پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۲
۰

تیلرسون: آمریکا نیروهایش در سوریه را با هدف مقابله با ایران حفظ خواهد کرد

پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۸
وزیر خارجه آمریکا در توجیه تداوم حضور نیروهای آمریکایی در سوریه حتی پس از نابودی کامل گروه تروریستی داعش اظهار داشت که این نیروها می‌مانند تا مانع گسترش نفوذ و قدرت ایران در این کشور شوند.
تیلرسون: آمریکا نیروهایش در سوریه را با هدف مقابله با ایران حفظ خواهد کرد
به گزارش خدمت؛ تسنیم به نقل از روسیاالیوم نوشت: «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته در سخنانی در مؤسسه «هوور» در دانشگاه «استانفورد» کالیفرنیا، 5 دلیل اصلی حضور ایالات متحده در سوریه را برشمرد که بدین ترتیب هستند: شکست کامل داعش، رفع تأثیر ایران، حل بحران سوریه در چارچوب فرآیند ژنو با نظارت سازمان ملل متحد، بسترسازی برای بازگشت امن آوارگان و عاری‌سازی این کشور از تسلیحات کشتار جمعی.

تیلرسون تصریح کرد که کشورش نیروهایش را حتی بعد از شکست قریب‌الوقوع داعش در سوریه حفظ خواهد کرد. او گفت: «باید تصریح کنیم که ایالات متحده حضور نظامی خود در سوریه را با هدف تضمین عدم ظهور مجدد داعش، حفظ خواهد کرد».

وی افزود: «مهم برای منافع ملی ایالات متحده این است که حضور نظامی و دیپلماتیک خود در سوریه را به‌منظور پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور حفظ کند».

تیلرسون با تأکید بر این‌که کشورش اشتباهات گذشته در سوریه را هرگز تکرار نخواهد کرد، گفت: آمریکا نیروهای خود را از سوریه خارج نخواهد کرد و واشنگتن اجازه نمی‌دهد اشتباهی که بعد از خروج نیروهای آمریکایی از عراق روی داد در سوریه تکرار شود.»، اشاره تیلرسون به خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال 2011 است.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که «خلافت داعش» به‌پایتختی الرقه نابود شده ولی خود این گروه تروریستی به‌طور کامل شکست نخورده است.

وی با اعلام این‌که دولت سوریه حدود 50 درصد از خاک این کشور را تحت کنترل خود دارد، اظهار داشت هیچ‌یک از طرف‌ها نمی‌تواند بر تمامی کشور سیطره داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنرانی خود، ایران را «تهدید» دانست و مدعی شد: «ایران به‌عنوان بخشی از راهبردش برای ایجاد یک هلال شمالی ــ منطقه‌ای، که از ایران تا لبنان و دریای مدیترانه را در بر می‌گیرد، حضور نظامی خود را در سوریه به‌طور چشم‌گیری افزایش داده است: نیروهای نظامی خود را به سوریه اعزام کرده است، از حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند، و نیروهای نیابتی را از عراق، افغانستان، پاکستان و سایر نقاط به (سوریه) می‌فرستد.

تیلرسون در ادامه این اظهارات بی‌اساس خود مدعی شد: «کاهش و از بین بردن نفوذ مخرب ایران در سوریه به تشکیل یک حکومت دموکراتیک در سوریه بستگی دارد. سوریه در دوران حکومت بشار اسد برای سال‌های طولانی عامل ایران بوده است. یک دولت مرکزی سوریه که تحت کنترل اسد نباشد، مشروعیت حاکمیت بر کشور سوریه را خواهد داشت».

این دیپلمات آمریکایی تأکید کرد که ایالات متحده، اتحادیه اروپا و شرکای منطقه‌ای آنها هرگز به بازسازی مناطق تحت کنترل دولت بشار اسد در سوریه کمک نخواهند کرد مگر این‌که اسد از قدرت کنار برود.
کد مطلب: 85065
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر
رزمنده
Iran, Islamic Republic of
آمریکا شریک جرم جنایات وحشیانه صدام بوده است.
آمریکا تامین کنده سلاح های شیمیایی مورد استفاده رژیم جنایتکارصدام دیکتاتور درجنگ تحمیلی هشت سال بوده است.

غرب شریک جرم جنایات وحشیانه صدام بوده است.
غرب تامین کنده سلاح های شیمیایی مورد استفاده رژیم جنایتکارصدام دیکتاتور درجنگ تحمیلی هشت سال بوده است.

هم آمریکایی ها غلط می کنندهم کشورهای اروپایی!
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
عربستان سعودی هیچ غلطی نمی تواند بکند.
رژیم جعلی صهیونیستی هیچ غلطی نمی تواند بکند.
آمریکا و کشورهای اروپایی ازسال 2003 تاکنون درتجارت مواد مخدر افغانستان نقش دارند.
رزمنده
Iran, Islamic Republic of
آمریکا، کشورهای اروپایی، عربستان سعودی و رژیم جعلی صهیونیستی عاملان اصلی جنگ، بی ثباتی وناامنی درسوریه ومنطقه هستند.
تمام تروریست ها درسوریه مورد حمایت آمریکا، کشورهای اروپایی، عربستان سعودی و رژیم جعلی صهیونیستی هستند.
آمریکا با کمک عربستان سعودی تسلیحات تروریست ها را تامین می کند.
درهرجای دنیا جنایتی رخ می دهد دست آمریکا، کشورهای اروپایی، عربستان سعودی و رژیم جعلی صهیونیستی در کار است.