  جنگ سال ۲۰۰۶ متفاوت خواهد بود؛ زیرا توانمندی موشکی حزب الله و تجارب نظامی آن ده برابر شده است و علاوه بر این، جنگ آینده دیگر فقط به جنوب لبنان محدود نخواهد بود؛ بنابراین اگر لیبرمن لبنان را به نابودی  تهدید می‌کند، شهرک‌های اسرائیل نیز از نابودی در امان نخواهند بود و بعید نیست حزب الله الجلیل را از چنگ اسرائیل آزاد کند.

آخرین جنگ منطقه خاورمیانه
نکته دیگر این‌که سوریه نیز یکی از طرف‌های این جنگ احتمالی خواهد بود؛ البته این‌بار هدف موشک‌های اسرائیل قرار نمی‌گیرد؛ بلکه از آن به‌عنوان سکوی شلیک موشک‌های سوری به داخل فلسطین اشغالی استفاده می‌شود و این جنگ مانند جنگ جهانی دوم در اروپا، آخرین جنگ خاورمیانه خواهد بود.

منبع: دانشجو
کد مطلب: 85949
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر