پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

از رویانیان تا گرشاسبی در برکناری فدراسیون اتومبیلرانی

شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۸
رئیس سابق فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی، درباره روزهای برکناری خود از این فدراسیون صحبت و در این‌باره وقایعی را بازگو کرد.
از رویانیان تا گرشاسبی در برکناری فدراسیون اتومبیلرانی
به گزارش خدمت؛ مهرعلی، رئیس پیشین فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری، در ارتباطی تلفنی با یکی از برنامه‌های ورزشی رادیو، در رابطه با دلیل برکناری خود از ریاست فدراسیون و حواشی به‌وجود آمده آن صحبت کرد.

او ابتدا درباره شرایط فعلی اتومبیلرانی و موتورسواری اظهار بی‌اطلاعی کرد و از پست‌های بین‌المللی از دست رفته این فدراسیون گفت و بر لزوم توسعه روابط خارجی تاکید کرد.

او در رابطه با اختیار وزیر برای برکنار یک رئیس فدراسیون گفت: همه تغییرات و اتفاقات مربوط به رای مجمع است؛ اما برای تغییر رئیس فدراسیون، وزیر با استفاده از قدرت خود می‌آید و کارش را انجام می‌دهد. اکنون این قانون در حالی بررسی و تغییر است که نظر وزیر برای برکناری یک رئیس فدراسیون نیاز به رای مجمع داشته باشد.

مهرعلی، صحبت‌های خود حول برکناری‌اش از فدراسیون اتومبیلرانی را این‌گونه آغاز کرد: ما پاداشی از سوی فدراسیون جهانی گرفته بودیم که در هر سال به یک کشور اختصاص می‌یابد؛ برای این‌که از سوی آن کشور طرحی را برای کاهش‌های آسیب‌های جاده‌ای ارائه داده شود. خیلی از کشورها این طرح را ارائه می‌دهند و ما هم طرحی را آماده کردیم و برای فدراسیون جهانی فرستادیم و مورد تایید آن‌ها نیز قرار گرفت و قرار بر این شد تا نزدیک 600 هزار یورو بدون بازگشت به‌عنوان پاداش برای اجرای این طرح برای ایمنی جاده‌ای و کاهش آسیب‌های جاده‌ای به ما داده شود.

او درباره این پروژه ادامه داد: پس از تصویب، از ما خواستند که حتما یک پلیس که سابقه بالا در امور حمل و نقل دارد، به عنوان مشاور کنار طرح باشد. ما در آن زمان، آقای سردار رویانیان را که سابقه فراوانی داشتند و سال‌ها روی ایمنی جاده‌ای کار کرده بودند، به‌عنوان مشاور طرح معرفی کردیم و فدراسیون جهانی نیز رزومه ایشان را پذیرفت و ما برای این‌که هم طرح را اجرایی کنیم و 600  هزار یورو را به‌دست بیاوریم، حکم مشاور به ایشان دادیم؛ البته ناگفته نماند قبل از آن، آقای رویانیان به من گفت استعلام من را از وزارتخانه بگیرید که مشکلی در میان نباشد و ما هم این‌کار را کردیم. حتی از حراست وزارت ورزش خواستیم با وزارت اطلاعات تماس بگیرند و در این‌باره نظرخواهی کنند. یک روز با ما تماس گرفتند و رسما به ما اعلام کردند که آقای رویانیان مشکلی از نظر وزارت اطلاعات و حراست ندارد و می‌توانید حکم مشاوره ایشان را بزنید؛ فقط به ما گفتند، وزیر روی شخص سردار رویانیان حساس است؛ بگو مصاحبه‌ای نکنند که ما هم گفتیم ایشان اصلا کاری ندارد که بخواهد مصاحبه کند. بدین ترتیب ما هم حکم مشاوره فدراسیون در امور ایمنی جاده‌ای را برای آقای رویانیان زدیم.

رئیس سابق فدراسیون موتورسواری، درباره ناراحتی وزیر وقت ورزش گفت: یک روز بعد از آن هم آقای گرشاسبی -مدیرعامل فعلی پرسپولیس- که در آن زمان مدیرکل وزارتی بود، با عصبانیت با ما تماس گرفت و گفت، آقا چرا این‌کار را کردید و آقای وزیر ناراحت شدند و از سفر استانی گیلان به ما زنگ زدند که چرا رویانیان وارد این موضوع شده است که ما هم گفتیم ایشان تنها یک مشاور است که گفتند نخیر؛ برداشته شود. ما گفتیم استعلام ایشان را گرفتیم و گرشاسبی هم پس از اطلاع از این موضوع عنوان کرد، باز هم با ما تماس خواهد گرفت. پس از ساعتی، دوباره تماس گرفت و آقای گودرزی گفتند، استعلام چیست؟ چه کسی استعلام ایشان را داده است؟ بگو او را باید از این پست بردارند.

او ادامه داد: فردای آن روز جمعه بود و من هم گفتم خود ایشان درخواست می‌نویسد و کنار می‌رود. لزومی ندارد من او را بردارم. در ضمن، اصلا به لحاظ مدیریتی درست نیست کسی که امروز حکم او را زدم، فردا او را بردارم. هم او زیر سوال می‌رود و هم من زیر سوال می‌روم؛ اما وزیر قاطعانه می‌گفتند که باید او برداشته شود. روز شنبه، آقای رویانیان پس از یک‌روز مشاوره، یک نامه زد و تشکر کرد و به این دلیل که وقت ندارد و مشکلات خانوادگی دارد، از حضور در این پست عذرخواهی کرد.
 
مهرعلی، درباره روزهای پس از استعفای رویانیان گفت: بعد از آن به من گفتند، آقا ایشان را برداشتید؟ که من گفتم نیازی به برداشتن نیست؛ ایشان خودش نامه زد و تشکر کرد و کنار رفت. گفتند نخیر، نامه بزنید و او را برکنار کنید!

من گفتم، وقتی او رفته است، چرا باید برکنار کنم؟ گفتند پس خودت برو، نامه بزن استعفا بده. گفتم می‌روم؛ اما چرا باید استعفا بدهم؟ وزیر خودش می‌تواند، پس من را برکنار کند که حداقل او پاسخگو باشد. گفتند شما را بردارند؟ نمی‌خواهید دیگر در ورزش باشید؟ گفتم وزیر باید دنبال من باشد. من دانشگاه هم تدریس می‌کنم و به همین دلیل ترجیح می‌دهم به کارهای خودم برسم و اگر نیازی بود، خودشان سراغ من بیایند. دو ساعت پس از این اتفاق هم من را برداشتند. یعنی به همین راحتی و بدون هیچ توضیحی وزیر می‌تواند یک رئیس فدراسیون را از کار برکنار کند.

یک زمانی وزیر می‌توانست من را دعوت کند و از من توضیح بخواهد که چرا او را به‌عنوان مشاور گذاشتید که من توضیح بدهم. من به آقای سجادی هم گفتم، وقتی کسی نه اتاق دارد، نه حقوقی می‌گیرد و نه هیچ چیز دیگر، فقط برای این‌که ما بتوانیم 600 هزار یورو را به‌دست بیاوریم، دیگر بحثی نمی‌ماند.
 
او ادامه داد: من همه این‌ها را توضیح دادم؛ اما متاسفانه آقای سجادی هم با توجه به این‌که در دانشگاه هم‌ پست من است، وقتی در وزارت خانه پست می‌گیرد همه‌چیز یادش می‌رود. دو هفته پس از این برنامه، آقای شفیع در برنامه ورزش و مردم، از آقای سجادی درباره کنار گذاشتن من پرسید و ایشان هم گفتند ما نمی‌گذاریم کسی در هیچ فدراسیونی کار سیاسی کند! واقعا کجای کار من سیاسی بوده؟ این حرف کسی بود که یک زمانی معاون وزیر بود و الان هم نیست. متاسفانه این‌ها نوعی بی‌تقوایی در کار است.
 
مهرعلی در پایان گفت: تا زمانی که وزارت ورزش این‌قدر حساس باشد که در کوچکترین فدراسیون‌ها دخالت کند، اوضاع همین است.

منبع: ورزش‌سه
کد مطلب: 85825
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر